Hlavní > Tlak

Jak podávat dětem tablety paracetamolu: správné dávkování

Mezi oblíbené léky v boji proti horečce a bolesti u dětí patří pilulky, kde jako účinná látka působí paracetamol. Je považován za nejúčinnější a nejbezpečnější pro tělo dítěte..

Léky na bázi paracetamolu mají tři hlavní vlastnosti: zmírňují horečku, zánět a bolest.

  • Bojuje s vysokou tělesnou teplotou během nachlazení, SARS nebo chřipky. Může být podáván dětem ve věku 2 měsíců, které dříve snížily povolenou dávku..
  • Pokles teploty začíná rychle a má dlouhodobý účinek - další zvýšení teploty již není pozorováno.
  • U některých dětí může být horečka doprovázena záchvaty. Paracetamol je povolen pro takové nepříjemné příznaky.
  • Snižuje nebo eliminuje bolest. Například zubní nebo hlavové.
  • Jiné léky lze podávat souběžně. Nurofen obsahuje jako aktivní složku ibuprofen, proto je jejich střídání povoleno.

Je třeba mít na paměti, že paracetamol eliminuje pouze příznaky onemocnění, ale není určen k jeho léčbě. Hlavní příčina bolesti nebo horečky by měla být identifikována a léčena jinými léky.

Dávkování léku

Paracetamol se dodává ve třech hlavních formách: čípky, tablety a sirupy. Lék si můžete koupit v lékárně, kde je tato účinná látka v čisté formě - například Panadol. Tablety Panadol mají kromě účinné látky hydrogenuhličitan sodný, který vytváří v těle zásadité prostředí. Díky tomu působí Panadol rychleji..

Svíčky

Vkládají se rektálně do konečníku dítěte. Před zákrokem si musíte nejprve umýt ruce. Položte dítě, otočte se na bok, ohněte nohy a přitlačte je na břicho. Vložte čípek pomalu a opatrně. Účinná látka je absorbována střevními stěnami a má rychlý účinek při vysokých teplotách. U dětí do tří měsíců je dávkování zvoleno pouze lékařem.

V lékárně najdete následující dávku léku:

  • od 3 měsíců do roku jsou předepsány svíčky 0,08 gramů;
  • od 1 do 3 let - 0,17 gramů;
  • od 3 let do 6 - 0,33 gramů;
  • od 6 let a starších jsou předepsány dva čípky o hmotnosti 0,33 gramu.

Nepoužívejte více než 4 čípky denně..

Pilulky

Jsou povoleny pro děti od dvou let. Dítě dostane lék dříve rozdrcený a zředěný ve vodě. Dětské tablety paracetamolu jsou k dispozici v dávce 200 mg:

  • od 2 let do 6 jmenovat 1/2 tabletu najednou;
  • od 7 do 12 let je povolena jedna plná tableta;
  • děti starší 12 let mohou podávat dvě tablety najednou.

V některých případech mohou tuto formu mít děti mladší jednoho roku. Zvláště pokud jde o velmi vysokou teplotu s výskytem záchvatů. V takových případech je použití léku povoleno v následující dávce:

  • od narození do 3 měsíců je dávka 10 mg na kilogram;
  • od 3 měsíců do roku je maximální denní dávka 120 mg;
  • od jednoho do 2 let je maximální denní dávka 150 mg.

Sirup

Tato léková forma má tekutou konzistenci a příjemnou chuť, takže ji děti mohou snadno spolknout. Sirup lze podávat od dvou měsíců. Někdy mohou lékaři s ohledem na stav dítěte v době nemoci předepsat sirup v prvních týdnech života..

Sada obsahuje praktický dávkovač stříkaček nebo odměrku, pomocí kterého se měří přesné množství suspenze. Lék by neměl být zředěn vodou, je lepší dát dítěti po jeho pití nápoj.

Dělením na stříkačce se zadá přesné dávkování:

  • od narození do 6 měsíců dávku vypočítá ošetřující lékař;
  • od 6 měsíců do jednoho roku je maximální dávka 5 mg, minimální je 2,5 mg;
  • do 3 let je dávka 5 - 7,5 mg;
  • od 3 do 6 let - maximální dávka je 10 mg;
  • od 7 do 12 let - asi 15 mg.

Lék začíná účinkovat do 30 minut po podání. Při vysokých teplotách se sirup nepodává déle než tři dny. Jako lék proti bolesti je lék povolen až pět dní.

Analogem léku Paracetamol je Panadol. Je povoleno pro děti od 3 měsíců. Panadol Baby lze použít k úlevě od horečky, zánětu a bolesti. Lze použít i po očkování.

Funkce aplikace

Před podáním léku dítěti byste se měli poradit s pediatrem. Předepíše správné dávkování a sdělí vám pravidla užívání.

  • Dávka léku závisí na věku a hmotnosti dítěte..
  • Tablety paracetamolu by měly být podávány v 6hodinových intervalech k úlevě od horečky. Ne více než čtyřikrát denně.
  • U dětí mladších jednoho roku by měla být teplota snížena, pokud stoupne nad 38 stupňů.
  • Neměli byste kojenci podávat paracetamol déle než tři dny. Jejich vnitřní orgány ještě nejsou zcela vytvořeny, takže se vytváří další zátěž pro játra..
  • Toto antipyretikum by se nemělo podávat k profylaxi..
  • Malé dítě musí nejprve rozpustit tabletu ve vodě.
  • Nepoužívejte pilulku určenou pro dospělé - není možné přesně určit dávkování.
  • Nurofen dráždí žaludek více než Panadol. Proto je lepší zastavit se na poslední droze..

Tipy pro užívání léků, které obsahují paracetamol

  • Existují různé formy uvolňování této účinné látky. Může to být ve svíčkách, sirupech nebo v suspenzi. Nejvhodnější jsou pro děti do jednoho roku..
  • Ke snížení škodlivých účinků na játra je třeba podávat léky po jídle..
  • Nebezpečná pro tělo dítěte je dávka 150 mg na kilogram hmotnosti.
  • Předávkování lze rozpoznat podle následujících příznaků: kůže zbledne, objeví se nevolnost a zvracení. V takovém případě musíte urgentně konzultovat s lékařem..

Někdy, když je teplota vysoká a výrazně klesá, jsou dětem předepsány dvě léky současně: Nurofen a Paracetamol. Tyto léky se podávají při dodržení intervalu. Nurofen působí rychle a účinek je delší.

Nurofen můžete kombinovat s paracetamolem současně. V tomto případě se z každého léku vezme polovina dávky..

Kontraindikace

  • Předávkování drogou a časté užívání, které negativně ovlivňuje fungování jater, není povoleno. Objeví se nevolnost, zvracení.
  • Individuální nesnášenlivost složek léčiva. Mohou se objevit alergické reakce.
  • U dětí mladších dvou let podávejte paracetamol opatrně - lék může způsobit astma.
  • Nedávejte současně dvě léčiva paracetamolem. To povede k otravě těla. Může být podáván s jinými antipyretiky, jako je Nurofen.
  • Pokud není dodržen interval mezi dávkami léku, může dojít k předávkování. Je lepší kombinovat léky s lidovými léky.
  • Lék je kontraindikován pro onemocnění, jako je anémie, hyperbilirubinemie, pro poruchy funkce ledvin a jater.

Pokud se objeví alespoň jeden příznak, měl by být tento lék nahrazen jiným. Nurofen je méně pravděpodobné, že způsobí alergie a způsobí menší poškození vnitřních orgánů. Stejně jako paracetamol, Nurofen přichází ve formě čípků, tablet a sirupu.

V lékárnách existuje mnoho léků, které obsahují paracetamol. Panadol je dostupný v tabletách, čípcích a sirupech. Pro nejmenší je Panadol Baby speciálně vyroben

Nezapomeňte, že všechny léky musí být uchovávány mimo dosah dětí. Léky pro dospělé je lepší skladovat odděleně od léků pro děti, aby během období nemoci dítěte nedošlo k záměně léků kvůli zvýšené úzkosti..

Před podáním paracetamolu dítěti byste se měli poradit se svým lékařem. Je to on, kdo vám řekne, kterou lékovou formu je lepší zvolit, zda stojí za to ji kombinovat s jinými antipyretiky. Vypočítá přesné, povolené dávkování. Pouze dodržováním pravidel a doporučení můžete snížit nežádoucí účinky a předávkování.

Paracetamol pro děti - uvolňovací formy, dávkování, návod k použití

Proces léčby dítěte zahrnuje použití nejbezpečnějších léků, které nemohou poškodit vyvíjející se tělo. Paracetamol pro děti je lék, který při dodržení pokynů k použití nemůže ublížit. Tento lék má dobré antipyretické vlastnosti, proto je nepostradatelný pro sezónní virové infekce.

Složení

Dětský paracetamol lze vyrábět v různých formách. V závislosti na tom budou léčivé přípravky obsahovat jiné množství účinné látky zvané „paraacetylaminofenol“.

Účinná látka má dobrou absorpci, což vysvětluje její rychlé působení. Blokuje produkci enzymu cyklooxygenázy, což vede ke snížení bolesti a normalizaci tělesné teploty.

Složení dětského léčivého přípravku navíc obsahuje další látky:

  • Sodný nipasept.
  • Maltitol.
  • Xanthanová guma.
  • Jablko a kyselina citronová.
  • Sorbitol.
  • Příchuť.
  • Barvivo.

Formulář vydání

Paracetamol nabízejí dětem výrobci v různých formách uvolňování: v suspenzi, v sirupu, v čípcích, v tabletách o hmotnosti 0,2 g. Sirup a suspenze jsou vhodné k léčbě kojenců. Sirup však obsahuje alkohol, proto jej lékaři nedoporučují používat k léčbě dětí do 2 let. Zároveň však v pokynech k použití výrobci uvádějí přípustný věk - šest měsíců. Sirup i suspenze jsou k dispozici v lahvích z tmavého skla, pro větší pohodlí je k dispozici speciální dávkovací lžíce.

Suspenze konzistencí připomíná sirup, ale výrobek neobsahuje alkohol. Lék má mírnější účinek a nemá negativní účinek na žaludek dítěte. Je důležité lék před použitím důkladně protřepat..

Rektální čípky jsou nejlepší volbou pro kojence, pokud odmítnou užívat jakýkoli lék. Kromě toho je to jediný vhodný lék pro kojence. Svíčky jsou povoleny od 3 měsíců věku..

Dětský paracetamol ve formě tablet lze podávat dětem, které dosáhly věku 3 let. Než dáte dítěti pilulku, doporučuje se ji rozdrtit a za účelem zlepšení chuti je možné do výsledného prášku přidat kapku tekutého džemu..

Indikace a kontraindikace

Mělo by být zřejmé, že navzdory účinnosti antipyretického činidla je třeba jej používat opatrně..

Doporučuje se vypít lék velkým množstvím vody. To je způsobeno některými kontraindikacemi:

  • individuální nesnášenlivost k léku;
  • nemoci krevního systému;
  • malabsorpce glukózy a galaktózy;
  • nedostatek enzymu glukóza-6-fosfát dehydrogenázy (genetická porucha);
  • věk do 1 měsíce.

Přípravek se používá opatrně, pokud má dítě vrozené nebo získané onemocnění jater.

Při teplotě

Paracetamol pro děti je indikován při vysokých teplotách, což je příznak mnoha chorob.

Používá se tedy jako antipyretikum pro:

virové infekce: ARVI, chřipka.

dětské infekce: spalničky, spála, plané neštovice atd..

Je třeba si uvědomit, že paracetamol pro děti nemá protizánětlivé vlastnosti, takže byste od něj neměli očekávat terapeutický účinek. Ale na druhé straně, odstranění horečnatého stavu, je možné účinněji provádět hlavní léčbu..

Od bolesti

Lék je určen pro děti na různé bolesti, například s neuralgií, myalgií, zubními problémy, traumatem, bolestmi kloubů atd. Lék je schopen zlepšit stav dítěte v krátké době s bolestivým syndromem jakékoli závažnosti.

Paracetamol lze použít pro děti nejdéle 5 dní. Tentokrát je obvykle dost na to, abychom se zbavili hlavní příčiny bolesti..

Návod k použití

Při používání léku musíte přísně dodržovat doporučení lékaře. Přestávka mezi dávkami by měla být 4–6 hodin. Průběh léčby je 3-5 dní, v budoucnu je užívání drogy nevhodné.

Doporučené dávky jsou níže. Lékař je vždy vypočítá přesněji. Výpočet přípustné jednorázové a denní dávky se velmi často provádí nejen podle věku dítěte, ale také podle jeho hmotnosti.

Paracetamol pro novorozence

Paracetamol lze použít pouze k léčbě kojenců starších 3 měsíců. V tomto případě je nejlepší použít rektální čípky před dosažením roku (čípky v dávce 0,8).

V závažných případech lékař předepíše suspenzi pro léčbu novorozenců, kteří váží 4,5-6 kg. Jedna dávka je 2 ml a denní dávka by neměla překročit 60 mg / kg.

Kolik paracetamolu dát dítěti do jednoho roku věku

Po 5 měsících je sirup povolen. Jedna dávka pro kojence s hmotností od 6 do 10 kg je 5-7 ml, denní dávka je až 27 ml. Tablety k léčbě dětí mladších jednoho roku se nepoužívají.

Dávkování od 1 do 3 let

Ve věku od 1 do 3 let může dítě dát suspenzi v jednom objemu 2,5 - 5 ml, sirup - 1 - 1,5 lžičky..

Dávka pro děti ve věku 4 - 7 let

Jedna dávka pro dítě ve věku 4-7 let je:

  • suspenze: 10 ml;
  • sirup: 1,5 - 2 lžičky;
  • tablety: 0,5 tablety po 0,2 g.

Dávkování pro děti ve věku 7 - 12 let

Jedna dávka pro děti ve věku 7-12 let je:

  • suspenze: 10-20 ml;
  • sirup: 3-5 2 lžičky;
  • tablety: 1 tableta 0,2 g.

Vedlejší příznaky a předávkování

Předávkování může způsobit závažné nežádoucí účinky. Pokud se tak stalo náhodou, musíte dítě určitě pozorovat. Pokud máte nějaké děsivé příznaky, musíte neprodleně navštívit lékaře.

Může to být například:

  • Nevolnost a zvracení.
  • Bolení břicha.
  • Zvýšené pocení a slabost.

V lékařském zařízení se zpravidla provádí výplach žaludku, předepisují se absorpční léky. Ve většině případů je prognóza pozitivní a dítě se rychle uzdraví..

V závažných případech předávkování způsobuje poškození jater. Známky se zpravidla neobjevují okamžitě, ale po 1-3 dnech. Pravá strana dítěte začíná bolet a testy ukazují zvýšení hladiny bilirubinu a jaterních enzymů. Takové situace nastávají, když dítě užilo drogu v dávce vyšší než 125 mg / kg.

Pokud existuje podezření, že dítě samo snědlo lék, neměli byste čekat na projev nebezpečných příznaků. Je nutné naléhavě kontaktovat zdravotnické zařízení. Pokud není poskytována neodkladná kvalifikovaná lékařská péče, existuje riziko smrti..

Vzhledem k tomu, že lék obsahuje sorbitol, někdy se u dětí po jeho užívání objeví průjem..

Zřídka se vyskytnou další nežádoucí účinky:

Narušení fungování nervového systému, které se projevuje neklidným spánkem, výkyvy nálady, agresivitou a závratěmi.

Kardiovaskulární poruchy. Může dojít například k rázům krevního tlaku nebo tachykardii..

Problémy s močovým systémem, které vyvolávají renální koliku nebo rozvoj nefritidy.

Interakce s jinými léky

Paracetamol pro děti je povoleno používat pouze na lékařský předpis. To je způsobeno nejen přítomností kontraindikací a možných vedlejších účinků, ale také skutečností, že léčivý přípravek může interagovat s jinými léky a mít negativní vliv na orgány a systémy těla..

Proto je třeba lékaře informovat, jaké léky se navíc k léčbě dítěte používají. Je třeba mít na paměti, že paracetamol zvyšuje jeho hepatotoxický účinek při současném užívání s různými léky, které se používají k léčbě jaterních patologií. Podobný účinek je pozorován při kombinaci s antiepileptiky. A při současném použití s ​​antikoagulancii se srážlivost krve významně zhoršuje.

Farmakologické vlastnosti se při užívání léčiva aktivním uhlím významně zhoršují. Takové použití je možné, pokud je zvýšení tělesné teploty způsobeno střevní infekcí..

Antipyretické vlastnosti jsou sníženy, pokud je paracetamol kombinován se sedativy, které obsahují barbituráty.

Užívání metoklopramidu s paracetamolem je nebezpečné, protože zvyšuje riziko nežádoucích účinků. Mohou nastat zejména vážné problémy s trávicím traktem. Je nežádoucí kombinovat lék s látkami obsahujícími kofein, protože jejich účinek je mnohonásobně zvýšen, což je pro tělo dítěte velmi nebezpečné.

Kolik paracetamolu můžete dát dětem?

Paracetamol je populární volně prodejný lék, který se často podává dětem všech věkových skupin na bolest a horečku. Skutečnost, že je dodáván bez lékařského předpisu, neznamená, že neexistují žádná rizika. Každý rodič by měl vědět, jak podávat paracetamol dítěti, aby se zabránilo předávkování.

Rozdíl mezi neškodnou a potenciálně škodlivou dávkou je relativně malý. Účinná látka léčiva, acetaminofen, může ve velkém množství negativně ovlivnit játra.

Paracetamol může léčit následující stavy:

vysoká horečka, horečka;

bolest, i když se objeví zuby;

Lék není schopen vyléčit infekci zubů nebo uší, stejně jako jiné dětské nemoci. Je nutné léčit nemoc, ne zbavit se příznaků.

Paracetamol pro dítě - jaká dávka?

Správné dávkování paracetamolu závisí na hmotnosti dítěte. Vzhledem k tomu, že lék by měl být užíván 4krát denně v intervalu nejméně 4 hodin, ukazuje tabulka maximální denní dávku:

Jak podávat paracetamol dítěti ve věku 3 let?

Nejúčinnějším prostředkem ke snížení vysoké tělesné teploty je paracetamol. Kromě toho je to bezpečné za předpokladu, že jsou dodržována všechna doporučení uvedená v pokynech k léku. U malého dítěte ve věku 3 let je Paracetamol indikován, pokud potřebujete rychle zmírnit horečku a anestetizovat, například zmírnit bolestivý syndrom s anginou pectoris.

Droga, stejně jako všechno ostatní, má kontraindikace, například:

  • porušení metabolických procesů v těle;
  • patologické změny v ledvinách;
  • selhání jater;
  • teplota nevysvětlitelné geneze, přetrvávající déle než 5 dní;
  • pravidelné používání po dobu delší než 5 dní.

Rodiče by si měli také uvědomit, že nekontrolované a nepřiměřené užívání antipyretických léků může způsobit časté ARVI, alergické reakce na cokoli a astmatickou bronchitidu. Nejlepší je použít tento lék po předchozí konzultaci s pediatrem, abyste zjistili příčinu hypertermie a rozhodli, zda je možné podat paracetamol dítěti ve věku 3 let s určitou specifickou patologií.

Funkce aplikace

Pro bezpečné užívání léku je nutné přísně dodržovat doporučení pro dávkování. Ve věku 3 let se tedy dávka paracetamolu vypočítá podle tělesné hmotnosti dítěte, to znamená, že by se mělo podat 15 mg léčiva na 1 kg. Například pokud je tělesná hmotnost dítěte 14 kg, mělo by mu být najednou podáno 210 mg nebo 1 g denně s množstvím 3-4krát.

Antipyretikum má analgetický účinek a mírný protizánětlivý účinek, ale používá se pouze jako léčivo pro symptomatickou léčbu. Paracetamol nevylučuje kořen patologického procesu. Pokud příčina hypertermie nespočívá ve virové infekci, může lék rozmazat obraz jakéhokoli patologického procesu, což situaci ještě zhorší. Proto je nesmírně důležité poradit se s lékařem, abyste zjistili důvod zvýšení teploty a přesně zjistili, kolik paracetamolu dáte dítěti ve věku 3 let, aby nedošlo k poškození.

Uvolňovací forma léčivého přípravku

Pro snadné použití je paracetamol k dispozici v různých formách, jmenovitě:

  • tablety jsou cenově nejdostupnější možností, ale dávkování tablet paracetamolu pro 3leté dítě by mělo být pečlivě vypočítáno na základě množství účinné látky v 1 jednotce léčiva a hmotnosti dítěte;
  • suspenze je vhodná pro kojence od 1 měsíce;
  • Sirupy paracetamolu lze podávat od 6 měsíců;
  • čípky s antipyretickou látkou se předepisují hlavně v noci, protože mají pomalejší účinek, ale prodloužený v čase, což zabraňuje teplotním skokům a normalizuje spánek;
  • Kapsle paracetamolu se používají v komplexní terapii pro starší děti;
  • jako součást protizánětlivých nebo analgetických léků se paracetamol používá hlavně k symptomatické léčbě pacientů starších 16 let.

Tablety, sirup, suspenze a čípky s účinným antipyretikem jsou pro tříleté dítě nejpřijatelnější, v závislosti na jeho stavu, preferencích a schopnostech. V tomto věku nemusí být dítě vždy schopné nebo ochotné spolknout pilulku, proto je lepší použít sirup, suspenzi nebo čípky..

Dávka tablet paracetamolu je obvykle 200, 500 nebo 325 mg.

Ve věku 3 let lékař předepisuje dětskou dávku léku, tj. 200 mg s frekvencí 3-4krát denně, což způsobuje pokles tělesné teploty bez nežádoucích účinků. Pokud hypertermie přetrvává nebo se zvyšuje, měla by terapeutická opatření přezkoumat zkušený odborník..

Prameny:

Článek ověřen
Anna Moschovis - rodinný lékař.

Našli jste chybu? Vyberte jej a stiskněte Ctrl + Enter

Paracetamol pro děti

Paracetamol je předepsán dětem při zvýšených teplotách jako antipyretikum. Tento lék se také používá k bolesti hlavy a zubů u dětí různého věku. S ohledem na pravidla pro přijetí a věkové dávkování je paracetamol považován za docela bezpečný lék pro děti..

Matky však musí být při dávkování tohoto léku opatrné a dávat pozor na dávku, která je uvedena na obalu. Někdy mohou mít dvě balení paracetamolu stejného typu v kompozici různá množství účinné látky. Tento článek představuje tabulky dávkování paracetamolu podle hmotnosti, věku a konkrétních léků.


Jaký paracetamol zvolit pro děti do jednoho roku

V této otázce hraje důležitou roli věk dítěte. V závislosti na věku lékař předepisuje paracetamol v různých formách (sirup, čípky nebo tablety).

Paracetamol pro děti od 1 do 3 měsíců

V tak malém věku jsou dětem předepsány paracetamol ve svíčkách, protože tato forma je považována za nejbezpečnější. Dávka čípků je 50 mg. Maximální počet svíček za den, které lze dodat, jsou 3 kusy. Doba, po které můžete dát svíčky, je 4-6 hodin. Čípky s paracetamolem Tsefekon D.

DŮLEŽITÉ! Celkové množství paracetamolu užívaného dítětem denně by nemělo překročit 60 mg na 1 kilogram hmotnosti dítěte.

Paracetamol pro děti od 3 měsíců do 1 roku

Pro tento věk se používají čípky s paracetamolem v dávce 100 mg nebo sirupem v dávce 60-120 mg (2,5-5 ml v odměrné lžičce). Léky se podávají s odstupem nejméně čtyř hodin 3-4krát denně.

Paracetamol v této formě a dávkování najdete pod různými obchodními názvy (cefekon, panadol, efferalgan).

DŮLEŽITÉ! Vždy dávejte pozor na dávkování uvedené na obalu! Záleží na tom, kolik ml sirupu dáte dítěti..

Paracetamol pro děti tohoto výrobce obsahuje 120 mg na 5 ml léčiva. Proto 2,5 ml = 60 mg a 5 ml = 120 mg.

Věnujte pozornost množství paracetamolu v efferalganu 30 mg na 1 ml léčiva. To znamená, že v 5 ml bude již 150 mg účinné látky. A toto je dávka pro děti starší jednoho roku. Dítě od 3 do 6 měsíců má předepsané 3 ml a od 6 měsíců do 4 ml.


Paracetamol pro děti v sirupu 120 mg / 5 ml nebo Panadol od 3 měsíců do 12 let

Paracetamol pro děti v sirupu "Efferalgan" 30 mg / ml od 3 měsíců do 12 let

Paracetamol pro děti ve svíčkách Tsefekon D od 1 měsíce do 12 let tabulka

Čípky s paracetamolem - "Panadol" jsou k dispozici ve dvou dávkách 125 mg od 6 měsíců a 250 mg od 3 let. Efferalgan ve svíčkách 80 mg pro děti od 3 do 5 měsíců, 125 mg od 6 měsíců do 3 let a 250 mg od 5 do 10 let.

V jakém věku mohou děti užívat tablety paracetamolu?

Paracetamol lze dětem podávat v 200 mg tabletách od věku tří let. Pro dítě je však lepší zvolit dětskou formu ve formě sirupu, suspenze nebo čípků..

U některých dětí je i po třech letech problematické polknout i rozdrcenou pilulku. Jelikož se drobky léku drží na sliznici úst, mohou způsobit dávivý reflex. A samozřejmě tablet chutná hrozně. Někdy se ale stane, že má máma po ruce jen prášky a neexistuje způsob, jak běžet do lékárny.

Před podáním paracetamolu v tabletě malému dítěti je třeba jej rozdrtit a zředit vodou.

Paracetamol pro děti dávkování v tabletách od 3 do 12 let

DŮLEŽITÉ! Děti stejného věku mohou vážit jinak! Proto je nejlepší vypočítat dávku podle hmotnosti. Za tímto účelem vynásobte hmotnost dítěte v kilogramech o 10 a získejte počet miligramů léčiva, které lze podat v 1 dávce..

PŘÍKLAD: Pokud dítě váží 20 kg, pak jednorázová dávka (20 * 10 = 200) 200 mg.

Denní množství paracetamolu by nemělo být vyšší než 60 mg léčiva na 1 kg hmotnosti dítěte. Pokud dítě váží 15 kilogramů, pak maximum za den můžete dát (60 * 15 = 900 mg) 4 tablety. Maximální počet schůzek za den by neměl být vyšší než čtyři.

Lék se užívá jednu nebo dvě hodiny po jídle. Paracetamol účinkuje 30-60 minut po požití.

DŮLEŽITÉ! Pokud se po užití paracetamolu po dobu delší než tři dny růst teploty nezastaví, zavolejte znovu lékaře!

Pokud je paracetamol u dětí kontraindikován

  • Individuální nesnášenlivost
  • Problémy s játry nebo ledvinami
  • Nedostatek sacharázy / izomaltázy, intolerance fruktózy, malabsorpce glukózy-galaktózy.

Možné nežádoucí účinky

  • Alergická reakce
  • Průjem, bolesti břicha, nevolnost, zvracení.
  • Při dlouhodobém používání může mít toxické účinky na játra a ledviny

Otrava paracetamolem

Pokud se stane, že vaše dítě užilo množství paracetamolu vyšší než věková norma, měli byste okamžitě vyhledat lékaře. I když neexistují žádné příznaky otravy, existuje možnost rozvoje selhání jater..

DŮLEŽITÉ! Při otravě paracetamolem existuje latentní období, kdy nejsou žádné příznaky.

Příznaky akutní otravy paracetamolem

První příznaky otravy se mohou objevit za 2-24 hodin..

  1. Nevolnost, zvracení a bolest břicha
  2. Slabost, ospalost, nedostatek chuti k jídlu
  3. Závratě a ztráta vědomí

Paracetamol lze podávat dětem. Je však nutné vzít v úvahu hmotnost a výšku dítěte a nezapomeňte se poradit s pediatrem.

Dávkování paracetamolu v tabletách 200 a 500 mg pro děti při teplotě: návod k použití drogy

Mnoho nemocí je doprovázeno vysokou horečkou a bolestmi. Nejosvědčenějším lékem pro tyto případy je paracetamol. Má několik forem uvolňování, proto je při léčbě dětí důležité vzít v úvahu objem léku. Musíte vědět, v jakém věku je droga povolena, od jaké je, jaké kontraindikace a vedlejší účinky jsou možné, stejně jako analogy léků, které mají dostupné náklady a široké spektrum účinku.

Forma uvolňování a složení léčivého přípravku

Lék má pět hlavních forem uvolňování: tablety, kapsle, rektální čípky, sirup a suspenze. V poslední době existují šumivé tablety a rozpustné prášky, které jsou stejně účinné jako osvědčené formulace. Srdcem každého typu je účinná látka paracetamol, v závislosti na formě uvolňování existují pomocné látky. Tabulka ukazuje hlavní složení každého typu léku..

FormulářLéčivá látkaPodpůrné komponenty
Pilulky200, 325 a 500 mgželatina, mléčný cukr, bramborový škrob a kyselina stearová
Kapsle325 mg
Sirup120 nebo 125 mg na 5 mlriboflavin, kyselina citrónová, benzonát sodný, ethylalkohol, aroma
Suspenze120 x 5 ml pro dospělé a 24 mg na 1 ml pro děticelulóza, potravinářský sorbitol, příchuť, glycerin, sacharóza, čištěná voda, xanthanová guma, propylenglykol
Svíčky50, 100, 250 a 500 mg pro dospělé a 50, 100, 125 a 250 mg pro dětipolosyntetické glyceridy, tuhý tuk
Šumivé tablety0,5 gkyselina citronová, hydrogenuhličitan sodný, sorbitol, sacharinát sodný, povidon
Rozpouštěcí prášek650 mgvitamín C

Účinek paracetamolu

Lék se rychle rozpouští v tenkém střevě. Když se 0,5 g léčiva vezme do krevní plazmy po dobu 10-60 minut, je až 6 μg / ml účinné látky. Dále do 6 hodin dosáhne toto číslo 11 μg / ml. Lék se rychle distribuuje po celém těle, s výjimkou tukové vrstvy a mozkomíšního moku. Ke zpracování složek paracetamolu dochází v játrech a močových cestách. Proto je nutné sledovat dávkování léku: akumulace látek může způsobit poškození jaterní tkáně.

Zvláštností léku je, že hlavní složka je zaměřena na blokování cyklooxygeneze v centrálním nervovém systému. To má pozitivní účinek na zmírnění záchvatu bolesti a snížení teploty a nedochází k žádnému zatížení sliznic žaludku. Droga nemá zánětlivý účinek, což vám umožňuje použít ji před návštěvou lékaře.

Paracetamol je ve srovnání s ostatními nejsilnějším lékem. Kromě snížení teploty má široké spektrum účinku: pomáhá zmírnit syndrom střední bolesti při chřipce, neuralgii, menstruaci a bolesti hlavy nebo zubů.

Indikace pro použití drogy

Všechny typy paracetamolu mají přesně stejné indikace pro použití. Každý ví, že tento lék pomáhá při horečce, ale pomůže také při mírných bolestech..

Nástroj lze vzít, když:

  • revmatické bolesti;
  • nepohodlí ve svalech s nachlazením;
  • bolest hlavy, zubů;
  • periodická bolest žen;
  • neuralgie.

Silný účinek je patrný u chřipky nebo ARVI, kdy se spolu s teplotou objeví bolesti kloubů a svalů. Je důležité mít na paměti, že lék je zaměřen pouze na zmírnění bolesti a snížení vysoké horečky, ale ne na léčbu. Aby se předešlo komplikacím, měla by se použít komplexní terapie.

Návod k použití a dávkování paracetamolu

Při léčbě jakékoli nemoci je třeba vzít v úvahu všechny nuance. To platí zejména pro použití paracetamolu pro malé děti. Předávkování lékem může způsobit nebezpečné komplikace. Aby se předešlo následkům, je důležité vědět, kolik látky lze denně podat, v závislosti na formě uvolňování..

Od jakého věku můžete užívat a jak vypočítat dávku pro dítě?

Od jakého věku mohou děti užívat paracetamol? Je povoleno používat lék ve formě tablet pro pacienty starší 24 měsíců. Jednoleté dítě se doporučuje používat rektální čípky a ve věku 2 let - sirup, který má příjemnou chuť. Pokud není možné zakoupit pouze sirup nebo svíčky, můžete dát dítěti pilulku. Nejprve musí být rozdrcen na prášek a smíchán s vodou..

V závislosti na příčině špatného zdraví je nutné dát dětem určitou dávku paracetamolu. U malých pacientů se počítá takto: na 1 kg hmotnosti je potřeba 10 mg léčiva. Ve věku 5-6 let se dítěti podá přibližně 200 mg denně, po 12 letech můžete dávku zvýšit na 0,5 g denně.

Aplikace sirupu

U dětí ve věku 2 let je lepší použít k léčbě čípky a sirup. Tyto formy uvolnění jsou účinné a dostupné. Navíc se snadno používá pro malé pacienty.

Před použitím lahvičku s drogou protřepejte. Dítěti by měl být před jídlem podáván sirup, který by měl pít hodně čisté vody. Neměli byste ředit kapalinu kompotem nebo džusem, protože lék chutná dobře. Pro kojence je povoleno smíchat produkt s mlékem nebo kaší.

Dávka se vybírá individuálně na základě věku, hmotnosti a diagnózy dítěte. Děti do 2 měsíců potřebují konzultaci s lékařem. Ve vyšším věku (12 měsíců) je povoleno konzumovat 20 ml léku denně, po dobu 1 roku - 28 ml, po dvou letech - 36 ml. Pro předškoláky je vhodný objem 40 ml a po 7 letech - 56 ml. Ve věku 9-12 let je povoleno 80 ml produktu.

Nemůžete dávat sirup více než čtyřikrát denně, zatímco časový interval mezi dávkami by měl být 4-5 hodin. Průběh léčby je přibližně tři dny, delší užívání je nežádoucí.

Pomocí svíček

Svíčky lze použít pro nejmenší děti. Před použitím si musíte umýt ruce, vyjmout čípek z obalu a opatrně vložit dítě do konečníku. Doporučuje se provést postup po stolici nebo klystýru. U nižší dávky je přípustné rozdělit svíčku na několik částí a vyhladit okraje řezu.

Čípky by se měly používat 2-4krát denně s intervalem 3 hodiny. Přípustná dávka musí být také vypočítána pomocí jednoduchého vzorce: vynásobte hmotnost 10 mg. Nepoužívejte více než 60 mg / kg léku denně. Produkt je k dispozici v různých dávkách. Ve věku 3 let by se nemělo používat více než 100 mg, po 3 - až 200 mg. Od 5 do 10 let se doporučuje zvolit dávku 250 mg najednou. Doba léčby - ne více než 3-5 dní.

Dávkování tablet

Dávka tablet se vypočítá následovně: na 1 kg hmotnosti je až 15 mg léčiva. Délka léčby je až 3–5 dní. Při absenci příznaků by mělo být množství léku postupně snižováno. Tablety není nutné podávat často: maximální denní dávka je rozdělena do několika dávek a podává se v intervalech 4 hodin. Která dávka je bezpečná? Je povoleno používat až 60 mg na 1 kg těla dítěte denně.

Kontraindikace

Droga má relativně malý seznam kontraindikací. Mezi ně patří individuální nesnášenlivost a alergická reakce na složky přípravku. Tablety by se neměly používat u pacientů mladších 2 let. Peptický vřed nebo eroze na sliznici, sklon k vnitřnímu krvácení a další onemocnění gastrointestinálního traktu jsou také překážkou v používání paracetamolu pro dítě. Pokud je hladina draslíku v krvi vysoká, taková léčba se nedoporučuje..

Vedlejší efekty

Hlavním důsledkem negativního účinku látky na tělo je alergická reakce, která se projevuje svěděním, zarudnutím nebo vyrážkami na pokožce. Velmi zřídka může užívání léku způsobit krvácení nebo gastrointestinální potíže. Pokud se po užívání léku objeví na těle dítěte alergie nebo se začne zhoršovat, je nutné léčbu ukončit a dítě okamžitě ukázat lékaři.

Příznaky předávkování a rodičovská opatření

Je důležité přesně vypočítat denní sazbu nebo dodržovat předepsané schéma. Předávkování drogami může způsobit vážné poškození jater nebo smrt. Při mírné otravě je zaznamenána nevolnost nebo zvracení a střevní potíže. Střední a těžké stupně jsou charakterizovány silnou bolestí v pravé části, zvětšením jater a ospalostí. Je možný vývoj žloutenky, snížení krevního tlaku nebo poruchy práce vnitřních orgánů.

Ekvivalentní prostředky

Přímé náhražky paracetamolu za podobnou účinnou látku:

  • Efferalgan;
  • Panadol;
  • Calpol;
  • Ibuklin Junior (paracetamol + ibuprofen).

Mezi léky podobné v akci patří nesteroidní protizánětlivé léky (Ibuprofen, Diclofenac, Nimesulid atd.). Tyto léky jsou někdy drahé, ale mají podobné indikace. Ne všechny léky jsou vyráběny speciálně pro děti, takže si musíte dávku vypočítat sami. Je lepší dát přednost osvědčenému paracetamolu kvůli přijatelné ceně a malému seznamu kontraindikací.

Paracetamol pro dítě ve věku 3 let

Děti ve věku 3 let jsou nejčastěji nemocné ARVI a jinými infekcemi, proto se u nich velmi často vyskytuje vysoká tělesná teplota. V boji proti tomuto příznaku mnoho lékařů doporučuje používat paracetamol. Jak správně podávat tento léčivý přípravek dětem, jakou dávku by nemělo být překročeno a jaké analogy lze použít k jeho nahrazení?

Je možné dát tříleté dítě?

Přípravky paracetamolu jsou kontraindikovány pouze v novorozeneckém období a děti 1-3 měsíce se podávají pouze s teplotní reakcí na očkování. V ostatních případech je lék povolen od 3 měsíců věku, takže můžete bezpečně podávat paracetamol 3letému dítěti.

Uvolňovací forma a mechanismus účinku

Lék je prezentován v několika formách, z nichž se při léčbě dětí ve věku tří let obvykle používají:

  • Rektální čípky. Jsou bílé, jednoduchého složení (s výjimkou paracetamolu v dávce 50 až 500 mg, mají pouze mastnou bázi) a podlouhlého tvaru. Takový lék pomáhá, pokud má dítě alergie nebo zvracení, ale jeho účinek se začíná projevovat později než jiné lékové formy, proto se často používá v noci.
  • Suspenze. Tento přípravek se sladkou pomerančovou nebo jahodovou příchutí obsahuje 120 mg / 5 ml paracetamolu, ale také obsahuje další přísady (xanthanová guma, sacharóza, sorbitol, propylenglykol atd.), Které mohou vyvolat alergickou reakci. Vzhledem k tekuté struktuře a přítomnosti odměrné stříkačky v obalu (lze jej nahradit lžičkou) je velmi snadné dávkovat takový paracetamol a děti jej ve většině případů spolknou bez problémů.
  • Ve formě tablet o hmotnosti 200 a 500 mg se lék vyrábí pro dospělé. Děti dostávají pevnou formu od šesti let, proto se ve věku 3 let užívání takového paracetamolu nedoporučuje. Ve vzácných případech, kdy doma není žádný jiný antipyretikum, může být dítěti podána část pilulky, s uvedením dávky u lékaře. Pokud dítě stále nemůže polykat léky, tableta se rozdrtí a zředí lžící vodou, kompotem nebo džusem.

Působení jakékoli formy paracetamolu je spojeno se schopností hlavní složky léčiva ovlivňovat centra termoregulace a bolesti v mozku. Tento účinek představuje blokování enzymů cyklooxygenázy působením paracetamolu, v důsledku čehož se teplota vrátí k normálu a bolest se sníží..

Tyto účinky určují následující indikace pro použití paracetamolu:

  • Horečka (obvykle se lék podává při teplotách nad +38,5 stupňů).
  • Bolestivý syndrom střední nebo nízké intenzity.

Vlastnosti použití v dětství

Doporučuje se podávat Paracetamol dětem až po lékařském vyšetření, aby použití takového léčivého přípravku neovlivnilo stanovení správné diagnózy. Kromě toho se jedná pouze o symptomatický lék, proto se obvykle podává spolu s léky, které také ovlivní příčinu horečky nebo bolesti..

Délka léčby paracetamolem, v závislosti na indikacích, nepřesahuje 3–5 dní. Pokud je nutné podávat lék déle, musí to být dohodnuto s ošetřujícím lékařem, protože dlouhodobé užívání může ovlivnit krvetvorbu a práci vnitřních orgánů dítěte.

Lék může být dítěti podáván v intervalech nejméně čtyř hodin. Pokud přijatá suspenze nebo dodaná svíčka nesnížila teplotu, je použití před 4 hodinami nepřijatelné. V takových situacích se musíte poradit s lékařem a použít pro jeho účel jiné antipyretikum..

Doporučuje se užívat suspenzi hodinu po jídle, ale pokud je teplota velmi vysoká, toto doporučení se nebere v úvahu (lék se podává bez ohledu na stravu). Nestojí za to ředit lék vodou, protože kvůli takovému ředění bude objem léku větší a dítě ho nemusí úplně vypít. Je však vhodné dát si navíc hodně nápojů, protože to pomůže v boji proti horečce..

Mezi kontraindikace užívání paracetamolu patří nesnášenlivost kterékoli ze složek léčiva, onemocnění jater, některá dědičná onemocnění, gastrointestinální patologie. Před podáním léku dítěti by mělo být objasněno, zda má takové zdravotní problémy.

Nemůžete samostatně překročit dávku léku, kombinovat jej s jinými léky na bázi paracetamolu nebo uložit suspenzi na místo, kde ji může malé dítě náhodou najít a náhodou vypít. V takových situacích se zvyšuje riziko předávkování, které může představovat nebezpečí pro zdraví malého pacienta..

Dávkování

Chcete-li určit jednu dávku pro tříleté dítě, musíte znát jeho váhu v kilogramech. Vynásobí se 10-15 a získá se počet miligramů paracetamolu na dávku. Například váha konkrétního dítěte je 14 kg. Takové dítě potřebuje 140-210 mg paracetamolu najednou, proto léčba začíná 6 ml suspenze nebo se umístí 3/4 čípku 250 mg.

Průměrnou jednotlivou dávku suspenze lze zjistit z tabulky, která je uvedena v anotaci. Vzhledem k tomu, že hmotnost dětí ve věku 3 let se obvykle pohybuje od 12 do 18 kg, pak se u kojenců s hmotností 12-16 kg užije najednou 5 ml léku a u dětí s tělesnou hmotností 16-18 kg je nutná jednorázová dávka 10 ml.

Denní dávka léčiva se také počítá podle hmotnosti. Je známo, že dítě by nemělo dostávat více než 60 mg paracetamolu na kilogram své tělesné hmotnosti denně. Pacientovi o hmotnosti 14 kg lze tedy podat ne více než 840 mg léčiva denně. Pokud se použije suspenze, pak je toto množství účinné látky ve 35 ml.

Co nahradit?

Pokud čípky a čípky nejsou k dispozici doma nebo v lékárně, lze místo toho použít jiný lék, jehož účinek zajišťuje také paracetamol. Například dítěti může být podána svíčka Cefekon D nebo suspenze Panadol Baby. Léky, které obsahují ibuprofen, mohou také tyto léky nahradit. Vyrábí se také pro děti ve svíčkách a suspenzích podávaných od tří měsíců věku a doporučují se při vysokých teplotách nebo bolestech.

V některých případech, kdy zvýšení teploty představuje nebezpečí pro dítě a Paracetamol se nedokáže vyrovnat s horečkou, uchýlí se ke směsi léků nazývaných lytické. Zahrnuje antipyretikum (často Analgin) a antihistaminikum (nejčastěji se volí Suprastin). Pokud je dítě bledé a jeho končetiny jsou v pohodě, přidá se k těmto dvěma drogám také antispazmodikum, například No-shpa.

Použití takové směsi rychle a účinně snižuje teplotu a zlepšuje stav dítěte, ale nedoporučuje se to bez lékařského předpisu. Po kontrole u pediatra dávkování vhodné pro tříleté dítě jsou tyto léky podávány v tabletách. Pokud je potřeba injekce, je lepší svěřit injekci zdravotnickému personálu přivoláním sanitky.

Informace o tom, jaké antipyretika použít, najdete v dalším videu.

Indikace paracetamolu pro děti

Nachlazení v dětství je extrémně časté, zvláště když začne onemocnět, když jde do školky. Velké shromáždění dětí umožňuje přenos virů z jednoho do druhého. Ve skutečnosti existuje spousta léků, ale jejich použití závisí přímo na tom, jak je dítě staré a jak je nemocné. Nejběžnějším lékem v boji proti nachlazení je paracetamol, je obsažen v mnoha drogách a je přípustný pro použití od tří měsíců.

  1. Návod k použití paracetamolu pro děti
  2. Uvolněte formu a složení
  3. farmaceutický účinek
  4. Popis a vlastnosti léčiva
  5. Indikace pro použití
  6. Kontraindikace
  7. Způsob podání a dávky pro děti různého věku
  8. Čas akce
  9. Aplikace během těhotenství a kojení
  10. Vedlejší efekty
  11. speciální instrukce
  12. Interakce s jinými léčivými přípravky
  13. Předávkovat
  14. Podmínky skladování a trvanlivost
  15. Recenze léku paracetamol z teploty na děti

Návod k použití paracetamolu pro děti

Tento léčivý přípravek by měl být používán s opatrností, zejména pokud jde o děti:

  • lidé mladší 6 let by neměli drogu podávat bělejší než tři dny;
  • od 6 let se lék nepodává déle než pět dní.

Hlavní vodítko při výpočtu denní dávky léku paracetamol pro děti podle pokynů k použití pochází z hmotnosti pacienta, na 1 kg tělesné hmotnosti se nemá použít více než 15 mg, mezi dávkami by měly uplynout alespoň 4 hodiny.

Pozor: před podáním léku je nutné pečlivě prostudovat návod k použití a není důležité, v jakém věku je dítěti podáván paracetamol, ať už je mu 8 let nebo šest měsíců, v žádném případě by neměl být během léčby překročen požadovaný průběh a dávka.

Uvolněte formu a složení

Paracetamol pro děti má několik forem:

  1. sirup, podávaný v jakémkoli věku, chutná dobře;
  2. svíčky používané rektálně pro velmi malé děti;
  3. tablety se podávají od 6 let, ale pokud je to nutné, můžete začít podávat paracetamol dítěti od 5 let.

V každém případě musíte před podáním léku konzultovat lékaře, který přesně předepíše průběh a dávku..

farmaceutický účinek

Toto činidlo je analgetikum určené ke snížení horečky způsobené vniknutím různých virů do těla a ke zmírnění bolesti způsobené nezánětlivým procesem. Může to být bolest hlavy, zubů, svalů..

Popis a vlastnosti léčiva

Lék je na trhu farmakologie po velmi dlouhou dobu a je velmi žádaný, protože je nejbezpečnější ze všech látek, které mají podobný účinek na tělo. A samozřejmě je jeho cena dostupná pro všechny kategorie občanů. Mezi vlastnosti, které má lék v těle, patří:

  • látka nemá prakticky žádný účinek na COX, které se produkují v orgánech a tkáních těla;
  • účinek na žaludeční sliznici je minimální;
  • lék nezasahuje do metabolismu vody a soli v těle;
  • složení látky ovlivňuje COX produkovaný mozkem a působí tak jako analgetikum a lék snižující horečku;
  • neovlivňuje zánětlivé procesy.

Je dobře absorbován gastrointestinálním traktem, a proto se dává přednost léku uvolněnému pro orální podání.

Indikace pro použití

Lék může být indikován k použití v takových případech:

  1. výskyt bolesti hlavy u dětí, bohužel, to se také stává;
  2. s bolestmi zubů;
  3. nachlazení a jiná virová onemocnění, kvůli kterým se objevují bolesti těla a teplota dítěte stoupá.

Lék můžete také podat, pokud se objeví bolesti, které nejsou spojeny se zánětlivými procesy v těle..

Kontraindikace

Jako každá léčivá látka má paracetamol pro děti mnoho kontraindikací pro použití:

  • intolerance ke složkám, které tvoří drogu;
  • věk, až dva roky, je povoleno užívání paracetamolu při teplotě, ale s opatrností;
  • pokud má dítě onemocnění spojené s gastrointestinálním traktem;
  • pokud existují onemocnění nebo patologie ledvin nebo jater.

Jak vidíte, ve srovnání s jinými léky nemá tento velký seznam kontraindikací, ale je třeba je vzít v úvahu před zahájením podávání léku dítěti.

Způsob podání a dávky pro děti různého věku

Způsob užívání léku a množství paracetamolu, které lze dítěti podat, bude záviset na tom, v jaké formě bude použit:

    svíčky, použité rektálně, dejte dítě na bok, přitlačte nohy ohnuté v kolenou na břicho. Zavádění svíčky by mělo být pomalé a opatrné. Dávka je předepsána podle věku dítěte od 3 měsíců, předepsáno je 0,08 g, od 12 měsíců do 3 let do 0,17 g, dávka paracetamolu pro dítě ve věku 3 let a do 6 je 0,33 g. Děti po šesti letech věku obvykle dostávají drogu perorálně, ale pokud to z nějakého důvodu není povoleno, pak je jedna dávka látky ve svíčce také 0,33 g.

Pozor: před zákrokem si musíte umýt ruce a nepoužívat více než čtyři svíčky denně.

Pozor: lékař může předepsat lék téměř od prvních dnů života v případech, kdy je to nutné, ale mělo by být používáno přísně podle pokynů lékaře a v žádném případě nepřekračujte stanovené dávky.

Čas akce

Lék se rychle vstřebává, a tak po půl hodině můžete zaznamenat jeho účinek na tělo. Doba expozice trvá přibližně čtyři hodiny.

Pozor: pokud se stav při užívání léku nezlepší, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

Aplikace během těhotenství a kojení

Během těhotenství a laktace lékaři umožňují užívání léku, protože má minimální počet kontraindikací. A má rychlý účinek na tělo, jediná věc s dávkou přijetí by měla být konzultována s lékařem.

Vedlejší efekty

Pokud nebudete postupovat podle pokynů lékaře a porušíte příjem, pak může dítě předávkovat, v případech, kdy k tomu dojde, mohou rodiče pozorovat:

  1. výskyt nevolnosti doprovázený zvracením;
  2. slabost doprovázená závratě;
  3. mohou se objevit příznaky bolesti
  4. žloutenka;
  5. porucha srdečního rytmu.

Pokud se takové nežádoucí účinky vyskytnou, měli byste okamžitě vyhledat lékaře. Léčba bude předepsána v souladu s ukazateli krevního testu, ale v prvních hodinách by měl být proveden výplach žaludku a poté jsou podány absorbenty k odstranění toxických účinků léku.

Pozor: nejhorším důsledkem může být smrt.

speciální instrukce

Pokud se paracetamol používá pro děti orálně, měl by se podat asi hodinu a půl po jídle, protože pokud se užije okamžitě, absorpce léku se zpomalí v důsledku požití potravy. A také existuje řada malých indikací při užívání paracetamolu:

  • než jej začnete podávat, musíte se poradit s lékařem;
  • po užití je třeba jej zapít vodou;
  • recepce pro děti, jejichž věk je méně než dva roky, by neměla trvat déle než tři dny;
  • pokud je podána tableta, před podáním ji rozdrťte;
  • je třeba si uvědomit, že dávka bude vypočítána na základě tělesné hmotnosti dítěte.

Pozor: do jednoho roku doporučují lékaři podávat lék jako antipyretikum, pouze pokud teplota stoupne nad 38 stupňů.

Interakce s jinými léčivými přípravky

Vzhledem k tomu, že látka interaguje s jinými léky, musíte si přečíst pokyny:

  1. společný příjem s barbituráty může mít negativní vliv na játra dítěte;
  2. může dojít ke zvýšení účinků kyseliny salicylové, kofeinu;
  3. hladina methemoglobinu se může také zvýšit, pokud je paracetamol užíván současně s fenobarbetalem.

Pozor: před kombinací recepce s jinými prostředky byste se měli určitě poradit s lékařem. Měli byste také pečlivě přečíst návod k použití pro děti, abyste se vyhnuli současnému podávání s léky, které mohou zahrnovat paracetamol, jinak by to mohlo vést k předávkování.

Předávkovat

Při nesprávném a častém užívání léku může dojít k předávkování. Abyste se vyhnuli následkům nadměrného množství paracetamolu v těle, neměli byste překročit stanovenou míru příjmu, současně používat prostředky společně s těmi, které také obsahují paracetamol.

Pokud se objeví první příznaky, okamžitě vyhledejte lékaře a před jeho příjezdem vypláchněte žaludek a podejte aktivní uhlí. Další léčbu předepíše lékař podle stavu pacienta a jeho rozborů..

Podmínky skladování a trvanlivost

Doba použitelnosti léku je uvedena na obalu, obvykle není delší než tři roky. Po této době se nedoporučuje užívat drogu. Skladujte při teplotě vzduchu nepřesahující 25 stupňů a mimo dosah dětí.

Při nákupu není vyžadován předpis.

Recenze léku paracetamol z teploty na děti

Alena, 37 let, Moskva

Paracetamol dávám dětem vždy od teploty a nikdy jsem nezaznamenal žádné vedlejší reakce. Pomáhá velmi rychle a po dlouhou dobu a já to beru sám, pokud mám pocit, že mě nakazili.

Maria, 32 let, Penza

Dal jsem dětský paracetamol sedmiletému dítěti, výsledek nebyl, nevím, možná jsem přepočítal dávku, ale nebylo to o nic jednodušší. Používám tedy starý dobrý dětský Panadol.

Paracetamol se používá již dlouhou dobu a má formu uvolňování pro použití v dětství. Před podáním by však mělo být vyjasněno, v jaké formě a od kolika let jej lze používat, a v jakých dávkách, aby se vyloučily nepříjemné následky v případě předávkování látkou.