Paracetamol je účinné antipyretikum a analgetikum. Tento lék, který patří do skupiny analgetik, má malý počet kontraindikací. Při správném použití podle pokynů k použití nemá téměř žádné vedlejší účinky. Otázka, jak používat paracetamol a z čeho pomáhá, je velmi častá.
Účinek léku na lidské tělo
Paracetamol byl syntetizován před více než půl stoletím, ale stále zůstává populárním lékem, který je široce používán jako antipyretikum a analgetikum. Účinnost léku je vysvětlena skutečností, že je schopen rovnoměrného rozložení v tkáních..
Účinkem účinné látky je blokovat syntézu prostaglandinů, které jsou mediátory bolesti. To vám umožní rychle zmírnit středně silnou bolest. Paracetamol také účinně zmírňuje horečku. Tento nebezpečný příznak doprovází mnoho zánětlivých a infekčních onemocnění. Protizánětlivé vlastnosti léčiva nejsou příliš výrazné. Výše uvedené je odpověď na otázku, co paracetamol pomáhá.
Paracetamol je lék, který má minimum kontraindikací, ale v případě předávkování jsou možné nebezpečné komplikace spojené se zhoršenou funkcí jater, ledvin a kardiovaskulárního systému. Rizika se významně zvyšují, pokud je lék kombinován s alkoholem.
Příznaky otravy nejsou okamžitě pozorovány. V počáteční fázi může dojít pouze k mírnému zhoršení pohody..
Asi po třech dnech, kdy se začíná rozvíjet první stupeň intoxikace, se objeví nevolnost a zvracení. Tyto příznaky jsou doprovázeny silnou slabostí a bolestmi hlavy. Po dalším dni se objeví známky poškození jater. Analýzy ukazují zvýšené množství jaterních enzymů a kůže zožltne. Pokud neposkytnete včasnou pomoc, riziko úmrtí se významně zvyšuje, protože začíná destrukce jaterních buněk.
Nežádoucí účinky předávkování se mohou projevovat různými způsoby. Duševní poruchy jsou velmi časté. Zpravidla jsou vyjádřeny neustálou ospalostí. Občas se mohou objevit záchvaty zvýšené aktivity. Na pozadí nestability psychiky je pozorován zmatek. Pokud se neléčí, stav se zhorší a nevyhnutelně dojde k úmrtí..
Při mírném předávkování jsou příznaky méně výrazné:
- ztráta chuti k jídlu;
- dyspeptické poruchy;
- arytmie;
- otok;
- porucha práce jiných orgánů.
Je velmi důležité pamatovat na kontraindikace léku. Neměl by se užívat, pokud máte chronické onemocnění jater nebo ledvin. V takovém případě může i minimální dávka vyvolat zhoršení onemocnění. Je nepřijatelné užívat drogu za přítomnosti individuální nesnášenlivosti. Je kontraindikován u chronického alkoholismu..
S čím pomáhá paracetamol
Paracetamol je účinný při jakýchkoli horečnatých stavech způsobených horečkou. Lék je obzvláště široce používán v komplexní terapii ARVI nebo chřipce.
Lék je indikován k úlevě od bolestivého syndromu různé intenzity. Pomáhá zmírnit bolesti zubů a hlavy. Mělo by se pamatovat na symptomatický účinek léčby, takže musíte co nejdříve navštívit lékaře, abyste zjistili příčinu základního problému. Paracetamol pomáhá při neuralgii, myalgii a bolestech kloubů. Dokáže zlepšit stav ženy s menstruačním syndromem..
Tento lék patří k lékům povoleným během těhotenství. Je povoleno jej dávat dětem ve věku od tří měsíců. Za tímto účelem se dětský paracetamol vyrábí ve formě sirupu, suspenze a čípků. Tyto prostředky se používají nejen k úlevě od horečky, ale také k odstranění bolesti při kousání..
Po dosažení 38,5 ° C se doporučuje snížit teplotu paracetamolem. To je způsobeno skutečností, že zvýšení tělesné teploty negativně ovlivňuje škodlivé bakterie a viry, což znamená, že může účinně bojovat proti této nemoci..
Paracetamol je součástí mnoha účinných komplexních přípravků. Současně je však přísně zakázáno užívat jej v kombinaci s antiepileptiky, což zvyšuje riziko nežádoucích účinků. Dnes výrobci nabízejí velké množství léků, které jsou analogy paracetamolu - například Panadol nebo Efferalgan.
Jak se paracetamol užívá při teplotě
Pochopení toho, z čeho paracetamol pomáhá, mnoho lidí má otázku, jak správně užívat drogu. Když teplota dosáhne kritické úrovně - 38,5 ° C, je nutné vypít paracetamol v množství předepsaném v návodu k použití. Balení může obsahovat tablety o hmotnosti 200, 325 nebo 500 miligramů. Doporučuje se pít lék velkým množstvím převařené nebo minerální vody, což zvyšuje rychlost absorpce účinné látky a minimalizuje její negativní účinek na játra..
Dospělí
K léčbě dospělých se paracetamol používá ve formě tablet. Jedna dávka je 400-500 mg. Takové doporučení je uvedeno v návodu k použití. V praxi může lékař v závažných případech, kdy teplota těla stoupne na 40 ° C, zvýšit jednu dávku na 800–1000 mg. V tomto případě je nutně zohledněn index tělesné hmotnosti. Čím menší váha, tím méně jedné dávky léku.
Pro děti
U dětí se dávka paracetamolu počítá s přihlédnutím k věku a hmotnosti. Lékař navíc vždy věnuje pozornost stavu dítěte. U syndromu intenzivní bolesti může být na základě rozhodnutí lékaře zvýšena jedna dávka léku. Je povoleno užívat drogu ve 4 dávkách denně. Pokud se však horečka snížila nebo bolestivý syndrom zmizel, není třeba dítěti podávat léky.
Pro děti jsou optimální formou léku sirup a suspenze. Finanční prostředky jsou baleny v lahvích z tmavého skla, sada obsahuje odměrnou lžičku nebo speciální stříkačku, což zjednodušuje postup užívání drogy.
Výše finančních prostředků se vypočítá z hmotnosti dítěte:
- 4-8 kg - 2,5 ml;
- 8-16 kg - 5 ml;
- 16-32 kg - 10 ml;
- více než 32 kg - 15-20 ml.
Je povoleno užívat drogu pro děti až 4krát denně, pokud existují náznaky. Paracetamol je možné dát dítěti nejdéle 3 dny.
Paracetamol pro bolesti hlavy
Tablety paracetamolu jsou velmi účinné při úlevě od bolesti hlavy. Ale je důležité je brát správně. Lék by se neměl pít na lačný žaludek. Před užitím produktu je nutné zorganizovat alespoň minimální svačinu. Pokud z nějakého důvodu není chuť k jídlu, měli byste jen pít vodu.
Musíte také vypít pilulky s velkým množstvím vody. K tomu se nedoporučuje používat čaj nebo jiné nápoje. Zejména zelený čaj nebo káva mohou zcela zvrátit účinnost paracetamolu. To dále zvýší zátěž jater..
Pokud má bolest hlavy vysokou intenzitu, může být jedna dávka 1 000 mg. Opětovné užívání léku je však přípustné nejdříve o čtyři hodiny později, pouze pokud se bolest hlavy znovu obnoví. Nemůžete užívat pilulky častěji 4krát denně. Toto schéma je nepřijatelné pro použití během těhotenství. V takovém případě by měla být dávka snížena..
Droga je považována za účinnou pro migrény. Tato patologie se vyznačuje prodlouženou pulzující bolestí hlavy, která je obvykle lokalizována na jedné straně. Pro běžné bolesti hlavy vyvolané stresem, nervovým vypětím nebo malátností stačí jedna dávka léku.
Paracetamol nepomáhá při všech typech bolestí hlavy. Například u klastrového syndromu je to naprosto zbytečné. Pokud je bolest hlavy známkou vážné patologie, jsou předepsány další léky na její zmírnění..
Jak pít paracetamol na nachlazení
Každý chápe, že je nutné léčit nachlazení včas. Jinak mohou nastat vážné komplikace. V počáteční fázi vývoje se nachlazení vyznačuje slabostí a zvýšenou únavou. U ARVI teplota často stoupá, objevují se zimnice, kašel, rýma, kýchání. Objevují se také bolesti kloubů a svalů.
Chcete-li minimalizovat projevy všech uvedených příznaků a stabilizovat stav, můžete použít paracetamol. Současně by se lék měl používat výhradně během komplexní terapie..
Téměř vždy je lék ve formě tablet předepsán k léčbě dospělých a dětí po 12 letech. Důležitou podmínkou v druhém případě je, že dítě musí vážit více než 49 kg, jinak je obtížné zvolit dávku.
Vzhledem k tomu, že existují i jiné formy léku, může být předepsán k léčbě malých dětí:
- Suspenze je schválena pro použití k léčbě kojenců mladších jednoho roku. Rychle se vstřebává a vzhledem k tomu, že v soupravě je speciální dávkovač stříkaček, je snadné dodržovat požadovanou dávku.
- Sirup se používá k léčbě dětí po roce. Pro správné dávkování použijte speciální dávkovací lžičku dodávanou se soupravou. Odmítnutí léku u dítěte je pozorováno zřídka, protože sirup obsahuje aromatické přísady, nejčastěji napodobující chuť jahod nebo banánů.
- Rektální čípky se používají u malých dětí, když teplota stoupá. To vám umožní stabilizovat stav drobků před příjezdem sanitky.
Ve většině případů se při léčbě nachlazení lék užívá dospělými 1 tableta 4krát denně. Průběh léčby by neměl přesáhnout tři dny. Tento čas obvykle stačí ke stabilizaci stavu. Pokud se vám podaří snížit teplotu dříve, mělo by se od užívání paracetamolu upustit.
Je důležité při použití antipyretického léku úplně opustit alkoholické nápoje. V opačném případě se zatížení jater výrazně zvýší, což může mít negativní důsledky..
Paracetamol na bolesti zubů
Bolest zubů je velmi často zaskočena, takže není vždy možné urgentně konzultovat zubaře. V takových situacích pomůže paracetamol snížit intenzitu bolesti zubů a stabilizovat stav..
Mnoho lidí se zajímá o to, jak Paracetamol působí na bolesti zubů. V lidském těle jsou za bolest zodpovědné speciální látky - prostaglandiny. Paracetamol je schopen blokovat jejich produkci. To znamená, že zánětlivý proces postupuje, problém nezmizí, ale zub nebolí. Proto, pokud je možné zmírnit bolesti zubů, musíte co nejdříve naplánovat návštěvu lékaře. Po odložení návštěvy lékaře je snadné začít s kazem, což znamená riziko ztráty zubu a výskytu závažných komplikací.
Pokud vás náhle bolí zuby, musíte vypít tabletu paracetamolu. To by mělo být provedeno po jídle, navíc by měl být lék vypláchnut velkým množstvím čisté vody. Úleva by neměla přijít déle než 20 minut. V takovém případě bude účinek trvat 4 hodiny. Pokud není možné navštívit lékaře v co nejkratší možné době, je povoleno druhé jmenování nejdříve o 4 hodiny později. Je možná recepce 4krát denně. Paracetamolem si můžete ulevit od bolesti zubů maximálně 3 dny po sobě.
Mohou užívat těhotné ženy
Bolest zubů během těhotenství se objevuje velmi často. Vyvolává to hlavně kaz. Jeho příčinou je, že vápník z těla ženy se používá k vytvoření kosterního systému dítěte. To vyvolává problémy, zejména se zuby..
Paracetamol je jedním z léků povolených během těhotenství. Navzdory tomu by však měl být používán opatrně. To je způsobeno skutečností, že účinná látka je schopna proniknout placentou. Je povoleno užívat léky na bolesti zubů v malém množství až ve druhém trimestru, kdy jsou vytvořeny všechny orgány dítěte. V prvním a třetím trimestru se léčba bolesti zubů nejlépe provádí lidovými metodami..
Je velmi důležité užívat drogu během těhotenství pouze po konzultaci s lékařem. Během období porodu je vhodné použít Paracetamol jednou. Každý opakovaný příjem může vyvolat nežádoucí důsledky pro plod..
Paracetamol
Návod k použití:
Ceny v online lékárnách:
Paracetamol je analgetikum a antipyretikum ze skupiny NSAID (nesteroidní protizánětlivé léky), narkotické analgetikum. Světová zdravotnická organizace zařazena na seznam nejdůležitějších léků.
farmaceutický účinek
Aktivní složkou léčiva je paracetamol, derivát fenacetinu. Mechanismus účinku paracetamolu je založen na inhibici syntézy prostaglandinů - chemických sloučenin vznikajících během zánětu a odpovědných za jeho příznaky ve formě zvýšení teploty a výskytu bolesti. Paracetamol má analgetický účinek působením na neurony centrálního nervového systému. Má slabý protizánětlivý účinek, nedráždí sliznici gastrointestinálního traktu.
Když vstoupí do těla, léčivo se vstřebává do krevního řečiště a odtud se přenáší do všech tkání těla. K destrukci dochází v játrech a dochází k tvorbě meziproduktů metabolismu - metabolitů, z nichž některé (paraaminofenol) jsou toxické. Tato skutečnost omezuje použití paracetamolu na onemocnění jater a krve. Následně metabolity procházejí renálními filtry a jsou vylučovány močí, a proto je v případě zhoršené funkce ledvin použití Paracetamolu také nežádoucí..
Při perorálním podání dosahuje paracetamol maximální koncentrace v krvi 20 - 30 minut po požití, po hodině a půl dochází k vrcholu účinku léku.
Uvolněte formuláře
Paracetamol má následující formy:
- Tablety pro orální podávání, s obsahem aktivní složky 200 a 500 mg;
- Potahované tablety pro perorální podání (tobolky), každá 500 mg paracetamolu;
- Šumivé tablety pro přípravu roztoku, 500 mg účinné látky v jedné tabletě;
- Infuzní roztok, 15 mg v 1 ml roztoku, ampule po 5 ml;
- Sirup pro děti, 200 mg paracetamolu v 5 ml roztoku;
- Suspenze pro děti, 120 mg v 5 ml roztoku;
- Rektální čípky s dávkou účinné látky od 50 mg (pro děti) do 1000 mg.
Paracetamol je jedním z nejznámějších a nejrozšířenějších léků na světě, stejnou účinnou látku vyrábějí různé farmaceutické společnosti pod různými ochrannými známkami: Abesanil, AkamolTeva, Actazol, Alvedon, Acetophen, Algotoropil, Aminodol, Aminophen, Amphenol, Apagan, Apamid, Apanol, Acelifen, Acemol, Acetalgin, Acetaminofen, Acetaminofenol, Biocetamol, Bindard, Valadol, Valorin, Valgesic, Vinadol, Volpan, Dapirex, Datril, Dafalgan, Dexamol, Deminophen, Dolramindol, Idimindol Metamol, Minoset, Myalgin, Napamol, Naprinol, Nazprin, Nizacetol, Nepa, Opradol, Panadol, Panadol Solubl, Panadol junior, Paramol, Pacimol, Piremol, Pyrinazin, Rolocin, Tylenol, Tempramol, Tylenolol, Tylenol, Uhlebin Febrinil, Febrinol, Febricet, Fendon, Hemcetafen, Celifen, Cetadol, Cetanyl, Efferalgan, Efferoglan, Erocetamol.
Indikace pro použití paracetamolu
Indikací pro paracetamol je tělesná teplota zvýšená na subfebrilní a febrilní hodnoty (37 - 39 ° C) pro různá onemocnění infekčního a zánětlivého původu. V pediatrické praxi jsou indikací pro paracetamol bolesti dásní a horečka způsobená zoubky.
Podle pokynů je paracetamol účinný jako lék na zmírnění bolesti různého původu: bolesti hlavy, myalgie, artralgie, algomenorea, ischias, ischias, neuralgie, bolesti zubů a toulavé bolesti nejasné etiologie.
Pozornost! Pokud se tento lék používá k úlevě od akutní bolesti, může výrazně snížit příznaky, což změní klinický obraz onemocnění a může být obtížné jej diagnostikovat..
Návod k použití paracetamolu
Jedna dávka paracetamolu podle pokynů je od 500 do 1 000 mg pro dospělé a děti starší 12 let, denní dávka pro tuto skupinu by neměla překročit 4 g (4 000 mg) léčiva.
Dávka léčiva pro děti se počítá individuálně, v závislosti na hmotnosti dítěte, na základě průměrně 125-250mg účinné látky na dávku, bez ohledu na lékovou formu. Bez ohledu na formu léku musí být denní dávka rozdělena na 3-4 dávky s časovým intervalem mezi nimi nejméně 4 hodiny.
V souladu s pokyny by se paracetamol neměl používat déle než 3 dny bez lékařského dohledu. Pokud během této doby příznaky onemocnění nezaznamenaly opačný vývoj, je nutné se poradit s lékařem o možnosti dalšího užívání léku a jeho dávkování.
Vedlejší efekty
Při dodržení pokynů je Paracetamol jedním z nejbezpečnějších léků, jehož vedlejší účinky jsou extrémně vzácné. Přesto jsou popsány v lékařské literatuře a jsou obvykle spojeny se zvýšenou individuální citlivostí nebo s přítomností latentních komorbidit..
Mezi vedlejší účinky spojené s užíváním paracetamolu patří:
- Na straně trávicího systému - vývoj jaterních dysfunkcí, výskyt příznaků dyspepsie;
- Ze strany krve - anémie, methemoglobinémie, zhoršení krevního obrazu (trombocytopenie, agranulocytóza, leukopenie atd.);
- Na straně kardiovaskulárního systému - změny srdečního vedení (intrakardiální blokáda);
- Na straně imunitního systému - alergické reakce různé intenzity, častěji zpožděného typu, méně často okamžitého typu (anafylaktický šok);
- Na straně močových orgánů - vývoj intersticiální nefritidy, polyurie a dalších poruch funkce ledvin.
Řada odborníků tvrdí, že existují důkazy o vývoji bronchiálního astmatu u významného počtu dětí, které užívaly paracetamol (41%). Navzdory skutečnosti, že tento úhel pohledu vyvolává ve vědeckých kruzích polemiku, bez závažných indikací by paracetamol neměl být používán v dětské praxi, tím spíše by neměl být zneužíván.
Tento lék je předepsán s opatrností v kombinaci s jinými léky a pouze pod dohledem lékaře, protože jejich interakce může mít toxický účinek. Kombinované užívání paracetamolu a alkoholu je zakázáno.
Během těhotenství
Předpokládá se, že paracetamol během těhotenství lze předepsat, pokud je riziko spojené s jeho užíváním odůvodněno jeho vysokou účinností a extrémní nutností. Je třeba mít na paměti, že řada studií potvrzuje toxický účinek na plod při užívání paracetamolu během těhotenství. Tento lék je tedy spojen s případy rozvoje kryptorchismu u chlapců, jejichž matky jej užívali během těhotenství.
Jmenování paracetamolu během těhotenství by tedy mělo probíhat výhradně za účasti lékaře..
Kontraindikace pro použití
Paracetamol je kontraindikován v následujících situacích:
- Historie individuální citlivosti na něj nebo na jiné NSAID;
- Dysfunkce jater;
- Patologie ledvin;
- Nemoci spojené se zhoršením krevního obrazu;
- Těhotenství;
- Kojení.
Podmínky skladování
Skladujte na tmavém a suchém místě při teplotě nepřesahující 25 ° C po dobu 2 let. Uchovávejte mimo dosah dětí!
Na co je paracetamol?
"Paracetamolum" nebo Paracetamol je droga ze skupiny anilidů.
Co paracetamol léčí a jak ho používat pro děti a dospělé? Je to antipyretikum nebo analgetikum, které vykazuje antipyretické účinky. V západní Evropě je tento lék prodáván pod názvem Acetaminophen (APAP).
- Návod k použití v závislosti na formě uvolnění
- Složení přípravku
- farmaceutický účinek
- Popis a vlastnosti léčiva
- Indikace pro použití
- Kontraindikace
- Způsob podání a dávkování
- Aplikace během těhotenství a kojení
- Vedlejší efekty
- speciální instrukce
- Interakce s jinými léčivými přípravky
- Předávkovat
Návod k použití v závislosti na formě uvolnění
Lék je nabízen ve formě tablet, 200 mg a 500 mg účinné látky v blistru.
Lék se používá k perorálnímu podání po jídle, rozdíl mezi dávkami by měl být asi 1-2 hodiny, ale ne méně než 4 hodiny.
Důležité! Tablety zapijte velkým množstvím vody..
Maximální dávka paracetamolu denně by neměla být vyšší než 4 g.
Nedoporučuje se zvyšovat doporučenou dávku a užívat paracetamol po dobu delší než 5 dní jako analgetikum nebo antipyretikum bez dohledu terapeuta.
Zvýšení dávky léku nebo trvání léčby je přípustné, ale musí být schváleno lékařem. V tomto případě je nutné systematicky provádět obecný krevní test a stav jater..
Složení přípravku
1 jednotka léčiva obsahuje 500 mg nebo 200 mg účinné látky paracetamolu a další prvky:
- Škrob.
- Kyselina stearová.
- Povidon.
- Želatina.
- Laktóza.
- Sodná sůl kroskarmelózy.
farmaceutický účinek
Lék má antipyretický a analgetický účinek, díky aktivnímu prvku ve složení je blokována syntéza PG v centrálním nervovém systému. Přenos bolestivých impulsů a dopad faktorů prostředí na centrum termoregulace jsou zničeny. Také díky paracetamolu v hypotalamu se zvyšuje přenos tepla..
Popis a vlastnosti léčiva
Paracetamol je dostupný ve formě bílých a krémově zbarvených tablet, které mají plochý válcový tvar s rizikem uprostřed.
Lék žádným způsobem neovlivňuje hladinu solí vody v tkáních, tj. netvoří zadržování vody a otoky. To je způsobeno skutečností, že paracetamol nemá protizánětlivý účinek, neovlivňuje tvorbu prostaglandinů.
Poznámka! Je důležité, aby lék neovlivňoval fungování střev, neměl škodlivý účinek na žaludeční sliznici.
Indikace pro použití
Na co je tableta paracetamolu? Léčba paracetamolem je předepsána lékařem v následujících případech:
- Silná bolest zubů.
- Migréna.
- Myalgie, menalgie, artralgie.
- Infekční horečka.
Kromě bolesti se paracetamol používá k intoleranci na kyselinu salicylovou a její deriváty, lze jej použít na plané neštovice.
Kontraindikace
Paracetamol se důrazně nedoporučuje u následujících patologických stavů:
- Přecitlivělost na hlavní nebo další prvky.
- Gastrointestinální selhání.
- Bronchiální astma.
- Alergie na kyselinu acetylsalicylovou.
- Selhání ledvin.
- Krvácející vředy.
- Zánětlivé procesy v gastrointestinálním traktu.
- Pooperační stav (bypass koronární arterie).
- Hyperkalemie.
S maximální opatrností musíte lék užívat v následujících případech:
- Nemoc jater.
- Gilbertův syndrom.
- Alkoholická cirhóza jater.
- Virová hepatitida.
- Cukrovka.
- Srdeční selhání a další srdeční choroby.
- Složité somatické abnormality.
Důležité! Nedoporučuje se používat tento léčivý přípravek bez naléhavé potřeby u dětí mladších 3 měsíců..
Způsob podání a dávkování
Vývojáři jasně regulují schéma použití v závislosti na věkové skupině:
- Teenageři po 12 letech a dospělí mohou užívat paracetamol 2-5 tablet na základě dávky (1000 mg). Maximálně lze vypít maximálně 4 000 mg paracetamolu denně, přičemž příjem se dělí přestávkami 4 hodiny.
- Děti ve věku od 6 do 12 let mohou pít až do maximální dávky 2 000 mg denně, doporučuje se 250 mg každé 4 hodiny.
Důležité! Děti do 6 let se nedoporučuje používat tento lék bez naléhání lékaře, ale v případě naléhavé potřeby lékař vypočítá dávku s přihlédnutím k tělesné hmotnosti (kg) dětí.
Aplikace během těhotenství a kojení
Během období kojení, těhotenství bez naléhavé potřeby je lepší lék neužívat. Účinek užívání by měl mnohonásobně překonat rizika. Terapie je povolena pouze na základě jmenování a dohledu lékaře.
Vedlejší efekty
Pokud se vezme nesprávně a při ignorování doporučení lékaře se mohou objevit nežádoucí účinky:
- Alergie ve formě kožních vyrážek, kopřivky.
- Angioneurotický zánět středního ucha.
- Nevolnost, zvracení, bolest v epigastrické oblasti.
- Nefrotické příznaky, jako je renální kolika, pyurie.
- Papilární nekróza.
- Prudký pokles krevního tlaku.
- Dušnost.
- Vaskulitida.
- Hypoglykémie.
- Anémie (hemolytická nebo aplastická).
- Pancytopenie.
- Trombocytopenie.
speciální instrukce
Odborníci doporučují skladovat drogu na suchém a tmavém místě, aby neztratila své terapeutické vlastnosti..
Po otevření obalu lze tablety uchovávat nejdéle 3 roky.
Interakce s jinými léčivými přípravky
Než lékař předepíše lék jako analgetikum nebo antipyretikum, musí ho pacient informovat o již použitých lécích. Děje se tak především kvůli bezpečnosti zdraví a života pacienta..
Navzdory skutečnosti, že jsou potřebné tablety paracetamolu, odborníci doporučují přísně dodržovat doporučení:
- Nemůžete pít paracetamol současně s induktory cytochromu, například léky ze skupiny barbiturátů, antidepresiva, léky na bázi fenylbutazonu, rifampicinu a také používat kombinovanou perorální antikoncepci. Jinak se zvyšuje produkce hydroxylovaného toxického produktu v těle..
- Léky skupiny barbiturátů ruší působení analgetika.
- Užívání silných alkoholických nápojů spolu s paracetamolem zvyšuje toxicitu léčiva a nepříznivě ovlivňuje činnost pankreatu.
- Léky jako omeprazol, cimetidin nebo makrolidová antibiotika významně snižují účinnost zvoleného antipyretika.
- Rychlost interakce a expozice paracetamolu prudce klesá při interakci s cholestyraminem. Pokud je nutné současné podávání léku, lze jej použít pouze jednu hodinu po cholesterolu.
- Při současném užívání takových antikoagulancií, jako je warfarin nebo kumarin, se účinek paracetamolu na tělo několikrát zvyšuje. Dlouhodobé užívání dvou skupin léčiv může způsobit nevysvětlitelné vnitřní krvácení.
- Pokud pijete antispasmodika myotropické podskupiny současně s paracetamolem, jako je pitofenon, platifillin, drota-verin, atropin, existuje vysoká pravděpodobnost vzniku dysfunkce absorpce obou léků, stejně jako zácpa, problémy se žaludkem.
- Antispazmodika s paracetamolem také snižují účinnost urikosurických léků ze skupiny sulfinpyrazonů.
- Pokud pijete současně paracetamol a metoklopramid prokinetické skupiny, existuje vysoká pravděpodobnost nízké absorpce erythromycinu kvůli výskytu plynatosti a průjmu.
Předávkovat
Při nadměrném nekontrolovaném užívání léčivé látky může dojít k předávkování a otravě.
Poznámka! U dospělých může dojít k předávkování při užívání léku nad 15 g denně.
Tento stav je doprovázen následujícími příznaky:
- Bolestivé brnění nad žaludkem.
- Zvracení.
- Apatie.
- Těžká ztráta chuti k jídlu.
- Bledá kůže.
- Suchá ústa.
Pokud nepodniknete žádné kroky, může se stav pacienta po 1–2 dnech zhoršit ničením jaterních buněk (hepatonekróza). Závažnost příznaků přímo závisí na věku pacienta, doprovodných patologiích a počtu užívaných pilulek. V nejproblematičtějších situacích se vyvíjí selhání jater a kóma. Pokud je pacient převezen do nemocnice včas, bude mu podáno protijed - N-acetylcystein.
Pokud se po užití paracetamolu objeví první příznaky malátnosti a máte podezření na předávkování, měli byste okamžitě vyhledat kvalifikovanou lékařskou pomoc..
Důležité! V takové situaci byste se neměli léčit a používat rady z internetu a recepty na lidovou terapii.
Doma, s předávkováním tabletami, dospělí potřebují:
- Proveďte urgentní výplach žaludku převařenou teplou vodou.
- Postup musí být proveden během prvních 4 hodin po otravě..
- Dejte postiženému vypít aktivní uhlí, které adsorbuje toxické prvky analgetika.
- Vezměte do nemocnice. Po 8-10 hodinách, přestože je předepsán paracetamol, je předepsáno kapátko intravenózně s roztokem unithiolu a po 1 dni je podáno antidotum.
Předepsání další terapie a dalších terapeutických opatření předepisuje lékař v závislosti na věku onemocnění, stupni intoxikace těla pacienta a době, která uplynula od předávkování.
Paracetamol je běžný a účinný lék na horečku, první příznaky nachlazení a bolest. Je k dispozici bez lékařského předpisu a je k dispozici téměř v každé lékárně, ale musíte si ji vzít po konzultaci s lékařem. To pomůže zabránit nepříznivým účinkům na zdraví pacienta..
Z čeho paracetamol pomáhá - návod k použití
V nedávné minulosti byl nejoblíbenějším lékem předepsaným na mnoho nemocí aspirin. Ale kvůli nepříjemným vedlejším účinkům, které se v něm vyskytují, v naší době pevně zaujal místo paracetamol, který se používá jak jako analgetikum, tak jako lék na horečku a jako protizánětlivý lék..
Tato droga má mnoho výhod. A především jeho dostupnost a relativně nízká cena. Proto téměř každá domácí lékárnička dnes obsahuje paracetamol. Z čeho tento nástroj pomáhá a jak efektivní a rychlý se pokusíme na to přijít v tomto článku.
Princip působení paracetamolu
Abyste pochopili, proč tento lék pomáhá, musíte se nejprve seznámit s principem jeho působení. Paracetamol má především účinek na termoregulační a bolestivá centra mozku. Inhibuje produkci prostaglandinů, které způsobují bolest a horečku. Tato látka se v našem těle vytváří během zánětlivých procesů jakékoli povahy, které se v ní vyskytují. Ale nejčastěji je produkce prostaglandinů vyvolána nachlazením..
To je obecně cíl jeho protizánětlivého účinku. A tento lék má malý účinek na samotný zánět. Proto k tomu budete potřebovat účinnější léky..
Nejvyšší koncentrace léčiva v krvi bude asi za 40 minut. Proto je otázka, která zajímá mnoho: jak dlouho paracetamol působí, můžete odpovědět tímto způsobem - po 30 minutách, pokud ho užíváte ve formě konvenčních tablet. A pokud používáte svíčky, suspenzi nebo sirup, začne lék působit rychleji, po 15-20 minutách.
Uvolněte formuláře
Návod k použití drogy říká, že je k dispozici v následujících dávkových formách:
- kapsle 325 mg;
- tablety 200, 325, 500 mg;
- suspenze pro děti 24 mg na 1 ml;
- suspenze pro dospělé 120 mg na 5 ml;
- sirup 125 mg na 5 ml a 120 mg na 5 ml;
- čípky nebo rektální čípky pro děti 50, 100, 125 a 250 mg;
- čípky pro dospělé 50, 100, 250 a 500 mg.
Cizí synonyma pro tohoto agenta jsou vydávána pod jinými názvy, například Efferalgan, Panadol, Kalpol, Apap a další. Ale stále je to stejný paracetamol. Jejich složení je identické. Ruské farmaceutické společnosti však dělají totéž..
K názvu produktu také přidají název společnosti, která produkt vyrábí. Proto kromě obvyklého paracetamolu v našich lékárnách najdete takové léky jako Paracetamol-UBF, Paracetamol MS a další. Jak ale pochopíte, že je to stále stejná droga známá všem.
Indikace pro použití
A teď o tom, kdy se obvykle užívá paracetamol. Návod k použití naznačuje, že se používá jako analgetikum v následujících situacích:
- Bolest hlavy včetně migrény.
- Bolest zubů.
- Bolest během menstruace.
- S myalgií a neuralgií.
- Na zranění a popáleniny.
- Při zvýšených teplotách.
Používá se také při horečce a kocovině. Další lék pomáhá odstraňovat toxiny z těla. Stejně jako aspirin podporuje ředění krve..
Je však třeba říci, že tento lék pomůže vyrovnat se pouze s mírnou až středně těžkou bolestí. A pokud je bolest výrazná, budete potřebovat silnější léky s dalšími účinnými látkami ve složení, například Nurofen nebo Ketorol.
Jak užívat drogu
A teď o tom, jak užívat paracetamol. Dávka je samozřejmě nejlépe stanovena lékařem, s přihlédnutím k závažnosti syndromu bolesti nebo ke zvýšení tělesné teploty. A zároveň vezme v úvahu jak věk pacienta, tak jeho celkový stav..
Ale co je uvedeno v pokynech k použití v této věci. U nejmenších dětí a lék je možné podávat dítěti od 1 měsíce, dávka se stanoví v závislosti na jeho hmotnosti, na základě maximální denní dávky na 1 kg tělesné hmotnosti 60 mg. Tato dávka je rozdělena do čtyř dávek. V nejmenším věku se používá pouze dětské odpružení..
A pro děti starší od 3 do 12 měsíců se nejčastěji používají čípky s dávkou 50-100 mg léčiva nebo sirup a suspenze s dávkou 60-120 mg paracetamolu. U dětí od 1 do 6 let je dávka 120-250 mg účinné látky denně.
A ve věku 6 let můžete kromě těchto forem užívat také pilulky a kapsle. Maximální denní dávka je 1–2 gramy paracetamolu. Děti starší 12 let a vážící 60 kg nebo více mohou užívat dávku léku pro dospělé. A to je 500 mg léku najednou a denní dávka není větší než 4 mg.
Ačkoli pokyny naznačují, že léčivý přípravek lze užívat bez ohledu na příjem potravy, je stále lepší to udělat po 1–2 hodinách po něm, poté začne léčivo působit rychleji. A také rychlejší nástup účinku léku je usnadněn velkým množstvím vody vypité při pití.
Kontraindikace a vedlejší účinky
Mělo by se používat opatrně během těhotenství a kojení, s diabetes mellitus, s onemocněním gastrointestinálního traktu.
Pokud mluvíme o použití čípků, pak je nelze použít, pokud existují proktologická onemocnění, například hemoroidy.
Navzdory skutečnosti, že tento lék přináší úlevu v mnoha situacích, existuje mnoho případů, kdy by paracetamol neměl být používán. Kontraindikace k jeho užívání jsou následující podmínky:
- Individuální intolerance k léku.
- Alkoholismus.
- Nemoci jater a ledvin.
- Věk dětí do 1 měsíce.
A také při používání produktu se mohou někdy objevit následující nežádoucí účinky:
- alergická reakce ve formě kopřivky, vyrážky a zarudnutí na kůži;
- dysfunkce jater a ledvin;
- bolest v zažívacím traktu;
- ospalost, nejčastěji kvůli poklesu krevního tlaku;
- pokles hladiny hemoglobinu a glukózy v krvi.
Nežádoucí účinky se nejčastěji vyskytují v důsledku nesprávné léčby paracetamolem. To znamená jeho použití s existujícími kontraindikacemi nebo v případě předávkování. Může nastat nejen z jedné dávky léku, ale také například z důvodu překročení průběhu léčby lékem.
Nemůžete jej používat déle než 3 dny jako lék na horečku. Obecně platí, že před použitím jakéhokoli léku byste se měli vždy nejprve poradit se svým lékařem. A níže zvážíme některé situace, ve kterých je použití paracetamolu požadováno podrobněji..
Jak užívat paracetamol z teploty
Než začnete užívat lék na horečku, nezapomeňte, že teploty pod 38,5 stupňů u dospělých a 38 stupňů u dětí obvykle nejsou sníženy.
Protože zvýšená teplota je ochranná reakce těla, pomocí které chce zničit patogenní bakterie a viry, které se dostaly do našeho těla. Ale to je pouze v případě, že zvýšená teplota nezpůsobuje nepříjemnosti. A kdy začít snižovat teplotu dítěte nejlépe určí lékař.
Paracetamol je také účinný proti teplotě, protože kromě antipyretického účinku má také další účinky na příznaky doprovázející toto zvýšení. Pomáhá bojovat se závratěmi, slabostí, bolestmi svalů a bolestmi hlavy. A dávka léku byla již napsána výše.
Jak užívat paracetamol proti bolesti
Je třeba říci, že paracetamol našel své hlavní použití jako analgetikum. Nejčastěji se používá k odstranění různých bolestí. A jsou to hlavně bolesti hlavy a bolesti zubů.
Mimochodem, nejlepší je použít na bolest zubů šumivé tablety nebo prášek Paracetamol-S-Hemofarm. V této dávkové formě je jeho účinek rychlejší. Jedna dávka pro dospělého by neměla přesáhnout 500 mg léčiva. A za den to nemůže být více než 4 g.
A je třeba také říci, že bolest nelze léčit tímto lékem déle než 4 dny. Protože tělo si na tento lék zvykne. A léčba se stane neúčinnou. A pokud není dosaženo účinku, je lék nahrazen lékem s jinou účinnou látkou. Kromě toho může užívání léku po dobu delší než 4 dny vést k předávkování paracetamolem a vést k vedlejším účinkům..
Proč někdy droga Paracetamol nepomáhá
V recenzích se často dočtete o neúčinnosti tohoto nástroje. Ale nejčastěji, v případech, kdy tento lék nepomůže, jsme na vině..
Například nemusíte cítit účinek jeho působení, pokud byla dávka příliš malá. Nebo při užívání jiného léku, který neutralizuje jeho účinek. Mezi tyto léky patří především absorbenty.
A droga nebude schopna snížit teplotu, pokud se vypije trochu tekutiny. Nebo v případě, že je zvýšení teploty spojeno se závažným infekčním onemocněním. V tomto případě pomohou pouze antibiotika..
Paracetamol se také nemusí vyrovnat se zvýšením teploty, pokud je spojen s horkým podnebím. Abyste se těmto situacím vyhnuli, nezapomeňte se před použitím poradit se svým lékařem a přečíst si návod k použití..
Recenze o užívání paracetamolu
Vzácný rok mimo sezónu, nemůžete získat ARVI. A to se děje nejen pro mě. Bohužel nemám čas zůstat dlouho v posteli. Jakmile tedy teplota stoupne, okamžitě si dám paracetamol a citronový čaj..
Pokud se to stane o víkendu, přidám k tomu celý den v posteli a v pracovní den prostě jdu spát o hodinu dříve. Poté, co jsem ráno vzal tyto prostředky, jsem téměř zdravý a jdu znovu do práce. Někdy, pokud je to nutné, nahradím tyto prostředky Theraflu, ale hlavní účinnou látkou je stejný paracetamol.
Kolik léků na horečku a bolest lze nyní vidět v reklamě. Ale mám raději nativní paracetamol. A ne proto, že je to levné, i když je to samozřejmě důležité. Ale pokud by to bylo neúčinné, nepoužil bych to. A podle mého názoru by mnozí udělali totéž. Ale paracetamol je velmi účinný lék..
Kromě toho jsem se nikdy nesetkal s vedlejšími účinky, na které byli varováni. Možná proto, že vždy dělám všechno přísně podle pokynů. Proto prostě nevidím žádný důvod hledat to stejné u drahých léků. Není divu, že říkají, že nehledají dobro, dobro.
Bohužel zimy v našem středním pásmu jsou zřídka teplé. Proto každý rok mnoho členů naší rodiny, včetně mě, onemocní v tomto ročním období nachlazením, které vždy doprovází zvýšení teploty. Dříve jsem je srazil drahými prostředky.
Ale jednou se mě přítel zeptal, jestli mi není líto dát takové peníze zahraničním lékárníkům, pokud existuje domácí Paracetamol M.S., který není o nic méně účinný a několikrát levnější než zahraniční analogy. A rozhodl jsem se to zkusit, když můj manžel onemocněl.
Jeho teplota stoupla nad 39 stupňů. Ale ve dvou dávkách paracetamolu se mi podařilo nejen ji srazit, ale také zajistit, aby se nevrátila. Takže teď jen domácí paracetamol.
S čím pomáhá paracetamol
Paracetamol je nenarkotické analgetikum s antipyretickými a analgetickými účinky. Lék je součástí komplexu terapeutických akcí pro léčbu různých patologií, je vhodný pro děti i dospělé. Lze zakoupit v jakékoli lékárně bez lékařského předpisu.
Paracetamol je vhodný pro děti i dospělé
- Uvolňovací forma a složení paracetamolu
- Cena a analogy
- Co lze nahradit
- Indikace paracetamolu
- farmaceutický účinek
- Návod k použití paracetamolu
- Pilulky
- Způsob použití dětského sirupu a suspenze
- Čípky
- Kontraindikace a vedlejší účinky
- Otázka odpověď
- Zvyšuje nebo snižuje krevní tlak
- Kolik paracetamolu může vypít dospělý denně
- Co se stane, když vypijete balíček paracetamolu
- Kompatibilita s aspirinem a paracetamolem
- Kompatibilita s paracetamolem a mlékem
- Recenze
Uvolňovací forma a složení paracetamolu
Hlavní účinná složka paracetamolu - paracetamol, odkazuje na nesteroidní protizánětlivé látky, navíc kompozice obsahuje různé přísady, které neovlivňují terapeutický účinek.
Dávka účinné látky závisí na formě uvolňování léčiva, typy léčiva lze zobrazit na fotografii.
Formulář vydání:
- tablety 500, 325, 200 mg, vyrobené v blistrech po 6, 10 pilulek;
- kapsle - obsah účinné látky je 325 mg, v blistru je 10 pilulek;
- sirup - 1 ml obsahuje 24 mg hlavní složky, prodává se v nádobách z tmavého skla o objemu 50 ml;
- suspenze pro děti - koncentrace účinné látky je 24 mg / ml, lahvička z tmavého skla o objemu 100 ml;
- rektální čípky pro děti - 0,08, 0,17, 0,33 g;
- čípky pro dospělé - obsahují 500 mg paracetamoly, 5 čípků je v obrysovém obalu, 2 blistry v balení;
- injekční roztok - 0,15 g účinné látky 1 ml, vyrobený v ampulích o objemu 5 ml;
- infuzní roztok - 100 ml léčiva obsahuje 1 g paracetamoly, bezbarvé nebo světle žluté tekutiny.
Balení tablet paracetamolu
Balení tobolek paracetamolu
Paracetamol ve formě dětského sirupu
Dětská suspenze Paracetamol
Výrobky pro děti obsahují příchutě a látky zvyšující chuť, jinak se forma léku pro děti a dospělé neliší, lze je nahradit s přihlédnutím k doporučeným dávkám.
Cena a analogy
Kolik stojí paracetamol? Cena závisí na výrobci a formě vydání. Cena tablet - 7–20 rublů, rektální čípky - 40–45 rublů, sirupy a suspenze - 60–90 rublů.
Co lze nahradit
Název drogy | Stručný popis | Cena, rub.) |
Analgin | Přípravek proti bolesti eliminuje všechny druhy bolesti mnohem rychleji než paracetamol | 20-60 |
Aspirin | Doporučeno pro použití v případě sklonu k tvorbě krevních sraženin, protože droga ředí krev. Lepší eliminace syndromu bolesti, ale negativní reakce po podání se vyskytují častěji | 20–30, šumivé tablety - 240–340 |
No-Shpa | Účinné antispazmodikum, dobré na bolesti hlavy. Nemá antipyretické účinky, doporučuje se užívat spolu s paracetamolem, aby se zabránilo vzniku záchvatů | 120-210 |
Ibuprofen, Nurofen | Antipyretikum, působí rychleji než paracetamol, terapeutický účinek trvá nejméně 8 hodin. Ale tyto prostředky jsou pro tělo méně bezpečné. | Ibuprofen - 50-140 |
Panadol, Efferalgan, Calpol - odrůdy paracetamolu, liší se pouze cenou a názvem, terapeutické vlastnosti jsou identické.
Indikace paracetamolu
Paracetamol má výrazný antipyretický a mírný analgetický účinek. Všechny formy uvolňování mají stejný terapeutický účinek, ale při častém zvracení je lepší použít čípky a u onemocnění, která jsou doprovázena otokem hrtanu, je vhodná kapalná forma léčiva. K úlevě od bolesti po operaci se podává intravenózní roztok.
Z čeho lék pomáhá:
- horečnaté stavy na pozadí patologií infekční a zánětlivé povahy - s chřipkou, nachlazením;
- bolest mírné a střední závažnosti nesouvisející s přítomností ohniska zánětu v těle - migréna, neuralgie;
- bolesti zubů a kloubů;
- syndrom bolesti, ke kterému dochází při menstruačním krvácení;
- kocovina;
- rozdrcený pomáhá zbavit se akné.
Paracetamol pomáhá zmírnit bolesti kloubů
Paracetamol pouze zmírňuje nepříjemné příznaky onemocnění, ale neodstraňuje samotnou patologii, proto by měl být pro rychlou léčbu užíván společně s jinými léky.
farmaceutický účinek
Paracetamol rychle vstupuje do krevního řečiště, začíná působit za 0,5-2 hodiny po podání, terapeutický účinek roztoku je pozorován do 15 minut. Metabolismus se vyskytuje v játrech, léčivo se vylučuje ledvinami.
Po užití léku se zastaví produkce enzymů, což vyvolává zvýšení teploty, výskyt bolesti a ložiska zánětu. Lék nezničí sliznici trávicího traktu, na rozdíl od jiných nesteroidních analgetik.
Paracetamol - nejlepší jiná narkotická analgetika pomáhá při horečce, ale prakticky nemá protizánětlivý účinek na tělo.
Návod k použití paracetamolu
Dávka léčiva a délka léčby závisí na věku a tělesné hmotnosti pacienta, typu onemocnění, řešení se nejčastěji používají v nemocničním prostředí.
Měli byste užívat paracetamol v tabletové a tekuté formě před nebo po jídle? Lék by měl být opitý 1-2 hodiny po jídle, zapit dostatečným množstvím neperlivé vody.
Vezměte tabletu Paracetamol s neperlivou vodou
Pilulky
Jak užívat pilulky:
- U pacientů s tělesnou hmotností vyšší než 60 kg se podává jedna dávka 500 mg užívaná čtyřikrát denně, nejvýše však 4 g po dobu 24 hodin.
- Přípravek pro dětské tablety lze použít na nachlazení u dětí starších dvou let, 100 mg s přestávkou 4-6 hodin. Dítě starší 6 let může vypít 200 mg léku najednou.
- 325 mg tobolky a tablety se používají v terapii pro děti starší 10 let - užívejte jednu pilulku 2-3krát denně, ale ne více než 1,5 g po dobu 24 hodin. Dospělí mohou vypít 1-3 pilulky najednou s intervalem mezi dávkami nejméně 4 hodiny, přípustná denní dávka je 4 g.
Jako antipyretikum lze paracetamol užívat tři dny, aby se odstranily bolestivé pocity - 5-10 dní.
Způsob použití dětského sirupu a suspenze
V 1 lžičce obsahuje 5 ml léčiva, což odpovídá 120 mg účinné látky, dávka se volí s přihlédnutím k hmotnosti a věku. Maximální povolená dávka je 60 mg / kg.
Jednotlivé dávky v závislosti na věku:
- 3–12 měsíců –2, 5–5 ml;
- od jednoho do 6 let - 5-10 ml;
- 6-14 let - 10-20 ml.
Vypočítejte dávku sirupu na základě hmotnosti a věku dítěte
Lék by měl být užíván 1-4krát denně, můžete jej pít nejvýše jednou za 4 hodiny.
Pro rychlé snížení vysoké teploty můžete doplnit standardní dávku paracetamolu analginem v dávce 0,3-0,5 mg / kg.
Čípky
Čípky jsou určeny k rektálnímu podání, nejdříve byste si měli udělat očistný klystýr, frekvence podávání je –2–4krát do 24 hodin.
K léčbě dospělých se používá 500 mg čípků, vypočítá se jedna dávka pro dítě s přihlédnutím k tělesné hmotnosti - 10–12 mg na 1 kg tělesné hmotnosti. Jak dlouho čípky trvají? Terapeutický účinek je pozorován 10 minut po podání.
Výběr dětských svíček v závislosti na věku:
- 3-12 měsíců - 0,08 g;
- od jednoho do 6 let - 0,17 g;
- 7-12 let - 0,33 g.
Čípky mají rychlejší účinek než pilulky
Čípky se podávají po jednom v intervalu 4 hodin, frekvence podávání je 3-4krát denně, v závislosti na stavu dítěte.
Porovnáme-li účinek čípků a tekuté formy léku při léčbě dětí, pak čípky snižují teplotu rychleji, eliminují bolest, ale sirup vydrží déle.
Kontraindikace a vedlejší účinky
Před zahájením léčby je nutné prostudovat anotaci, seznámit se s kontraindikacemi a možnými vedlejšími účinky. Paracetamol by neměl být užíván s individuální intolerancí, chronickým alkoholismem, astmatem, peptickým vředem, exacerbací sinusitidy, závažnými renálními a jaterními patologiemi. Lék není předepisován pacientům do tří měsíců a nad 65 let.
Možné nežádoucí reakce:
- průjem, plynatost, pálení žáhy;
- zhoršení jater;
- pokles hladiny krevních destiček, neutrofilů;
- anémie;
- svědění, vyrážky, ve vzácných případech Quinckeho edém;
- krvácení z nosu, krvácení z dásní.
V některých případech se po užití paracetamolu může objevit podráždění kůže
Je to důležité! Během těhotenství a kojení můžete užívat paracetamol - nemá teratogenní účinek, pokud jsou dodrženy terapeutické dávky, do mléka nevstoupí více než 0,235 účinné látky.
Otázka odpověď
Zvyšuje nebo snižuje krevní tlak
Paracetamol se nepoužívá ke korekci arteriálních parametrů, ale pacienti s hypertenzí by měli tento lék užívat opatrně. Účinná látka léčiva, velké množství soli, může vyvolat zvýšení tlaku. Činidlo je obzvláště nebezpečné v rozpustné formě, s hypertenzí může vyvolat vývoj infarktu nebo mrtvice..
Kolik paracetamolu může vypít dospělý denně
Jedna dávka léku je 0,35-0,4 g, ve vzácných případech je povoleno užívat 1,5 g léku. Můžete si vzít ne více než 3-4 g drogy denně. Většina odborníků však doporučuje vypít ne více než 2 g paracetamolu denně..
Co se stane, když vypijete balíček paracetamolu
Překročení dávky negativně ovlivňuje funkci jater, může se vyvinout toxická hepatitida, která se často promění v cirhózu. V případě předávkování se objeví ospalost, nevolnost, zvracení, závratě a sliznice zblednou.
Kompatibilita s aspirinem a paracetamolem
Aspirin a paracetamol v malých dávkách jsou součástí Citramonu, ale tyto léky by se neměly užívat společně v normálních dávkách, aby se zabránilo závažným nežádoucím účinkům. Oba léky jsou stejně dobré při zvládání horečky a bolesti, aspirin lépe eliminuje zánětlivé procesy. Proto by měl být zvolen jeden lék v závislosti na hlavních příznacích onemocnění..
Kompatibilita s paracetamolem a mlékem
Mléko neutralizuje terapeutický účinek mnoha léků; tento nápoj lze užívat pouze s vitamíny a draslíkovými přípravky. Je lepší pít paracetamol se 100-150 ml čisté vody bez plynu. Mléko lze vypít po 1–1,5 hodinách, kdy již aktivní složky pronikly do krevního řečiště.
Recenze
"Když se objeví rýma, bolesti kloubů a další projevy nachlazení, okamžitě si dám paracetamol." Piju lék po mnoho let, ale neexistuje žádná závislost, během užívání nedošlo k žádným vedlejším reakcím. Četl jsem, že také používají lék na bolesti zubů, ale v takových případech mi to nepomůže. “.
"Paracetamol je účinný a levný lék na potírání nachlazení a chřipky, rychle odstraňuje bolesti hlavy a snižuje horečku." S vnoučaty pijeme sirup, děti a manžel dávají přednost léčbě pilulkami, ale účinek léku je ve všech případech stejný. Vyzkoušeli jsme jiná antipyretika, ale vždy jsme se znovu vrátili k Paracetamolu. “.
Paracetamol je jedním z nejlepších léků na snížení horečky, pomáhá při některých druzích bolesti, ale je neúčinný při eliminaci zánětu. Droga má nízkou cenu, vydává se bez lékařského předpisu, ale je nebezpečné ji pravidelně užívat bez lékařského předpisu, protože droga má řadu kontraindikací a vedlejších účinků.