Mnoho lidí si klade otázku, co je lepší k normalizaci teploty - paracetamol nebo aspirin. Při užívání obou léků je pozorován výrazný hypotermický a protizánětlivý účinek, proto se používají v boji proti nachlazení. Současně mají různé účinky na tělo, mají různé kontraindikace a vedlejší reakce..
Paracetamol nebo aspirin se používá v boji proti nachlazení.
Charakteristika léků
Přes podobný terapeutický účinek nejsou Aspirin a Paracetamol totéž. Léky se liší v chemickém složení, farmakologických vlastnostech a stupni účinnosti pro různé patologické stavy.
Paracetamol
Lék je předepsán pro virové a infekční nemoci, které se vyznačují horečkou a zimnicí. Paracetamol je zcela bezpečný. Jedinými kontraindikacemi pro užívání pilulek jsou:
- chronický alkoholismus,
- Jsem trimestr těhotenství,
- přecitlivělost tkání na strukturní složky,
- závažné poškození funkce jater a ledvin.
Tento léčivý přípravek je dostupný ve formě kulaté bílé tablety. Aktivní sloučeninou je 500 mg paracetamolu. Pro zvýšení biologické dostupnosti, doby působení a rychlosti absorpce je chemické složení tablet doplněno pomocnými složkami:
- stearát hořečnatý,
- povidon,
- mléčný cukr,
- sodná sůl kroskarmelózy.
Terapeutický účinek se dostaví během 15-60 minut. Během tohoto období má účinná látka přímý účinek na mozek a inhibuje syntézu prostaglandinů v hypotalamu.
Aspirin
Lék patří do skupiny nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID) a antiagregačních látek. Složení kulatých bikonvexních bílých tablet obsahuje 100 mg kyseliny acetylsalicylové, což je účinná látka. Pro rychlou absorpci látky v tenkém střevě je složení přípravku doplněno kukuřičným škrobem a mikrokrystalickou celulózou.
Aspirin se užívá k úlevě od bolesti a snížení horečky v případě nachlazení.
Lék se užívá k úlevě od bolesti a snížení horečky v případě nachlazení. V tomto případě existují následující kontraindikace užívání drogy:
- peptický vřed gastrointestinálního traktu,
- bronchiální astma vyvolané příjmem salicylátů,
- diatéza,
- individuální nesnášenlivost k účinným a pomocným látkám,
- těhotenství.
Nekombinujte lék s methotrexátem.
Srovnání paracetamolu a aspirinu
Oba léky jsou vysoce účinné, což potvrzují postmarketingové studie. OTC léky se mohou používat k vlastní terapii k úlevě od bolesti, horečky a zánětu.
Podobnost
Aspirin a paracetamol mají antipyretické, analgetické a protizánětlivé vlastnosti. Vzhledem k podobnému terapeutickému účinku mají léky stejné indikace pro použití:
- nachlazení virová onemocnění,
- teplo,
- bolestivý syndrom různé etiologie mírné a střední závažnosti: bolest hlavy a zubů, popáleniny, trauma, myalgie, migréna,
- horečka na pozadí nemocí infekční a zánětlivé povahy.
Jaký je rozdíl
Léky se liší v chemické struktuře nejen pomocných, ale také účinných látek. Účinek aspirinu je založen na vlastnostech kyseliny acetylsalicylové (ASA). Terapeutický účinek paracetamolu závisí na účinné látce se stejným názvem. Léky se liší mechanismem účinku:
- ASA vykazuje farmakologické vlastnosti v zaměření zánětu,
- Paracetamol má antipyretické a analgetické účinky díky svému účinku na centrální nervový systém.
Jako protizánětlivý prostředek a prostředek proti bolesti je aspirin účinnější než paracetamol. Terapeutický účinek kyseliny acetylsalicylové trvá déle. Paracetamol zároveň nemá negativní vliv na žaludeční sliznici a nezpůsobuje krvácení.
Aspirin patří do kategorie NSAID. Kromě antipyretického účinku ASA ředí krev, proto se aktivně používá v kardiologii a flebologii. Tento lék je předepsán pro lékovou terapii s vysokou srážlivostí krve jako opatření k prevenci kardiovaskulárních patologií.
Paracetamol patří do skupiny anilidů. Na rozdíl od aspirinu lék neovlivňuje oběhový systém..
Paracetamol nepříznivě neovlivňuje žaludeční sliznici a nezpůsobuje krvácení.
Což je levnější
Cena balíčku pro 10 tablet aspirinu v dávce 500 mg je 10 rublů. Cena šumivého léku, který nemá vedlejší účinky na gastrointestinální trakt, dosahuje 300 rublů.
10 tablet paracetamolu stojí 40-50 rublů.
Co je lepší Paracetamol nebo Aspirin
Léky se prodávají bez lékařského předpisu, ale před použitím těchto léků se doporučuje poradit se s lékařem. Specialista vybere lék v závislosti na závažnosti onemocnění, individuálních charakteristikách pacienta a přítomnosti kontraindikací. Při samoléčbě musí být tablety užívány přísně podle přiložených pokynů, aby nedošlo k poškození těla.
S houbovými chorobami
Oba léky nemají fungicidní vlastnosti, proto nejsou schopny eliminovat plísňové infekce. Aspirin a paracetamol lze užívat společně s antifungálními léky jako protizánětlivý prostředek a prostředek proti bolesti. Než začnete užívat nějaké léky, měli byste se poradit se svým lékařem..
S nachlazením
U virových onemocnění doprovázených vysokou horečkou a zánětem je účinnější paracetamol. Chcete-li dosáhnout antipyretického účinku, měli byste vypít 1 tabletu s přestávkou 2-3 hodiny. Dospělí pacienti a děti starší 12 let mohou tento lék nahradit aspirinem.
Na bolest hlavy
U mírných až středně silných bolestí hlavy by měl být užíván aspirin. Paracetamol nemá výrazný analgetický účinek. Dospělí pacienti by měli užít 1 tabletu kyseliny acetylsalicylové.
Lék by měl být užíván s alkalickými tekutinami, aby se minimalizoval účinek aspirinu na žaludeční sliznici.
S kocovinou
Paracetamol není účinný proti příznakům kocoviny. Užívání 2 tablet aspirinu pomůže při silné bolesti hlavy. Terapeutický účinek přetrvává 1-3 hodiny kvůli vysoké koncentraci ethanolu v krvi. Alkohol snižuje analgetický účinek léku. Je důležité si uvědomit, že léčivý přípravek bude silně zatěžovat jaterní buňky. Hepatocyty nemají čas na neutralizaci a odstranění ethylalkoholu.
Léky nepomohou zbavit se nevolnosti, sucha v ústech.
Mohu to vzít dohromady?
Aspirin má dobrou kompatibilitu s paracetamolem. Ten druhý má účinek na centrum termoregulace v mozku, ale prakticky nesnižuje zánět. Tento nedostatek lze kompenzovat kyselinou acetylsalicylovou, která má výrazný protizánětlivý účinek. Současné podávání léků v nízkých dávkách pomáhá vyrovnat se s vysokou horečkou, mírnou bolestí. Účinné látky obou léčivých přípravků navzájem zvyšují terapeutický účinek.
Lékaři zároveň nedoporučují užívat léky společně, protože se zvyšuje riziko nežádoucích účinků. Je důležité si uvědomit, že aspirin má destruktivní účinek na sliznice trávicího systému a silně ředí krev. Paracetamol může tento účinek zesílit, což může vést k vnitřnímu krvácení. Užívání obou léků navíc zatěžuje ledviny a játra..
Dávkovací režim
Aspirinové tablety jsou určeny k perorálnímu podání po jídle. Chcete-li zmírnit bolest a zmírnit příznaky horečky, budete muset užívat lék v jedné dávce 500-1000 mg. Časový interval mezi užitím léku by měl být nejméně 4 hodiny. Maximální povolená dávka za den je 3000 mg nebo 6 tablet. Lék můžete použít jako anestetikum do 1 týdne, abyste snížili teplotu - ne déle než 3 dny.
Paracetamol pro pacienty starší 12 let s tělesnou hmotností nižší než 60 kg je předepsán v jedné dávce 500 mg. U dětí do 3 měsíců je dávka pro 1 dávku nastavena na 10 mg na 1 kg tělesné hmotnosti. Dětem od 3 do 12 měsíců je předepsáno 60-120 mg. Děti od 1 do 5 let musí užít 120-250 mg, od 6 do 1 roku 250-500 mg. Tablety by se měly užívat 4krát denně. Délka léčby je 5-7 dní. Maximální denní dávka by neměla překročit 4 g.
Recenze lékařů o paracetamolu a aspirinu
Alexey Sorokov, terapeut, Ryazan
Aspirin a paracetamol jsou považovány za nejbezpečnější volně prodejné antipyretické léky. U infekčních onemocnění doporučuji užívat kyselinu acetylsalicylovou přesně podle pokynů. Tablety by se neměly nadužívat. Ve vysokých dávkách lék dráždí sliznice žaludku, zvyšuje riziko krvácení. Při správném použití rychle a účinně zmírňuje bolest, snižuje horečku a eliminuje příznaky horečky. Paracetamol má podobný účinek. Považuji to za bezpečné při léčbě dětí..
Sergey Karaschenko, lékař ORL, Ufa
Paracetamol dobře zvládá horečku, má minimum vedlejších účinků a je pro děti bezpečný. Terapeutický účinek je dosažen za 10-15 minut: člověk se začne silně potit, teplota klesá. Užívání aspirinu nedoporučuji kvůli vysokému riziku nežádoucích účinků. Jeho tablety se vyrábějí bez enterosolventního potahu, proto při nesprávném použití má lék negativní účinek na stěny žaludku. Při vysokých dávkách je možné krvácení. Aspirin může pomoci zmírnit mírné bolesti hlavy.
Názor pacienta
Daniil Burov, 26 let, Saransk
Užívám obě drogy, jen různými způsoby. Aspirin pomáhá zmírnit bolestivé a ostré bolesti. Užívám paracetamol při vysoké teplotě, nebojím se dávat pilulky 5letému dítěti. Kyselinu acetylsalicylovou nepoužívám jako antipyretikum, protože negativně ovlivňuje stav žaludku. Oba léky považuji za účinné a levné..
Polina Kravchenko, 35 let, Moskva
Užívám aspirin na nachlazení. Tablety dobře snižují teplotu a snižují bolest v krku. Antipyretický účinek zaznamenávám do hodiny. Líbí se mi dostupná cena - cena 1 balení je 10 rublů. Pomáhá dobře čtrnáctiletému dítěti s anginou pectoris, ale děti do 10 let nemohou pít aspirin. Nebyly zjištěny žádné vedlejší účinky. Paracetamol považuji za méně účinný. Trvá 2–3 hodiny, poté se vrátí vysoká teplota.
Rozdíl mezi paracetamolem a kyselinou acetylsalicylovou
Paracetamol a kyselina acetylsalicylová (aspirin) patří do skupiny nesteroidních protizánětlivých léků. Používají se jako antipyretika proti horečce. Nebo se používají jako analgetika k úlevě od bolestivých syndromů.
Antipyretika jsou skupina antipyretických léků, princip účinku, který je založen na snížení bodu termoregulace v hypotalamu.
Oba léky jsou předepsány:
- s hypertermií, která je způsobena viry nebo bakteriemi;
- když bolest v krku nebo bolesti zubů;
- znepokojen bolestmi hlavy s duševní nebo fyzickou únavou;
- během období chronického zánětu.
Obě léky patří do stejné skupiny, ale liší se akcí a vedlejšími účinky.
Charakterizace paracetamolu a kyseliny acetylsalicylové
Vlastnosti kyseliny acetylsalicylové
Kyselina acetylsalicylová pomáhá při chřipce, nachlazení, SARS jako antipyretikum. Odstraňuje bolesti kloubů, bolesti hlavy.
Aspirin má výrazné analgetické vlastnosti.
Kyselina acetylsalicylová současně patří k antiagregátům. Jedná se o léky, které zabraňují slepení krevních destiček a ředění krve. Z preventivních důvodů užívejte 100 mg denně. V důsledku toho se udržuje tekutost krve a netvoří se žádné krevní sraženiny..
Aspirin je předepsán v klinických protokolech k prevenci a léčbě ischemických cévních mozkových příhod a infarktu. Předepsáno po zavedení stentu a bypassu koronární arterie.
Lék se používá v případech:
- revmatoidní artritida;
- infekční myokarditida;
- bolesti hlavy, myositida, neuralgie;
- prevence mrtvice a infarktu, katarakty.
Nežádoucí účinky aspirinu
Při užívání kyseliny acetylsalicylové se objevují nežádoucí účinky:
- lék dráždí sliznici žaludku. Existuje nebezpečí, že aspirin může způsobit krvácení;
- aspirin není indikován pro těhotné a kojící ženy. U těhotných žen je možné krvácení až po potrat;
- tento léčivý přípravek je kontraindikován u dětí mladších 12 let. Jedná se o speciální rizikovou skupinu. Nekontrolované užívání může vyvolat Reinův syndrom. Podmínku doprovází
- horečka a duševní porucha. Možné narušení jater a ledvin;
- hrozí riziko bronchiálního astmatu a jiných alergických poruch dýchacího systému;
- aspirin se nedoporučuje pro chronickou rýmu, prasečí chřipku, anémii, problémy se štítnou žlázou a nedostatek vitaminu K..
Vlastnosti paracetamolu
Paracetamol je účinné antipyretické činidlo. Pokud je teplota vysoká, můžete toto antipyretikum vypít před příjezdem sanitky..
Lék se používá v případech:
- zvýšení teploty způsobené viry nebo bakteriemi;
- bolest v krku, bolesti zubů;
- migréna;
- chronické zánětlivé procesy.
Rychlá absorpce poskytuje účinek úlevy od bolesti za půl hodiny. Horečka ustoupí po dvou hodinách.
Paracetamol nemá téměř žádné kontraindikace. Lék je předepisován i kojencům.
Užívání paracetamolu s opatrností
S tímto přípravkem je třeba postupovat opatrně u těch, kteří:
- problémy s játry nebo ledvinami;
- pacienti s alergickými reakcemi;
- pro těhotné a kojící matky se lék doporučuje ve zvláštních případech se souhlasem lékaře.
Vzhledem k absenci zjevných vedlejších účinků a mírnému terapeutickému účinku lze paracetamol považovat za lepší než aspirin.
Podobnost
Je třeba zdůraznit, že oba léky jsou symptomatické. Snižuje horečku, zmírňuje bolest, ale neléčí příčinu. Pokud nedodržíte dávkování a frekvenci podávání, oba léky poškozují játra a ledviny..
Rozdíl
Rozdíl mezi paracetamolem a kyselinou acetylsalicylovou při běžných komplikacích při užívání aspirinu.
Aspirin snižuje horečku rychleji. Paracetamol působí mírně a je indikován pro kojence.
Což je levnější
Pokud mluvíme o ceně, pak jsou obě léky od ruských výrobců k dispozici do 3-5 rublů..
Což je lepší - paracetamol nebo kyselina acetylsalicylová
Abyste se konečně rozhodli pro výběr léku, musíte si pamatovat vlastnosti každého z nich.
Kyselina acetylsalicylová účinně a rychle snižuje teplotu. Existují však viry, které negativně ovlivňují jaterní buňky. Aspirin působí na tyto stejné buňky. Dochází tedy k silné porážce důležitého orgánu, až do zničení jeho buněk..
Vyvíjí se syndrom těžkého Reye, při kterém je úmrtnost až 90%. Reyeův syndrom je považován za komplikaci aspirinu.
U nemocí způsobených bakteriemi je aspirin docela účinný. Například s angínou nebo pyelonefritidou.
Paracetamol nekontroluje horečku tak rychle, ale je bezpečný.
Zbývá si vybrat mezi rychle působícím, účinným lékem založeným na riziku nebo bezpečným, méně účinným a mírným lékem..
S cukrovkou
Paracetamol
Pokud má pacient diabetes mellitus, může být použit paracetamol. Ale s takovým onemocněním jsou ochranné funkce omezeny. A dlouhodobé užívání nebo předávkování lékem poškozuje játra a ledviny.
Proto je před použitím paracetamolu nutná povinná konzultace lékaře..
Kyselina acetylsalicylová
U cukrovky je hladina cukru v krvi zvýšena, což zvyšuje viskozitu krve. Aspirin v preventivních dávkách tento problém odstraňuje a normalizuje hladinu cukru.
U diabetes mellitus se objevují poruchy srdečního rytmu, jako je angina pectoris, arytmie, tachykardie. Užívání léků s kyselinou acetylsalicylovou pro profylaktické účely pomáhá těmto problémům předcházet..
Pro prevenci lékaři předepisují aspirin 100 mg denně. Lék užívejte po jídle s vodou, minerálkou, mlékem. Doktor lékařských věd, lékař - terapeut, kardiolog, moderátor televizního programu „Žijte zdravě!“ Elena Malysheva tvrdí, že výzkum ukazuje, že 40 mg aspirinu denně stačí k preventivním účelům..
Oba léky lze užívat na cukrovku. Ale každý jednotlivý případ je zvažován samostatně. Jako obvykle je třeba dodržovat hlavní pravidlo - konzultaci s lékařem.
Při teplotě
Paracetamol
Paracetamol a kyselina acetylsalicylová se předepisují při teplotě.
Při užívání paracetamolu však musíte vzít v úvahu kontraindikace:
- intolerance na léky;
- patologie ledvin a jater;
- s opatrností a podle doporučení lékaře pro těhotné a kojící ženy.
Paracetamol snižuje teplotu po 2 hodinách. Denní dávka je rozdělena do 3 dávek. Užívejte lék 1-1,5 hodiny po jídle.
Dávkování závisí na předpisu lékaře a formě uvolnění.
200 mg a 500 mg tablety:
- děti od 3 do 12 let 2 g denně;
- dospělí 4 g denně.
- děti od tří měsíců do 1 roku až 5 ml denně;
- děti od 1 do 5 let do 10 ml denně;
- děti od 5 do 12 let do 20 ml denně;
- dospělí do 40 ml denně.
Čípky se uvolňují ve 100, 250, 500 mg účinné látky.
Aplikujte 3-4krát 60 mg / kg tělesné hmotnosti denně:
- děti od 1 měsíce do tří let 15 mg / kg;
- děti od tří do 12 let do 2 g denně;
- dospělí a děti s hmotností od 60 kg do 4 g denně.
Kyselina acetylsalicylová
Kyselina acetylsalicylová působí při zvýšených teplotách efektivně a rychle. Jedna dávka je 500 mg. Na cestě ustoupily bolesti kloubů, zlepšila se pohoda.
Dobře se osvědčily šumivé tablety aspirinu, které obsahují 400 mg kyseliny acetylsalicylové a 240 mg kyseliny askorbové nebo vitaminu C. 1 nebo 2 tablety se rozpustí ve 200 ml vody a okamžitě se vypijí. Užívejte každé 4 hodiny, 3 dny.
Mohu pít společně
Paracetamol, kyselina acetylsalicylová a kofein jsou součástí citramonu. Proto je možné tyto dva léky používat současně. Ale společně dráždí sliznici žaludku, poškozují játra a ledviny..
Pokud mluvíme o recenzích, pak lékaři hovoří pozitivně o aspirinu od německého výrobce Bayer.
Recenze lékařů o aspirinu
Ivanov O.O. phlebologist, kandidát věd, 12 let praxe
Originální droga od společnosti Bayer. Pohodlná forma vydání, přiměřená cena. U pacientů s gastrointestinálními chorobami existují vedlejší účinky. Nezbytné z hlediska prevence akutních událostí SS. Pohodlné a světlé balení. Puchýř má design, který minimalizuje vynechanou dávku léku, zejména u starších osob.
Melnikova O.A. zubař, 23 let zkušeností
Skvělá příprava. Velmi pohodlná a fyziologická (s minimem vedlejších účinků na tělo) rozpustná forma uvolňování. Bayer je známá značka s vynikající pověstí. Používám podobný lék (Aspirin s vitaminem C) pro celou rodinu, abych zlepšil pohodu, když se objeví první příznaky nachlazení, a zmírnil mírné bolesti hlavy. Lék je dobře snášen, působí rychle, kvůli ředění krve významně zlepšuje celkový stav těla v co nejkratší době. Je třeba dodržovat dávkování.
Tsyganok S.A. oční lékař, 9 let zkušeností
Vynikající lék, vynikající účinnost při abstinenčních příznacích!
Vysoké riziko krvácení ze žaludku. Nekontrolovaný příjem pacientům s vysokým rizikem kardiovaskulárních komplikací.
Droga století má obecně silné stránky a mnoho vedlejších účinků pro ty, kteří ji považují za podobnou vitaminům.
Recenze pacientů o aspirinu
Andrey V..
Aspirin užíval každý. Droga je účinná a používá se při různých onemocněních. Používá se jako antipyretikum, analgetikum, prevence kardiovaskulárních onemocnění. Nedávné studie ukázaly, že „aspirin“ lze použít jako prevenci rakoviny. Jakmile jsem si poranil paži, začal zánět, bolest byla silná, léky proti bolesti nepomohly. Vzal jsem si 2 tablety aspirinu, bolest ustoupila, byl jsem velmi překvapen, že se jednoduchá aspirinová bolest ulevila a zachránila mě, dokud jsem se nedostala do nemocnice.
Elena I..
Dobrý večer! Rozhodl jsem se podělit se o svůj názor na farmaceutický produkt "Aspirin". Tento lék je legendou sovětské medicíny, alespoň si to myslím, protože pokud si dobře pamatuji, byl neustále používán při silných nachlazeních, obvykle se v těchto případech užívá v kombinaci s paracetamolem. Nyní, v souvislosti s finanční krizí v zemi, je „Aspirin“ obzvláště relevantní, protože má široké spektrum účinku, má nízké náklady a je na rtech každého člověka a používá se také v každodenním životě. Velmi často, když jsou díky Bohu všichni v rodině zdraví, používáme aspirin ve všech druzích solení jako konzervační prostředek.
Olga B..
Aspirin je droga, kterou já osobně užívám každý den po mnoho, mnoho let. V zásadě pro sebe vidím jeho hlavní funkci jako levný a neškodný lék na ředění krve. Mám cukrovku typu 1, takže moje krev je silnější než krev průměrného člověka kvůli přítomnosti vysokého cukru v něm. Tato hustota je obzvláště pociťována v létě, kdy se pod vlivem tepla stává těžší dýchat, chodit, pracovat, bolí vás hlava a stoupá krevní tlak. Proto potřebuji antikoagulancia a průběžně. Na trhu je jich mnoho, jedná se o tablety Detralex a Phlebodia a Heparin, ale i když užijete jednu tabletu denně, můžete se rozbít. Užívám tedy 1/4 šumivé tablety na svoji váhu ve sklenici vody denně a mám z toho dobrý pocit. S touto dávkou můj žaludek netrpí. Přirozeně, protože hlavní složkou je kyselina acetylsalicylová a samotný lék je ze skupiny nesteroidních protizánětlivých léků, neměl by se lék užívat na prázdný žaludek..
Recenze lékařů o paracetamolu
Gorshenina Yu.A. zubař, 10 let zkušeností
Časem prověřený lék. Také se mnou bylo zacházeno jako s dítětem. Často je nutné dát dětem 1/2 tablety, když si moderní léky nedokáží poradit. Alergické reakce nebyly pozorovány. Začíná jednat poměrně rychle a efektivně, po dlouhou dobu. Hořký. Doporučuji si ho dokoupit k lékárničce na auto spolu s analginem.
Zubař Merzlyakov O.E., 13 let zkušeností
Relativně rychlá akce. Působí jemně a téměř okamžitě poté, co si jistě vzal třicet minut. Má nejmenší množství vedlejších účinků. Není to příliš chutný produkt. Hořký. Skutečná „vousatá“ droga v dobrém slova smyslu a prověřená časem. Neexistuje žádný takový lékař, který by nikdy nepředepsal přípravek „Paracetamol“.
A.V. Zinchenko ORL, kandidát věd, 10 let zkušeností
Paracetamol v praxi ORL se také často používá u dětí při vysokých teplotách a za účelem mírné úlevy od bolesti a v pooperačním období. Cena je směšná a kvalita je vysoká po mnoho desetiletí.
Pokud použijete paracetamol, přísně dodržujte pokyny, v případě předávkování jsou možné nežádoucí účinky ve formě nevolnosti a hypotermie.
Recenze pacientů o paracetamolu
Ekaterina V.
Slyšel jsem o této droze dlouho, ale nějak jsem jí nevěnoval pozornost, dokud ji lékař předepsal v nemocnici. Byl tam císařský řez, stehy jsou první dny velmi bolestivé, a protože kojíte své dítě, nemůžete používat silné léky proti bolesti. A můj lékař mi doporučil pít paracetamol. Co mohu říci, ve skutečnosti velmi dobrý lék, bolesti se zmenšily a zdravotní stav se zlepšil. Nyní vždy v mé lékárničce. Lék je ve skutečnosti velmi slušný, pomáhá také při bolestech hlavy a zubů. Pokud najednou cítím, že jsem nemocný, vezmu si také drogu. Vhodné také pro děti. Dobrý nástroj za málo peněz!
Ekaterina A.
„Paracetamol“ používám již asi 20 let, vždy v kabelce. Jeho nejdůležitějšími výhodami jsou cena a účinnost. V lékárně pokaždé, když nabízejí koupit lék 5krát dražší, ale hlavní účinnou látkou je paracetamol. Teplota rychle klesá, nejsou žádné vedlejší účinky, nemám tendenci po ní spát. Když otěhotněla, byla předepsána k pití během bolesti hlavy, před těhotenstvím vždy užívala jiný lék. Po užití pilulky hlava zmizí za 10-15 minut. V balení je několik blistrů, je vhodné si je vzít s sebou.
Svyatoslav S.
„Paracetamol“ je droga, která byla znovu a znovu prokázána. Osobně jsem se přesvědčil o účinnosti antipyretického působení. Paracetamol je navíc dobrým lékem proti bolesti. Tento lék je vhodný jak pro dospělé, tak pro děti, dospívající. Cena není dražší než aktivní uhlí, takže se nemusíte bát. Beru to vždy, když se roční období nebo počasí mění kvůli tlaku, a velmi mi to pomáhá. Z minusů si lze všimnout pouze to, že „Paracetamol“ způsobuje velké množství potu, možná by to tak mělo být, ale přesto. Doporučuji vám užívat tento lék, pokud jste nachlazení.
Srovnání paracetamolu a kyseliny acetylsalicylové
Mnoho lidí se obává, zda zvolit paracetamol nebo kyselinu acetylsalicylovou. Oba jsou protizánětlivé léky..
Stejné nebo ne?
Kyselina acetylsalicylová je hlavní aktivní složkou obsaženou v aspirinu. Obchodní názvy:
- Aspirin;
- Upsarin;
- Trombopol;
- Bufferin;
- Aspikor;
- Aspicard;
- Aspinat.
Kyselina acetylsalicylová snižuje teplotu během chřipky, SARS.
Jedná se o 2 různé léky. Prvním z nich je antipyretikum, které má protizánětlivé účinky. Působí na cévy a je předepsán lékařem při léčbě komplikací u pacientů s ischemickou cévní mozkovou příhodou.
Druhým je lék, který snižuje teplotu během chřipky, SARS. Má analgetický účinek.
Jaký je rozdíl a podobnost mezi paracetamolem nebo kyselinou acetylsalicylovou?
- pomoci zbavit se bolesti hlavy a dalších bolestivých pocitů;
- pomáhají snižovat teplotu;
- vedlejší účinek - poškození jater.
Rozdíl mezi léky:
Paracetamoli | Kyselina acetylsalicylová |
Prakticky žádné kontraindikace | Nedoporučuje se u lidí s přecitlivělostí na žaludek. zvyšuje pravděpodobnost vředů |
Neovlivňuje systém cév a metabolismus | Ředí krev |
Je považována za nejbezpečnější drogu | Toxický lék, který je v mnoha evropských zemích zakázán |
Což je lepší vzít: Paracetamol nebo kyselina acetylsalicylová?
Aspirin je považován za nejúčinnější lék na snížení tělesné teploty, ale nejbezpečnější je paracetamol. Proto se při vysoké teplotě, bolestech hlavy a dalších prvních příznacích nachlazení doporučuje užívat paracetamol.
Recenze lékařů
Valery, 42 let, Oryol: „Předepisuji paracetamol pro onemocnění virové, bakteriální povahy u pacienta, bolesti kloubů a zubů a infekční a zánětlivá onemocnění. Droga může být podána dítěti “.
Victoria, 34 let, Kaluga: „Kyselina acetylsalicylová pomáhá zmírnit příznaky, ale ne zbavit se této nemoci. Vyvolává pouze nachlazení a také způsobuje exacerbaci gastritidy. Je přísně zakázáno užívat jej během těhotenství “.
Svetlana, 27 let, Krasnojarsk: "Díky svým vlastnostem pomáhá lék Aspirin snížit horečku o 7-8 hodin a bolest zmizí po dobu 5-6 hodin.".
Ivan, 52 let, Voroněž: „Pracuji jako terapeut. Předepisuji pacientům oba léky ke snížení bolesti “.
Recenze pacientů o paracetamolu a kyselině acetylsalicylové
Pavel, 31 let, Penza: „Při prvních příznacích nachlazení užívám aspirin. Teplota klesá po půl hodině. Lék je levný a je k dispozici v každé lékárně. Užívám 1 tabletu denně bezprostředně po jídle, zapít teplou vodou ".
Lyubov, 37 let, Magnitogorsk: „Četl jsem, že aspirin je pro tělo škodlivý. Teď používám Paracetamoli pouze jako anestetikum. “.
Irina, 25 let, Moskva: „Paracetamoli je účinný a levný lék, který zmírňuje bolesti hlavy. Lékař jej předepsal i během těhotenství a laktace. ““.
Peter, 36 let, Vologda: „Teplotu snižuji pouze pomocí paracetamolu. Je to lék s minimálními vedlejšími účinky. “.
Konstantin, 28 let, Vologda: "Užívám oba léky podle toho, co je v lékárně k dispozici. Oba pomáhají zbavit se bolesti svalů, kloubů atd. Jejich hlavní výhodou jsou nízké náklady.".
Kyselina acetylsalicylová je nebo není paracetamol
Což je lepší - paracetamol nebo kyselina acetylsalicylová
Abyste se konečně rozhodli pro výběr léku, musíte si pamatovat vlastnosti každého z nich.
Kyselina acetylsalicylová účinně a rychle snižuje teplotu. Existují však viry, které negativně ovlivňují jaterní buňky. Aspirin působí na tyto stejné buňky. Dochází tedy k silné porážce důležitého orgánu, až do zničení jeho buněk..
Vyvíjí se syndrom těžkého Reye, při kterém je úmrtnost až 90%. Reyeův syndrom je považován za komplikaci aspirinu.
U nemocí způsobených bakteriemi je aspirin docela účinný. Například s angínou nebo pyelonefritidou.
Paracetamol nekontroluje horečku tak rychle, ale je bezpečný.
Zbývá si vybrat mezi rychle působícím, účinným lékem založeným na riziku nebo bezpečným, méně účinným a mírným lékem..
Což je lepší paracetamol nebo aspirin
Léky se prodávají bez lékařského předpisu, ale před použitím těchto léků se doporučuje poradit se s lékařem. Specialista vybere lék v závislosti na závažnosti onemocnění, individuálních charakteristikách pacienta a přítomnosti kontraindikací. Při samoléčbě musí být tablety užívány přísně podle přiložených pokynů, aby nedošlo k poškození těla.
Což je lepší pro teplotu: aspirin nebo paracetamol?
Při vysokých teplotách mohou být oba léky stejně účinné. Paracetamol, i když je schopen silněji snížit hodnoty teploměru, nezlepšuje tolik obecný stav. Výhodou aspirinu je jeho schopnost „ředit“ krev, což má pozitivní účinek při jakýchkoli zánětlivých procesech.
Mám si vybrat aspirin nebo paracetamol? co je lepší
Spolu s aspirinem jsou to pravděpodobně nejoblíbenější léky s analgetickými, antipyretickými a protizánětlivými účinky. Alespoň jeden z těchto léků je pravděpodobně ve vaší domácí lékárně v té či oné formě..
Pokud jste si někdy dali nápoj z prášků jako Teraflu, Coldrex nebo Fervex, buďte si jisti, že 95% účinku z nich bylo dosaženo díky paracetamolu. Mimochodem, na západě je samozřejmě široce používán také paracetamol, ale jeho jiný název je tam běžnější - acetaminofen, pamatujte jen pro případ.
Mnoho léků proti bolesti zahrnuje paracetamol nebo ibuprofen. Nejde jen o pilulky na zmírnění bolesti, jako je Novigan, pravděpodobně jste museli použít levnou mast na podlitiny a vyvrtnutí, nejpravděpodobněji pomohl ibuprofen, který je jeho součástí.
Je čas zjistit, zda ibuprofen nebo paracetamol - které pomohou v různých situacích, na co byste měli věnovat pozornost, když buďte opatrní.
Což je lepší: aspirin nebo paracetamol?
Oba léky jsou schopny dobře eliminovat příznaky nachlazení a pomoci z hlavy..
Aspirin se dnes častěji používá při onemocněních srdce a cév k prevenci krevních sraženin, protože jako protizánětlivý prostředek může způsobit žaludeční vředy.
Paracetamol je v tomto ohledu absolutně bezpečný, nicméně se také nedoporučuje pro dlouhodobé užívání kvůli jeho škodlivým účinkům na játra. Paracetamol lze také podávat dětem starším 6 let, zatímco aspirin je přísně zakázán do 15 let..
Popis léků
Aspirin a paracetamol jsou dva protizánětlivé léky, které jsou na první pohled velmi podobné ve svých indikacích. Nejedná se však o totéž. Rozdíl mezi léky je poměrně významný, což je to, co stojí za to pochopit a určit, který z léků je lepší z teploty: Aspirin nebo Paracetamol.
Což je levnější
Balíček paracetamolu s 20 tabletami a kyselinou acetylsalicylovou ve stejném množství stojí od 15 do 50 rublů. Oba léky jsou levné a ve stejné cenové kategorii.
Lékárny nabízejí farmaceutické výrobky od domácích i zahraničních výrobců, jejichž cena může být díky dalším komponentům vyšší. Například komplex aspirinu s hořčíkem nebo kombinace paracetamolu s kyselinou askorbovou, antivirotika. Takové léky mohou stát 200-400 rublů, cena řady léků přesahuje 1000 rublů.
Cena také závisí na formě vydání.
Paracetamol jako antipyretikum má méně kontraindikací.Paracetamol neovlivňuje oběhový systém, proto se používá v dětství.
Aspirin má účinek na jaterní buňky a při užívání kyseliny acetylsalicylové existuje vysoké riziko žaludečních vředů..
Aspirin ředí krev, která se používá k prevenci trombolytických komplikací.
Což je levnější
Jednoduchý aspirin - 10 tablet po 500 mg lze koupit v lékárně za 5-7 rublů. Šumivý je dražší - asi 300 rublů.
Cena paracetamolu je v průměru 37-50 rublů. pro 10 tablet.
Což je levnější
Pokud mluvíme o ceně, pak jsou obě léky od ruských výrobců k dispozici do 3-5 rublů..
Aspirin
Lék patří do skupiny nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID) a antiagregačních látek. Složení kulatých bikonvexních bílých tablet obsahuje 100 mg kyseliny acetylsalicylové, což je účinná látka. Pro rychlou absorpci látky v tenkém střevě je složení přípravku doplněno kukuřičným škrobem a mikrokrystalickou celulózou.
Aspirin se užívá k úlevě od bolesti a snížení horečky v případě nachlazení.
Lék se užívá k úlevě od bolesti a snížení horečky v případě nachlazení. V tomto případě existují následující kontraindikace užívání drogy:
- peptický vřed gastrointestinálního traktu,
- bronchiální astma vyvolané příjmem salicylátů,
- diatéza,
- individuální nesnášenlivost k účinným a pomocným látkám,
- těhotenství.
Nekombinujte lék s methotrexátem.
Kyselina acetylsalicylová
Kyselina acetylsalicylová působí při zvýšených teplotách efektivně a rychle. Jedna dávka je 500 mg. Na cestě ustoupily bolesti kloubů, zlepšila se pohoda.
Dobře se osvědčily šumivé tablety aspirinu, které obsahují 400 mg kyseliny acetylsalicylové a 240 mg kyseliny askorbové nebo vitaminu C. 1 nebo 2 tablety se rozpustí ve 200 ml vody a okamžitě se vypijí. Užívejte každé 4 hodiny, 3 dny.
Kyselina acetylsalicylová
Jedná se o salicylový ester kyseliny octové, patří do skupiny salicylátů. Má analgetické, antipyretické a protizánětlivé účinky. Je široce používán jako antirevmatikum.
- se syndromem bolesti, včetně bolesti hlavy;
- zmírnit horečnatý stav;
- s revmatismem a revmatoidní artritidou, neuralgií;
- jako profylaktické činidlo proti trombóze a embolii;
- k prevenci infarktu myokardu;
- jako prevence oběhových poruch v mozku ischemického typu.
Lék se používá při pooperační resuscitaci a k prevenci rakoviny.
Farmakodynamika je způsobena blokováním enzymů podílejících se na syntéze prostaglandinů a tromboxanů. Působí jako nesteroidní protizánětlivé léčivo. Účinná látka snižuje kapilární propustnost, snižuje aktivitu hyaluronidázy.
Inhibuje tvorbu kyseliny adenosintrifosforečné, což vede ke zpomalení zánětlivého procesu. Má antipyretický účinek díky působení na centra termoregulace, snižuje citlivost na bolest. Má účinek na ředění krve.
Kyselina acetylsalicylová
U cukrovky je hladina cukru v krvi zvýšena, což zvyšuje viskozitu krve. Aspirin v profylaktických dávkách tento problém odstraňuje a normalizuje hladinu cukru. U diabetes mellitus se objevují poruchy srdečního rytmu, jako je angina pectoris, arytmie, tachykardie. Užívání léků s kyselinou acetylsalicylovou pro profylaktické účely pomáhá těmto problémům předcházet..
Pro prevenci lékaři předepisují aspirin 100 mg denně. Lék užívejte po jídle s vodou, minerálkou, mlékem. Doktor lékařských věd, lékař - terapeut, kardiolog, moderátor televizního programu „Žijte zdravě!“ Elena Malysheva tvrdí, že výzkum ukazuje, že 40 mg aspirinu denně stačí k preventivním účelům..
Oba léky lze užívat na cukrovku. Ale každý jednotlivý případ je zvažován samostatně. Jako obvykle je třeba dodržovat hlavní pravidlo - konzultaci s lékařem.
Jaký je rozdíl
Paracetamol je aktivní na úrovni centrálního nervového systému, aspirin působí přímo v ohnisku zánětu.
Hlavní rozdíly mezi účinnými látkami:
- Vzhledem ke své nízké protizánětlivé funkci paracetamol nezvládá zánětlivé procesy, ale jako antipyretikum má méně kontraindikací.
- Aspirin má silné protizánětlivé účinky, ale má širší seznam vedlejších účinků.
- Paracetamol neovlivňuje oběhový systém a metabolismus, proto se používá v dětství a je předepsán také těhotným a kojícím ženám. V případě bakteriálních infekcí však může ošetřující lékař předepsat Aspirin.
- Jako antipyretický lék funguje aspirin rychleji, ale ovlivňuje jaterní buňky. S tím je spojeno riziko Reyeova syndromu..
- Kyselina acetylsalicylová závažněji ovlivňuje gastrointestinální trakt, proto při jejím užívání existuje vysoké riziko vzniku žaludečních vředů.
- Aspirin ředí krev, která se používá k prevenci trombolytických komplikací.
Kyselina acetylsalicylová má analgetické, antipyretické a protizánětlivé účinky.
Léky na bázi aspirinu jsou předepisovány pouze dospělým pacientům. dětství je kontraindikací.
Pro děti
Předpokládá se, že do 12 let věku by měly být oba léky používány s opatrností, aby se zabránilo vedlejším účinkům. Většina lékařů se však domnívá, že paracetamol je vhodný k léčbě dětí, protože má méně nepříznivý účinek na tělo. Předpokládá se, že tento lék může být již předepsán dítěti po dobu 3 měsíců.
Pro děti
Použití aspirinu v pediatrii je zakázáno kvůli vysokému riziku Reyeova syndromu při léčbě virových infekcí u dětí. K úlevě od bolesti a snížení tělesné teploty u dítěte se doporučuje užívat Paracetamol podle pokynů.
Pro děti
Je přísně zakázáno dávat aspirin dítěti, protože léčba může způsobit mozkový edém.
Dávka paracetamolu se vypočítá na základě hmotnosti dítěte. Lék se pije 2 hodiny po jídle. Umyjte vodou.
Názor lékařů
Petrova A. Yu., Pediatr: "K léčbě dětí je lepší užívat léky obsahující paracetamol ve formě sirupu (Panadol)".
Kim LI, terapeut: „Tyto léky neléčí základní onemocnění - pouze zmírňují stav pacienta. Tyto léky můžete používat bez vhodné léčby po dobu nejvýše 3 dnů. Pokud příznaky nachlazení přetrvávají, imunitní systém těla není schopen sám potlačit zánětlivý proces. Abyste se vyhnuli komplikacím, musíte navštívit lékaře “.
Názor lékařů
Lékaři se domnívají, že s těmito léky je třeba zacházet opatrně. Je lepší je užívat podle doporučení odborníků, kteří pacientovi předepíšou správné dávkování a léčebný režim..
Je možné nahradit aspirin paracetamolem
Paracetamol se nejlépe používá ke snížení horečky, bolestí hlavy a zubů, protože má méně nežádoucích účinků. K potlačení tvorby trombu a snížení intenzity somatické bolesti se paracetamol nepoužívá.
Mohu pít společně
Paracetamol, kyselina acetylsalicylová a kofein jsou součástí citramonu. Proto je možné tyto dva léky používat současně. Ale společně dráždí sliznici žaludku, poškozují játra a ledviny..
Pokud mluvíme o recenzích, pak lékaři hovoří pozitivně o aspirinu od německého výrobce Bayer.
Nejúčinnější při teplotě
Pro většinu lidí vyvstává zcela přirozená otázka: co je lepší použít, když máte horečku, aspirin nebo paracetamol? Nejúčinnějším prostředkem k eliminaci teploty v krátké době je kyselina acetylsalicylová..
Díky svým účinným látkám obsaženým v tomto léku je ASA schopna rychle zavést termoregulační procesy v celém těle..
V tomto případě je proto třeba poznamenat, že aspirin nebo jeho kombinované užívání s jinými léky je lepší než paracetamol.
Tento lék musí být užíván po jídle. Denní dávka léku by neměla překročit 3 gramy. Intervaly mezi jeho dávkami v jednom dni by měly být nejméně 4 hodiny. Paracetamol se nejlépe používá při silných bolestech hlavy. Denní dávka tohoto léku by neměla přesáhnout 3 gramy. Musíte to vzít po jídle..
Na bolest hlavy
Pokud je potřeba se zbavit bolesti hlavy, je lepší užívat aspirin, protože má výraznější analgetické vlastnosti. Pro dospělé stačí 1 tabletu, je lepší ji vypít tekutinou, která neutralizuje nadměrný kyselý účinek drogy, například mléko. Abyste se vyhnuli negativnímu účinku léku na gastrointestinální trakt, můžete vypít šumivou tabletu.
Paracetamol
Paracetamol a kyselina acetylsalicylová se předepisují při teplotě.
Při užívání paracetamolu však musíte vzít v úvahu kontraindikace:
- intolerance na léky;
- patologie ledvin a jater;
- s opatrností a podle doporučení lékaře pro těhotné a kojící ženy.
Paracetamol snižuje teplotu po 2 hodinách. Denní dávka je rozdělena do 3 dávek. Užívejte lék 1-1,5 hodiny po jídle.
Dávkování závisí na předpisu lékaře a formě uvolnění.
200 mg a 500 mg tablety:
- děti od 3 do 12 let 2 g denně;
- dospělí 4 g denně.
- děti od tří měsíců do 1 roku až 5 ml denně;
- děti od 1 do 5 let do 10 ml denně;
- děti od 5 do 12 let do 20 ml denně;
- dospělí do 40 ml denně.
Čípky se uvolňují ve 100, 250, 500 mg účinné látky.
Aplikujte 3-4krát 60 mg / kg tělesné hmotnosti denně:
- děti od 1 měsíce do tří let 15 mg / kg;
- děti od tří do 12 let do 2 g denně;
- dospělí a děti s hmotností od 60 kg do 4 g denně.
Paracetamol
Lék je předepsán pro virové a infekční nemoci, které se vyznačují horečkou a zimnicí. Paracetamol je zcela bezpečný. Jedinými kontraindikacemi pro užívání pilulek jsou:
- chronický alkoholismus,
- Jsem trimestr těhotenství,
- přecitlivělost tkání na strukturní složky,
- závažné poškození funkce jater a ledvin.
Tento léčivý přípravek je dostupný ve formě kulaté bílé tablety. Aktivní sloučeninou je 500 mg paracetamolu. Pro zvýšení biologické dostupnosti, doby působení a rychlosti absorpce je chemické složení tablet doplněno pomocnými složkami:
- stearát hořečnatý,
- povidon,
- mléčný cukr,
- sodná sůl kroskarmelózy.
Terapeutický účinek se dostaví během 15-60 minut. Během tohoto období má účinná látka přímý účinek na mozek a inhibuje syntézu prostaglandinů v hypotalamu.
Vedlejší efekty
Nežádoucí účinky při užívání aspirinu:
- Porucha srážení krve;
- Poruchy trávicího systému;
- Alergické reakce, vč. "Aspirin" astma;
- Při použití u dětí do 15 let na pozadí virových onemocnění - Reyeho syndrom (závažné akutní poškození jater, často vedoucí k úmrtí).
Nežádoucí účinky paracetamolu:
- Alergická reakce;
- Poškození jater nebo ledvin;
- Snížení počtu buněk v krvi.
Vedlejší efekty
Mezi vedlejší účinky patří:
- nevolnost;
- ospalost;
- anémie;
- alergická reakce.
Nežádoucí účinky aspirinu
Při užívání kyseliny acetylsalicylové se objevují nežádoucí účinky:
- lék dráždí sliznici žaludku. Existuje nebezpečí, že aspirin může způsobit krvácení;
- aspirin není indikován pro těhotné a kojící ženy. U těhotných žen je možné krvácení až po potrat;
- tento léčivý přípravek je kontraindikován u dětí mladších 12 let. Jedná se o speciální rizikovou skupinu. Nekontrolované užívání může vyvolat Reinův syndrom. Podmínku doprovází
- horečka a duševní porucha. Možné narušení jater a ledvin;
- hrozí riziko bronchiálního astmatu a jiných alergických poruch dýchacího systému;
- aspirin se nedoporučuje pro chronickou rýmu, prasečí chřipku, anémii, problémy se štítnou žlázou a nedostatek vitaminu K..
Indikace
Indikace pro použití paracetamolu:
- Bolesti z jakéhokoli místa;
- Symptomatická léčba nachlazení;
- Tělesná teplota nad 38 ° C.
Indikace pro užívání aspirinu:
- Jakékoli nemoci srdce a cév - jako součást komplexní terapie k prevenci tvorby krevních sraženin v blokování lumen cévy;
- Zvýšená tělesná teplota při infekčních a zánětlivých procesech;
- Bolesti jakéhokoli původu a umístění;
- Pro autoimunitní onemocnění - jako součást komplexní terapie k potlačení zánětu a prevenci komplikací.
S houbovými chorobami
Oba léky nemají fungicidní vlastnosti, proto nejsou schopny eliminovat plísňové infekce. Aspirin a paracetamol lze užívat společně s antifungálními léky jako protizánětlivý prostředek a prostředek proti bolesti. Než začnete užívat nějaké léky, měli byste se poradit se svým lékařem..
S cukrovkou
Aby se zabránilo komplikacím při cukrovce typu 2, je často předepisován aspirin. To pomáhá snížit pravděpodobnost kardiovaskulárních komplikací, cévních blokád. Optimální hustota krve je zachována. Potřebu přijetí hodnotí ošetřující lékař.
Diabetes mellitus není kontraindikací pro použití paracetamolu jako antipyretika nebo léku proti bolesti. Je třeba mít na paměti, že tito lidé mají snížené ochranné funkce těla, proto se zvyšuje riziko nežádoucích účinků. Při dlouhodobém užívání této látky je nutná opatrnost.
Přípravky s touto látkou nejsou vhodné pro osoby s patologií sliznice žaludku a střev. Tento lék je však účinnější v přítomnosti ložisek zánětu..
S kocovinou
Paracetamol není účinný proti příznakům kocoviny. Užívání 2 tablet aspirinu pomůže při silné bolesti hlavy.
Terapeutický účinek přetrvává 1-3 hodiny kvůli vysoké koncentraci ethanolu v krvi. Alkohol snižuje účinek léku na zmírnění bolesti.
Je důležité si uvědomit, že léčivý přípravek bude silně zatěžovat jaterní buňky. Hepatocyty nemají čas na neutralizaci a odstranění ethylalkoholu.
Léky nepomohou zbavit se nevolnosti, sucha v ústech.
S nachlazením
U virových onemocnění mnoho lékařů raději předepisuje paracetamol, ale může být nahrazen aspirinem. Je třeba si uvědomit, že společné podávání léků je nevhodné, protože mají podobné farmakologické vlastnosti a předávkování může vést k poruchám gastrointestinálního traktu - pálení žáhy, nevolnost, průjem.
Při teplotě
Jako antipyretikum na horečku se používá jak aspirin, tak paracetamol.
Užívání paracetamolu s opatrností
S tímto přípravkem je třeba postupovat opatrně u těch, kteří:
- problémy s játry nebo ledvinami;
- pacienti s alergickými reakcemi;
- pro těhotné a kojící matky se lék doporučuje ve zvláštních případech se souhlasem lékaře.
Vzhledem k absenci zjevných vedlejších účinků a mírnému terapeutickému účinku lze paracetamol považovat za lepší než aspirin.
Kontraindikace
Paracetamol má kontraindikace spojené s jeho účinkem na játra:
- alkoholismus;
- selhání jater a jiné orgánové dysfunkce.
Paracetamol není předepsán pro anémii a přecitlivělost na léky s jeho obsahem.
Dráždivý účinek na žaludeční sliznici a antiagregační vlastnosti rozšiřují omezení používání kyseliny acetylsalicylové:
- ulcerativní onemocnění gastrointestinálního traktu;
- krvácení ze žaludku;
- hemoragická diatéza;
- poškození ledvin a jater;
- disekující aneuryzma aorty.
Přípravky se salicyláty nejsou předepsány pro děti do 15 let a ve 2. a 3. trimestru těhotenství s virovými chorobami.
Kontraindikace
Aspirin by neměl být používán v následujících situacích:
- Individuální nesnášenlivost;
- Věk do 15 let;
- „Asprinózní“ astma (vznik astmatických záchvatů po užití jakýchkoli protizánětlivých léků);
- Akutní a chronické krvácení nebo hrozba jejich vývoje;
- Gastritida a žaludeční vředy;
- Porušení normální srážení krve;
- Závažné poškození funkce jater nebo ledvin;
- Těhotenství;
- Kojení.
- Individuální nesnášenlivost k léku;
- Těžké poškození ledvin nebo jater;
- Alkoholismus;
- Věk do 6 let (s výjimkou případů vysoké tělesné teploty odolné vůči užívání jiných léků).
Paracetamol je schválen pro použití u těhotných a kojících žen.
Doporučení pro užívání aspirinu po paracetamolu
Pokud má dospělý velmi dlouhou dobu vysokou teplotu, můžete v tomto případě po užití paracetamolu použít aspirin. Aby se však zabránilo vzniku předávkování a výskytu různých vedlejších účinků na pozadí, doporučuje se užívat aspirin po krátké době, po použití paracetamolu.
Vlastnosti kyseliny acetylsalicylové
Kyselina acetylsalicylová pomáhá při chřipce, nachlazení, SARS jako antipyretikum. Odstraňuje bolesti kloubů, bolesti hlavy.
Aspirin má výrazné analgetické vlastnosti.
Kyselina acetylsalicylová současně patří k antiagregátům. Jedná se o léky, které zabraňují slepení krevních destiček a ředění krve. Z preventivních důvodů užívejte 100 mg denně. V důsledku toho se udržuje tekutost krve a netvoří se žádné krevní sraženiny..
Aspirin je předepsán v klinických protokolech k prevenci a léčbě ischemických cévních mozkových příhod a infarktu. Předepsáno po zavedení stentu a bypassu koronární arterie.
Lék se používá v případech:
- revmatoidní artritida;
- infekční myokarditida;
- bolesti hlavy, myositida, neuralgie;
- prevence mrtvice a infarktu, katarakty.
Vlastnosti paracetamolu
Paracetamol je účinné antipyretické činidlo. Pokud je teplota vysoká, můžete toto antipyretikum vypít před příjezdem sanitky..
Lék se používá v případech:
- zvýšení teploty způsobené viry nebo bakteriemi;
- bolest v krku, bolesti zubů;
- migréna;
- chronické zánětlivé procesy.
Rychlá absorpce poskytuje účinek úlevy od bolesti za půl hodiny. Horečka ustoupí po dvou hodinách.
Paracetamol nemá téměř žádné kontraindikace. Lék je předepisován i kojencům.
Kombinovaný účinek paracetamolu a aspirinu
Užívání 2 drog současně je nejen nepraktické, ale také zdraví škodlivé. Zvyšuje se stres na játra a ledviny, což může vést k otravě.
Obě látky jsou součástí Citramonu, ale jejich koncentrace v tomto léčivu je menší. Proto je možné je v tomto případě vzít..
Složení
- V paracetamolu se účinná látka neliší od názvu samotného léku. Jedna dávka pro dospělého je 500 mg, denní dávka je až 4 g.
- Aspirin obsahuje kyselinu acetylsalicylovou. Dávkování pro dospělé: 500 mg najednou, až 3 gramy denně.
Složení tablet paracetamolu
V závislosti na formě uvolňování obsahuje složení paracetamolu v jedné tabletě účinnou látku stejného jména 200 nebo 500 mg.
Tablety paracetamolu navíc obsahují takové pomocné složky, jako je škrob, povidon, sodná sůl kroskarmelózy. Tablety paracetamolu navíc obsahují kyselinu stearovou.
Tablety, v závislosti na formě uvolňování, mohou být poloválcové, s rizikem a mají bílý nebo bílo-krémový odstín.
Srovnání aspirinu a paracetamolu
Oba léky mají podobné farmakologické vlastnosti, ale nejsou ani zdaleka stejné..
Srovnání paracetamolu a aspirinu
Oba léky jsou vysoce účinné, což potvrzují postmarketingové studie. OTC léky se mohou používat k vlastní terapii k úlevě od bolesti, horečky a zánětu.
Srovnání paracetamolu a kyseliny acetylsalicylové
Účinné látky se liší svou chemickou strukturou a mechanismem účinku. Rychlost nástupu účinku, povaha a pravděpodobnost vzniku nežádoucích účinků se liší..
Léky lze kombinovat podle pokynů lékaře.
Nedoporučuje se to dělat sami, protože zvyšuje se riziko výskytu a závažnost vedlejších účinků. Existují léky, které obsahují obě účinné složky v malých dávkách..
Podobnost
Aspirin a paracetamol mají antipyretické, analgetické a protizánětlivé vlastnosti. Vzhledem k podobnému terapeutickému účinku mají léky stejné indikace pro použití:
- nachlazení virová onemocnění,
- teplo,
- bolestivý syndrom různé etiologie mírné a střední závažnosti: bolest hlavy a zubů, popáleniny, trauma, myalgie, migréna,
- horečka na pozadí nemocí infekční a zánětlivé povahy.
Podobnost
Je třeba zdůraznit, že oba léky jsou symptomatické. Snižuje horečku, zmírňuje bolest, ale neléčí příčinu. Pokud nedodržíte dávkování a frekvenci podávání, oba léky poškozují játra a ledviny..
Podobnost
Oba léky inhibují v různé míře zánětlivé mediátory, blokují bolestivý syndrom. Působí na centrum termoregulace, díky čemuž dochází k silnému podchlazení.
Formy uvolnění a cena
Náklady na aspirin:
- Tablety 100 mg, 28 ks. - 130 - 140 rublů;
- Tablety 300 mg, 20 ks. - 80 - 100 rublů;
- Ve vodě rozpustné tablety 500 mg, 12 ks. - 240 - 260 RUR.
Cena paracetamolu silně závisí na výrobci:
- Suspenze nebo sirup pro orální podání pro děti 120 mg / 5 ml, 100 ml - 45 - 90 r;
- Rektální čípky (pro děti) 100 mg, 10 ks. - 20 - 30 rublů;
- Tablety 500 mg, 20 ks. - 14 - 53 rublů.
Vlastnosti paracetamolu
Hlavní indikací pro jmenování tohoto léku je horečka u infekčních a zánětlivých onemocnění. Rozdíl mezi paracetamolem a aspirinem je v tom, že acetaminofen je mnohem bezpečnější. Mezi jeho výhody patří:
- nedostatečný vliv na krevní systém a metabolismus;
- nedostatek škodlivých účinků na orgány trávicího systému;
- možnost použití od raného věku (dítě do 3 měsíců je předepsáno výhradně lékařem);
- vzácný výskyt nežádoucích účinků;
- lze kombinovat s jinými léky (Analgin, Papaverin).
Nízká protizánětlivá aktivita je považována za významnou nevýhodu, takže lék někdy nepomůže eliminovat příznaky onemocnění. V takových případech je nutné se rozhodnout, zda paracetamol nebo aspirin, s ohledem na závažnost stavu pacienta, věk a přítomnost kontraindikací.
indikace pro použití paracetamolu
Charakteristika léků
Přes podobný terapeutický účinek nejsou Aspirin a Paracetamol totéž. Léky se liší v chemickém složení, farmakologických vlastnostech a stupni účinnosti pro různé patologické stavy.
Recenze pacientů o aspirinu a paracetamolu
Marina, 27 let: „Ve vaší domácí lékárničce a osobní kabelce je vždy jednoduchý aspirin. Lze jej užívat při jakémkoli nepohodlí - bolesti hlavy, zubů nebo žaludku. Pomáhá dostatečně rychle, zvláště pokud pijete šumivý roztok. “.
Arina, 53 let: „Nejjednodušší penny pilulky - Aspirin - rychle pomáhají s jakoukoli bolestí, ale droga musí být vypláchnuta mlékem nebo želé, jinak se může objevit pálení žáhy, zvláště pokud se užívá nalačno“.
Alexander, 43 let: „V období nachlazení není nic lepšího než Paracetamol. Lék byl testován roky, sotva nachlazen - půl pilulky v noci. Ráno nejsou žádné příznaky nemoci, cítíte se nejlépe. “.
Recenze lékařů o paracetamolu
Gorshenina Yu.A. zubař, 10 let zkušeností Lék prověřený časem. Také se mnou bylo zacházeno jako s dítětem. Často je nutné dát dětem 1/2 tablety, když si moderní léky nedokáží poradit. Alergické reakce nebyly pozorovány. Začíná jednat poměrně rychle a efektivně, po dlouhou dobu. Hořký. Doporučuji si ho dokoupit k lékárničce na auto spolu s analginem.
Zubař Merzlyakov O.E., 13 let zkušeností Relativně rychlá akce. Působí jemně a téměř okamžitě poté, co si jistě vzal třicet minut. Má nejmenší množství vedlejších účinků. Není to příliš chutný produkt. Hořký. Skutečná „vousatá“ droga v dobrém slova smyslu a prověřená časem. Neexistuje žádný takový lékař, který by nikdy nepředepsal přípravek „Paracetamol“.
A.V. Zinchenko ORL, kandidát na vědy, 10 let zkušeností Paracetamol v praxi ORL se také poměrně často používá u dětí při vysokých teplotách a za účelem mírné úlevy od bolesti a v pooperačním období. Cena je směšná a kvalita je na vrcholu po mnoho desetiletí. Chcete-li použít paracetamol, přísně dodržovat pokyny, v případě předávkování jsou možné vedlejší účinky ve formě nevolnosti a hypotermie.
Recenze lékařů o aspirinu
Ivanov O.O. phlebologist, kandidát věd, 12 let zkušeností. Originální droga od společnosti Bayer. Pohodlná forma vydání, přiměřená cena. U pacientů s gastrointestinálními chorobami existují vedlejší účinky. Nezbytné z hlediska prevence akutních událostí SS. Pohodlné a světlé balení. Puchýř má design, který minimalizuje vynechanou dávku léku, zejména u starších osob.
Melnikova O.A. zubař, 23 let zkušeností Velmi pohodlná a fyziologická (s minimem vedlejších účinků na tělo) rozpustná forma uvolňování. Bayer je známá značka s vynikající pověstí. Užívám podobný lék (Aspirin s vitaminem C) pro celou rodinu, abych se cítil lépe, když se objeví první příznaky nachlazení, a zmírnil mírné bolesti hlavy.
Tsyganok S.A. oční lékař, 9 let zkušeností Vynikající lék, vynikající účinnost při abstinenčních příznacích! Vysoké riziko žaludečního krvácení. Nekontrolovaný příjem u pacientů s vysokým rizikem kardiovaskulárních komplikací. Obecně platí, že droga století má silné stránky a mnoho vedlejších účinků pro ty, kteří ji považují za podobnou vitaminům.
Recenze pacientů o aspirinu
Andrey V. Každý užíval Aspirin. Droga je účinná a používá se při různých onemocněních. Používá se jako antipyretikum, analgetikum, prevence kardiovaskulárních onemocnění. Nedávné studie ukázaly, že aspirin lze použít jako prevenci rakoviny.
Elena I. Dobrý večer! Rozhodl jsem se podělit se o svůj názor na farmaceutický produkt "Aspirin". Tento lék je alespoň legendou sovětské medicíny, myslím, že ano, protože pokud si dobře pamatuji, byl neustále používán při silných nachlazeních, obvykle se v těchto případech užívá v kombinaci s „paracetamolem“..
Nyní, v souvislosti s finanční krizí v zemi, je „Aspirin“ obzvláště relevantní, protože má široké spektrum účinku, má nízké náklady a je na rtech každého člověka a používá se také v každodenním životě. Velmi často, když jsou díky Bohu všichni v rodině zdraví, používáme aspirin ve všech druzích solení jako konzervační prostředek.
Olga B. Aspirin je droga, kterou osobně užívám každý den po mnoho, mnoho let. V zásadě pro sebe vidím jeho hlavní funkci jako levný a neškodný lék na ředění krve. Mám cukrovku typu 1, takže moje krev je silnější než u normální osoby kvůli přítomnosti vysokého cukru v ní..
Tato hustota je obzvláště pociťována v létě, kdy se pod vlivem tepla stává těžší dýchat, chodit, pracovat, bolí vás hlava a stoupá krevní tlak. Proto potřebuji antikoagulancia a průběžně. Na trhu je jich mnoho, jedná se o tablety Detralex a Phlebodia a Heparin, ale i když užijete jednu tabletu denně, můžete se rozbít.
Užívám tedy 1/4 šumivé tablety na svoji váhu ve sklenici vody denně a mám z toho dobrý pocit. S touto dávkou můj žaludek netrpí. Přirozeně, protože hlavní složkou je kyselina acetylsalicylová a samotný lék je ze skupiny nesteroidních protizánětlivých léků, neměl by se lék užívat na prázdný žaludek..
Recenze pacientů
Maria, 24 let, Krasnojarsk
Aspirin jsem vždy užíval jako dobrý lék proti chřipce. Při vysokých dávkách jsem si všiml, že v uších byl hluk a někdy se objevilo pálení žáhy. Nedávno jsem se dozvěděl, že kyselina acetylsalicylová ve svém složení může způsobit krvácení z nosu při virových infekcích. Přešel jsem na paracetamol: ovlivňuje sice játra, ale měla by to být velká dávka. Během léčby neberte tolik pilulek.
Beru pouze Paracetamol a Citramon P. Nemají protizánětlivý účinek, ale u chřipky je důležité snížit teplotu a nepoškodit žaludek.
Recenze lékařů o paracetamolu a kyselině acetylsalicylové
Michail Ivanovič, Brjansk
Podle nových studií je užívání aspirinu a dalších léků se salicyláty považováno za nebezpečné pro děti do 15 let. S těžkou hypertermií během jakýchkoli virových infekcí (ARVI, chřipka atd..
), když rodiče často bezmyšlenkovitě dávají dětem pilulky, mohou tyto léky vyvolat Reyeův syndrom.
Paracetamol v dávkování pro děti a ve formě sirupu je nejen bezpečnější, ale také chutná: děti užívají tento lék snadněji.
Alla Vasilievna, Perm
Salicyláty snadno přecházejí do mateřského mléka a procházejí placentární bariérou. Jsou považovány za nebezpečné pro děti, proto by těhotné a kojící ženy neměly užívat na nachlazení samotné pilulky. V takových situacích je lepší upřednostňovat paracetamol a jeho přípravky (Citramon P, Paracetamol atd.).
U revmatoidních zánětů kyselina acetylsalicylová nejen zmírňuje bolest, ale také snižuje zánět.
Recenze pacientů o paracetamolu
Ekaterina V. Slyšel o této droze po dlouhou dobu, ale nějak jí nevěnoval pozornost, dokud lékař nebyl jmenován v nemocnici. Byl tam císařský řez, stehy jsou první dny velmi bolestivé, a protože kojíte své dítě, nemůžete používat silné léky proti bolesti. A teď mi lékař doporučil pít paracetamol.
Co mohu říci, ve skutečnosti velmi dobrý lék, bolesti se zmenšily a zdravotní stav se zlepšil. Nyní vždy v mé lékárničce. Lék je ve skutečnosti velmi slušný, pomáhá také při bolestech hlavy a zubů. Pokud najednou cítím, že jsem nemocný, vezmu si také drogu. Vhodné také pro děti. Dobrý nástroj za málo peněz!
Ekaterina A. „Paracetamol“ používám již asi 20 let, vždy v kabelce. Jeho nejdůležitějšími výhodami jsou cena a účinnost. V lékárně pokaždé, když nabízejí koupit lék 5krát dražší, ale hlavní účinnou látkou je paracetamol. Teplota rychle klesá, nejsou žádné vedlejší účinky, nemám tendenci po ní spát.
Svyatoslav S. „Paracetamol“ je droga, která byla opakovaně testována časem. Osobně jsem se přesvědčil o účinnosti antipyretického působení. Paracetamol je navíc dobrým lékem proti bolesti. Tento lék je vhodný jak pro dospělé, tak pro děti, dospívající. Cena - není dražší než aktivní uhlí, takže se nemusíte bát.
Recenze lékařů
Galina Vasilievna, 50 let, terapeutka, Moskva: „Je důležité vzít v úvahu zvláštnosti účinků paracetamolu a aspirinu na tělo. První je považován za nejbezpečnější antipyretikum. V některých případech se však při absenci kontraindikací upřednostňuje druhý lék. “.
Vladimir Konstantinovič, 48 let, neurochirurg, Nižnij Novgorod: „Aspirin se často používá při operacích krčních tepen a mozkových cév. Ve všech případech se bere v úvahu stav sliznic a přítomnost dalších kontraindikací. Tento lék by neměl být užíván bez dohledu odborníka, se všemi pozitivními vlastnostmi existuje riziko nebezpečných komplikací ".
Aspirin je často předepisován k prevenci komplikací spojených s diabetem 2. typu.