Paracetamol a kyselina acetylsalicylová (aspirin) patří do skupiny nesteroidních protizánětlivých léků. Používají se jako antipyretika proti horečce. Nebo se používají jako analgetika k úlevě od bolestivých syndromů.
Antipyretika jsou skupina antipyretických léků, princip účinku, který je založen na snížení bodu termoregulace v hypotalamu.
Oba léky jsou předepsány:
- s hypertermií, která je způsobena viry nebo bakteriemi;
- když bolest v krku nebo bolesti zubů;
- znepokojen bolestmi hlavy s duševní nebo fyzickou únavou;
- během období chronického zánětu.
Obě léky patří do stejné skupiny, ale liší se akcí a vedlejšími účinky.
Charakterizace paracetamolu a kyseliny acetylsalicylové
Vlastnosti kyseliny acetylsalicylové
Kyselina acetylsalicylová pomáhá při chřipce, nachlazení, SARS jako antipyretikum. Odstraňuje bolesti kloubů, bolesti hlavy.
Aspirin má výrazné analgetické vlastnosti.
Kyselina acetylsalicylová současně patří k antiagregátům. Jedná se o léky, které zabraňují slepení krevních destiček a ředění krve. Z preventivních důvodů užívejte 100 mg denně. V důsledku toho se udržuje tekutost krve a netvoří se žádné krevní sraženiny..
Aspirin je předepsán v klinických protokolech k prevenci a léčbě ischemických cévních mozkových příhod a infarktu. Předepsáno po zavedení stentu a bypassu koronární arterie.
Lék se používá v případech:
- revmatoidní artritida;
- infekční myokarditida;
- bolesti hlavy, myositida, neuralgie;
- prevence mrtvice a infarktu, katarakty.
Nežádoucí účinky aspirinu
Při užívání kyseliny acetylsalicylové se objevují nežádoucí účinky:
- lék dráždí sliznici žaludku. Existuje nebezpečí, že aspirin může způsobit krvácení;
- aspirin není indikován pro těhotné a kojící ženy. U těhotných žen je možné krvácení až po potrat;
- tento léčivý přípravek je kontraindikován u dětí mladších 12 let. Jedná se o speciální rizikovou skupinu. Nekontrolované užívání může vyvolat Reinův syndrom. Podmínku doprovází
- horečka a duševní porucha. Možné narušení jater a ledvin;
- hrozí riziko bronchiálního astmatu a jiných alergických poruch dýchacího systému;
- aspirin se nedoporučuje pro chronickou rýmu, prasečí chřipku, anémii, problémy se štítnou žlázou a nedostatek vitaminu K..
Vlastnosti paracetamolu
Paracetamol je účinné antipyretické činidlo. Pokud je teplota vysoká, můžete toto antipyretikum vypít před příjezdem sanitky..
Lék se používá v případech:
- zvýšení teploty způsobené viry nebo bakteriemi;
- bolest v krku, bolesti zubů;
- migréna;
- chronické zánětlivé procesy.
Rychlá absorpce poskytuje účinek úlevy od bolesti za půl hodiny. Horečka ustoupí po dvou hodinách.
Paracetamol nemá téměř žádné kontraindikace. Lék je předepisován i kojencům.
Užívání paracetamolu s opatrností
S tímto přípravkem je třeba postupovat opatrně u těch, kteří:
- problémy s játry nebo ledvinami;
- pacienti s alergickými reakcemi;
- pro těhotné a kojící matky se lék doporučuje ve zvláštních případech se souhlasem lékaře.
Vzhledem k absenci zjevných vedlejších účinků a mírnému terapeutickému účinku lze paracetamol považovat za lepší než aspirin.
Podobnost
Je třeba zdůraznit, že oba léky jsou symptomatické. Snižuje horečku, zmírňuje bolest, ale neléčí příčinu. Pokud nedodržíte dávkování a frekvenci podávání, oba léky poškozují játra a ledviny..
Rozdíl
Rozdíl mezi paracetamolem a kyselinou acetylsalicylovou při běžných komplikacích při užívání aspirinu.
Aspirin snižuje horečku rychleji. Paracetamol působí mírně a je indikován pro kojence.
Což je levnější
Pokud mluvíme o ceně, pak jsou obě léky od ruských výrobců k dispozici do 3-5 rublů..
Což je lepší - paracetamol nebo kyselina acetylsalicylová
Abyste se konečně rozhodli pro výběr léku, musíte si pamatovat vlastnosti každého z nich.
Kyselina acetylsalicylová účinně a rychle snižuje teplotu. Existují však viry, které negativně ovlivňují jaterní buňky. Aspirin působí na tyto stejné buňky. Dochází tedy k silné porážce důležitého orgánu, až do zničení jeho buněk..
Vyvíjí se syndrom těžkého Reye, při kterém je úmrtnost až 90%. Reyeův syndrom je považován za komplikaci aspirinu.
U nemocí způsobených bakteriemi je aspirin docela účinný. Například s angínou nebo pyelonefritidou.
Paracetamol nekontroluje horečku tak rychle, ale je bezpečný.
Zbývá si vybrat mezi rychle působícím, účinným lékem založeným na riziku nebo bezpečným, méně účinným a mírným lékem..
S cukrovkou
Paracetamol
Pokud má pacient diabetes mellitus, může být použit paracetamol. Ale s takovým onemocněním jsou ochranné funkce omezeny. A dlouhodobé užívání nebo předávkování lékem poškozuje játra a ledviny.
Proto je před použitím paracetamolu nutná povinná konzultace lékaře..
Kyselina acetylsalicylová
U cukrovky je hladina cukru v krvi zvýšena, což zvyšuje viskozitu krve. Aspirin v preventivních dávkách tento problém odstraňuje a normalizuje hladinu cukru.
U diabetes mellitus se objevují poruchy srdečního rytmu, jako je angina pectoris, arytmie, tachykardie. Užívání léků s kyselinou acetylsalicylovou pro profylaktické účely pomáhá těmto problémům předcházet..
Pro prevenci lékaři předepisují aspirin 100 mg denně. Lék užívejte po jídle s vodou, minerálkou, mlékem. Doktor lékařských věd, lékař - terapeut, kardiolog, moderátor televizního programu „Žijte zdravě!“ Elena Malysheva tvrdí, že výzkum ukazuje, že 40 mg aspirinu denně stačí k preventivním účelům..
Oba léky lze užívat na cukrovku. Ale každý jednotlivý případ je zvažován samostatně. Jako obvykle je třeba dodržovat hlavní pravidlo - konzultaci s lékařem.
Při teplotě
Paracetamol
Paracetamol a kyselina acetylsalicylová se předepisují při teplotě.
Při užívání paracetamolu však musíte vzít v úvahu kontraindikace:
- intolerance na léky;
- patologie ledvin a jater;
- s opatrností a podle doporučení lékaře pro těhotné a kojící ženy.
Paracetamol snižuje teplotu po 2 hodinách. Denní dávka je rozdělena do 3 dávek. Užívejte lék 1-1,5 hodiny po jídle.
Dávkování závisí na předpisu lékaře a formě uvolnění.
200 mg a 500 mg tablety:
- děti od 3 do 12 let 2 g denně;
- dospělí 4 g denně.
- děti od tří měsíců do 1 roku až 5 ml denně;
- děti od 1 do 5 let do 10 ml denně;
- děti od 5 do 12 let do 20 ml denně;
- dospělí do 40 ml denně.
Čípky se uvolňují ve 100, 250, 500 mg účinné látky.
Aplikujte 3-4krát 60 mg / kg tělesné hmotnosti denně:
- děti od 1 měsíce do tří let 15 mg / kg;
- děti od tří do 12 let do 2 g denně;
- dospělí a děti s hmotností od 60 kg do 4 g denně.
Kyselina acetylsalicylová
Kyselina acetylsalicylová působí při zvýšených teplotách efektivně a rychle. Jedna dávka je 500 mg. Na cestě ustoupily bolesti kloubů, zlepšila se pohoda.
Dobře se osvědčily šumivé tablety aspirinu, které obsahují 400 mg kyseliny acetylsalicylové a 240 mg kyseliny askorbové nebo vitaminu C. 1 nebo 2 tablety se rozpustí ve 200 ml vody a okamžitě se vypijí. Užívejte každé 4 hodiny, 3 dny.
Mohu pít společně
Paracetamol, kyselina acetylsalicylová a kofein jsou součástí citramonu. Proto je možné tyto dva léky používat současně. Ale společně dráždí sliznici žaludku, poškozují játra a ledviny..
Pokud mluvíme o recenzích, pak lékaři hovoří pozitivně o aspirinu od německého výrobce Bayer.
Recenze lékařů o aspirinu
Ivanov O.O. phlebologist, kandidát věd, 12 let praxe
Originální droga od společnosti Bayer. Pohodlná forma vydání, přiměřená cena. U pacientů s gastrointestinálními chorobami existují vedlejší účinky. Nezbytné z hlediska prevence akutních událostí SS. Pohodlné a světlé balení. Puchýř má design, který minimalizuje vynechanou dávku léku, zejména u starších osob.
Melnikova O.A. zubař, 23 let zkušeností
Skvělá příprava. Velmi pohodlná a fyziologická (s minimem vedlejších účinků na tělo) rozpustná forma uvolňování. Bayer je známá značka s vynikající pověstí. Používám podobný lék (Aspirin s vitaminem C) pro celou rodinu, abych zlepšil pohodu, když se objeví první příznaky nachlazení, a zmírnil mírné bolesti hlavy. Lék je dobře snášen, působí rychle, kvůli ředění krve významně zlepšuje celkový stav těla v co nejkratší době. Je třeba dodržovat dávkování.
Tsyganok S.A. oční lékař, 9 let zkušeností
Vynikající lék, vynikající účinnost při abstinenčních příznacích!
Vysoké riziko krvácení ze žaludku. Nekontrolovaný příjem pacientům s vysokým rizikem kardiovaskulárních komplikací.
Droga století má obecně silné stránky a mnoho vedlejších účinků pro ty, kteří ji považují za podobnou vitaminům.
Recenze pacientů o aspirinu
Andrey V..
Aspirin užíval každý. Droga je účinná a používá se při různých onemocněních. Používá se jako antipyretikum, analgetikum, prevence kardiovaskulárních onemocnění. Nedávné studie ukázaly, že „aspirin“ lze použít jako prevenci rakoviny. Jakmile jsem si poranil paži, začal zánět, bolest byla silná, léky proti bolesti nepomohly. Vzal jsem si 2 tablety aspirinu, bolest ustoupila, byl jsem velmi překvapen, že se jednoduchá aspirinová bolest ulevila a zachránila mě, dokud jsem se nedostala do nemocnice.
Elena I..
Dobrý večer! Rozhodl jsem se podělit se o svůj názor na farmaceutický produkt "Aspirin". Tento lék je legendou sovětské medicíny, alespoň si to myslím, protože pokud si dobře pamatuji, byl neustále používán při silných nachlazeních, obvykle se v těchto případech užívá v kombinaci s paracetamolem. Nyní, v souvislosti s finanční krizí v zemi, je „Aspirin“ obzvláště relevantní, protože má široké spektrum účinku, má nízké náklady a je na rtech každého člověka a používá se také v každodenním životě. Velmi často, když jsou díky Bohu všichni v rodině zdraví, používáme aspirin ve všech druzích solení jako konzervační prostředek.
Olga B..
Aspirin je droga, kterou já osobně užívám každý den po mnoho, mnoho let. V zásadě pro sebe vidím jeho hlavní funkci jako levný a neškodný lék na ředění krve. Mám cukrovku typu 1, takže moje krev je silnější než krev průměrného člověka kvůli přítomnosti vysokého cukru v něm. Tato hustota je obzvláště pociťována v létě, kdy se pod vlivem tepla stává těžší dýchat, chodit, pracovat, bolí vás hlava a stoupá krevní tlak. Proto potřebuji antikoagulancia a průběžně. Na trhu je jich mnoho, jedná se o tablety Detralex a Phlebodia a Heparin, ale i když užijete jednu tabletu denně, můžete se rozbít. Užívám tedy 1/4 šumivé tablety na svoji váhu ve sklenici vody denně a mám z toho dobrý pocit. S touto dávkou můj žaludek netrpí. Přirozeně, protože hlavní složkou je kyselina acetylsalicylová a samotný lék je ze skupiny nesteroidních protizánětlivých léků, neměl by se lék užívat na prázdný žaludek..
Recenze lékařů o paracetamolu
Gorshenina Yu.A. zubař, 10 let zkušeností
Časem prověřený lék. Také se mnou bylo zacházeno jako s dítětem. Často je nutné dát dětem 1/2 tablety, když si moderní léky nedokáží poradit. Alergické reakce nebyly pozorovány. Začíná jednat poměrně rychle a efektivně, po dlouhou dobu. Hořký. Doporučuji si ho dokoupit k lékárničce na auto spolu s analginem.
Zubař Merzlyakov O.E., 13 let zkušeností
Relativně rychlá akce. Působí jemně a téměř okamžitě poté, co si jistě vzal třicet minut. Má nejmenší množství vedlejších účinků. Není to příliš chutný produkt. Hořký. Skutečná „vousatá“ droga v dobrém slova smyslu a prověřená časem. Neexistuje žádný takový lékař, který by nikdy nepředepsal přípravek „Paracetamol“.
A.V. Zinchenko ORL, kandidát věd, 10 let zkušeností
Paracetamol v praxi ORL se také často používá u dětí při vysokých teplotách a za účelem mírné úlevy od bolesti a v pooperačním období. Cena je směšná a kvalita je vysoká po mnoho desetiletí.
Pokud použijete paracetamol, přísně dodržujte pokyny, v případě předávkování jsou možné nežádoucí účinky ve formě nevolnosti a hypotermie.
Recenze pacientů o paracetamolu
Ekaterina V.
Slyšel jsem o této droze dlouho, ale nějak jsem jí nevěnoval pozornost, dokud ji lékař předepsal v nemocnici. Byl tam císařský řez, stehy jsou první dny velmi bolestivé, a protože kojíte své dítě, nemůžete používat silné léky proti bolesti. A můj lékař mi doporučil pít paracetamol. Co mohu říci, ve skutečnosti velmi dobrý lék, bolesti se zmenšily a zdravotní stav se zlepšil. Nyní vždy v mé lékárničce. Lék je ve skutečnosti velmi slušný, pomáhá také při bolestech hlavy a zubů. Pokud najednou cítím, že jsem nemocný, vezmu si také drogu. Vhodné také pro děti. Dobrý nástroj za málo peněz!
Ekaterina A.
„Paracetamol“ používám již asi 20 let, vždy v kabelce. Jeho nejdůležitějšími výhodami jsou cena a účinnost. V lékárně pokaždé, když nabízejí koupit lék 5krát dražší, ale hlavní účinnou látkou je paracetamol. Teplota rychle klesá, nejsou žádné vedlejší účinky, nemám tendenci po ní spát. Když otěhotněla, byla předepsána k pití během bolesti hlavy, před těhotenstvím vždy užívala jiný lék. Po užití pilulky hlava zmizí za 10-15 minut. V balení je několik blistrů, je vhodné si je vzít s sebou.
Svyatoslav S.
„Paracetamol“ je droga, která byla znovu a znovu prokázána. Osobně jsem se přesvědčil o účinnosti antipyretického působení. Paracetamol je navíc dobrým lékem proti bolesti. Tento lék je vhodný jak pro dospělé, tak pro děti, dospívající. Cena není dražší než aktivní uhlí, takže se nemusíte bát. Beru to vždy, když se roční období nebo počasí mění kvůli tlaku, a velmi mi to pomáhá. Z minusů si lze všimnout pouze to, že „Paracetamol“ způsobuje velké množství potu, možná by to tak mělo být, ale přesto. Doporučuji vám užívat tento lék, pokud jste nachlazení.
Paracetamol a kyselina acetylsalicylová: což je lepší
Použití paracetamolu pro respirační virová onemocnění
Paracetamol používaný jako antipyretikum je výhodnější při těžké hypertermii (od 38 let a výše), protože jeho antipyretické vlastnosti jsou zcela jasně vyjádřeny u jiných zástupců farmakologických látek ze skupiny nesteroidních protizánětlivých léků. Pokud musí být teplota určitě snížena na přiměřenější úroveň, která neohrožuje život pacienta, nejlépe pomůže paracetamol před příjezdem sanitky..
Formy uvolňování na moderním farmakologickém trhu:
- Tablety balené v blistrech po 6 nebo 10 kusech v dávkách 500 mg nebo 300 mg (dávka pro děti) jsou baleny v kartonových krabičkách
- Sirup 2,5% pro děti, 50 ml v balení
- Suspenze 2,5%, 100 ml v balení
- Rektální čípky mají také systémový účinek, ale je méně pravděpodobné, že dráždí gastrointestinální trakt, vykazují svůj terapeutický účinek mnohem rychleji díky rychlejšímu pronikání do systémového oběhu.
Existují také formy s kombinovaným uvolňováním, které obsahují několik aktivních složek, jako je citramon. Kromě paracetamolu obsahuje tento lék kyselinu acetylsalicylovou a kofein. Společně tyto složky vykazují synergický účinek. Bude také zajímavé vědět, že v takových výrobcích je dávka látek nižší než v monopreparátech. V tabletách kombinovaného paracetamolu a aspirinu asi o polovinu více než v konvenčních monoterapiích, ale to neznamená, že je třeba je pít více než obvykle, jinak hrozí riziko předávkování, takže byste neměli dávat dvojnásobnou zátěž játrům.
Použití kyseliny acetylsalicylové
Užívání paracetamolu a aspirinu má podobné indikace, stejně jako jiné prostředky ke snížení teploty, ale v těchto lécích stále existují zjevné rozdíly. Kyselina acetylsalicylová má výraznější analgetický účinek a současně zvyšuje riziko krvácení. Faktem je, že aspirin je klasický protidestičkový prostředek, v malém množství (až 150 mg denně), pomáhá zabránit slepování krevních destiček a ředí hustou krev a v dávkách 300 mg denně účinně zmírňuje bolest a snižuje projevy akutního virového onemocnění. Aspirin ve vyšších dávkách, přibližně 500 mg, dobře snižuje horečku, ale paracetamol je v této situaci stále považován za účinnější, protože je mnohem bezpečnější, i když je poněkud nižší v síle.
Lze tyto léky užívat společně? Společně je lze užívat, zejména jako součást téhož citramonu, ale nedodržení dávkovacího režimu může způsobit nežádoucí účinky ve formě bolesti žaludku a změn ukazatelů srážlivosti krve. Mimochodem, paracetamol neovlivňuje reologické vlastnosti krve, proto je pro účely léčby ARVI bezpečnější. Jaké další léky existují ke snížení teploty bez výrazných vedlejších účinků? Kromě kyseliny acetylsalicylové a paracetamolu mají antipyretické vlastnosti ibuprofen a kyselina mefenamová..
Oba léky neinhibují ani nestimulují systém srážení krve, nemají tak výrazný negativní účinek na žaludek jako aspirin a nemají tak toxický účinek na játra jako paracetamol. Existují důkazy, že ibuprofen lze užívat dlouhodobě, pokud patří k nejmírnějším nesteroidním protizánětlivým lékům. Kyselina mefenamová má mimo jiné také imunomodulační vlastnosti, stimuluje produkci interferonu.
Paracetamol nebo aspirin: což je lepší?
Mnoho lidí si klade otázku, co je lepší k normalizaci teploty - paracetamol nebo aspirin. Při užívání obou léků je pozorován výrazný hypotermický a protizánětlivý účinek, proto se používají v boji proti nachlazení. Současně mají různé účinky na tělo, mají různé kontraindikace a vedlejší reakce..
Paracetamol nebo aspirin se používá v boji proti nachlazení.
Charakteristika léků
Přes podobný terapeutický účinek nejsou Aspirin a Paracetamol totéž. Léky se liší v chemickém složení, farmakologických vlastnostech a stupni účinnosti pro různé patologické stavy.
Paracetamol
Lék je předepsán pro virové a infekční nemoci, které se vyznačují horečkou a zimnicí. Paracetamol je zcela bezpečný. Jedinými kontraindikacemi pro užívání pilulek jsou:
- chronický alkoholismus,
- Jsem trimestr těhotenství,
- přecitlivělost tkání na strukturní složky,
- závažné poškození funkce jater a ledvin.
Tento léčivý přípravek je dostupný ve formě kulaté bílé tablety. Aktivní sloučeninou je 500 mg paracetamolu. Pro zvýšení biologické dostupnosti, doby působení a rychlosti absorpce je chemické složení tablet doplněno pomocnými složkami:
- stearát hořečnatý,
- povidon,
- mléčný cukr,
- sodná sůl kroskarmelózy.
Terapeutický účinek se dostaví během 15-60 minut. Během tohoto období má účinná látka přímý účinek na mozek a inhibuje syntézu prostaglandinů v hypotalamu.
Aspirin
Lék patří do skupiny nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID) a antiagregačních látek. Složení kulatých bikonvexních bílých tablet obsahuje 100 mg kyseliny acetylsalicylové, což je účinná látka. Pro rychlou absorpci látky v tenkém střevě je složení přípravku doplněno kukuřičným škrobem a mikrokrystalickou celulózou.
Aspirin se užívá k úlevě od bolesti a snížení horečky v případě nachlazení.
Lék se užívá k úlevě od bolesti a snížení horečky v případě nachlazení. V tomto případě existují následující kontraindikace užívání drogy:
- peptický vřed gastrointestinálního traktu,
- bronchiální astma vyvolané příjmem salicylátů,
- diatéza,
- individuální nesnášenlivost k účinným a pomocným látkám,
- těhotenství.
Nekombinujte lék s methotrexátem.
Srovnání paracetamolu a aspirinu
Oba léky jsou vysoce účinné, což potvrzují postmarketingové studie. OTC léky se mohou používat k vlastní terapii k úlevě od bolesti, horečky a zánětu.
Podobnost
Aspirin a paracetamol mají antipyretické, analgetické a protizánětlivé vlastnosti. Vzhledem k podobnému terapeutickému účinku mají léky stejné indikace pro použití:
- nachlazení virová onemocnění,
- teplo,
- bolestivý syndrom různé etiologie mírné a střední závažnosti: bolest hlavy a zubů, popáleniny, trauma, myalgie, migréna,
- horečka na pozadí nemocí infekční a zánětlivé povahy.
Jaký je rozdíl
Léky se liší v chemické struktuře nejen pomocných, ale také účinných látek. Účinek aspirinu je založen na vlastnostech kyseliny acetylsalicylové (ASA). Terapeutický účinek paracetamolu závisí na účinné látce se stejným názvem. Léky se liší mechanismem účinku:
- ASA vykazuje farmakologické vlastnosti v zaměření zánětu,
- Paracetamol má antipyretické a analgetické účinky díky svému účinku na centrální nervový systém.
Jako protizánětlivý prostředek a prostředek proti bolesti je aspirin účinnější než paracetamol. Terapeutický účinek kyseliny acetylsalicylové trvá déle. Paracetamol zároveň nemá negativní vliv na žaludeční sliznici a nezpůsobuje krvácení.
Aspirin patří do kategorie NSAID. Kromě antipyretického účinku ASA ředí krev, proto se aktivně používá v kardiologii a flebologii. Tento lék je předepsán pro lékovou terapii s vysokou srážlivostí krve jako opatření k prevenci kardiovaskulárních patologií.
Paracetamol patří do skupiny anilidů. Na rozdíl od aspirinu lék neovlivňuje oběhový systém..
Paracetamol nepříznivě neovlivňuje žaludeční sliznici a nezpůsobuje krvácení.
Což je levnější
Cena balíčku pro 10 tablet aspirinu v dávce 500 mg je 10 rublů. Cena šumivého léku, který nemá vedlejší účinky na gastrointestinální trakt, dosahuje 300 rublů.
10 tablet paracetamolu stojí 40-50 rublů.
Co je lepší Paracetamol nebo Aspirin
Léky se prodávají bez lékařského předpisu, ale před použitím těchto léků se doporučuje poradit se s lékařem. Specialista vybere lék v závislosti na závažnosti onemocnění, individuálních charakteristikách pacienta a přítomnosti kontraindikací. Při samoléčbě musí být tablety užívány přísně podle přiložených pokynů, aby nedošlo k poškození těla.
S houbovými chorobami
Oba léky nemají fungicidní vlastnosti, proto nejsou schopny eliminovat plísňové infekce. Aspirin a paracetamol lze užívat společně s antifungálními léky jako protizánětlivý prostředek a prostředek proti bolesti. Než začnete užívat nějaké léky, měli byste se poradit se svým lékařem..
S nachlazením
U virových onemocnění doprovázených vysokou horečkou a zánětem je účinnější paracetamol. Chcete-li dosáhnout antipyretického účinku, měli byste vypít 1 tabletu s přestávkou 2-3 hodiny. Dospělí pacienti a děti starší 12 let mohou tento lék nahradit aspirinem.
Na bolest hlavy
U mírných až středně silných bolestí hlavy by měl být užíván aspirin. Paracetamol nemá výrazný analgetický účinek. Dospělí pacienti by měli užít 1 tabletu kyseliny acetylsalicylové.
Lék by měl být užíván s alkalickými tekutinami, aby se minimalizoval účinek aspirinu na žaludeční sliznici.
S kocovinou
Paracetamol není účinný proti příznakům kocoviny. Užívání 2 tablet aspirinu pomůže při silné bolesti hlavy. Terapeutický účinek přetrvává 1-3 hodiny kvůli vysoké koncentraci ethanolu v krvi. Alkohol snižuje analgetický účinek léku. Je důležité si uvědomit, že léčivý přípravek bude silně zatěžovat jaterní buňky. Hepatocyty nemají čas na neutralizaci a odstranění ethylalkoholu.
Léky nepomohou zbavit se nevolnosti, sucha v ústech.
Mohu to vzít dohromady?
Aspirin má dobrou kompatibilitu s paracetamolem. Ten druhý má účinek na centrum termoregulace v mozku, ale prakticky nesnižuje zánět. Tento nedostatek lze kompenzovat kyselinou acetylsalicylovou, která má výrazný protizánětlivý účinek. Současné podávání léků v nízkých dávkách pomáhá vyrovnat se s vysokou horečkou, mírnou bolestí. Účinné látky obou léčivých přípravků navzájem zvyšují terapeutický účinek.
Lékaři zároveň nedoporučují užívat léky společně, protože se zvyšuje riziko nežádoucích účinků. Je důležité si uvědomit, že aspirin má destruktivní účinek na sliznice trávicího systému a silně ředí krev. Paracetamol může tento účinek zesílit, což může vést k vnitřnímu krvácení. Užívání obou léků navíc zatěžuje ledviny a játra..
Dávkovací režim
Aspirinové tablety jsou určeny k perorálnímu podání po jídle. Chcete-li zmírnit bolest a zmírnit příznaky horečky, budete muset užívat lék v jedné dávce 500-1000 mg. Časový interval mezi užitím léku by měl být nejméně 4 hodiny. Maximální povolená dávka za den je 3000 mg nebo 6 tablet. Lék můžete použít jako anestetikum do 1 týdne, abyste snížili teplotu - ne déle než 3 dny.
Paracetamol pro pacienty starší 12 let s tělesnou hmotností nižší než 60 kg je předepsán v jedné dávce 500 mg. U dětí do 3 měsíců je dávka pro 1 dávku nastavena na 10 mg na 1 kg tělesné hmotnosti. Dětem od 3 do 12 měsíců je předepsáno 60-120 mg. Děti od 1 do 5 let musí užít 120-250 mg, od 6 do 1 roku 250-500 mg. Tablety by se měly užívat 4krát denně. Délka léčby je 5-7 dní. Maximální denní dávka by neměla překročit 4 g.
Recenze lékařů o paracetamolu a aspirinu
Alexey Sorokov, terapeut, Ryazan
Aspirin a paracetamol jsou považovány za nejbezpečnější volně prodejné antipyretické léky. U infekčních onemocnění doporučuji užívat kyselinu acetylsalicylovou přesně podle pokynů. Tablety by se neměly nadužívat. Ve vysokých dávkách lék dráždí sliznice žaludku, zvyšuje riziko krvácení. Při správném použití rychle a účinně zmírňuje bolest, snižuje horečku a eliminuje příznaky horečky. Paracetamol má podobný účinek. Považuji to za bezpečné při léčbě dětí..
Sergey Karaschenko, lékař ORL, Ufa
Paracetamol dobře zvládá horečku, má minimum vedlejších účinků a je pro děti bezpečný. Terapeutický účinek je dosažen za 10-15 minut: člověk se začne silně potit, teplota klesá. Užívání aspirinu nedoporučuji kvůli vysokému riziku nežádoucích účinků. Jeho tablety se vyrábějí bez enterosolventního potahu, proto při nesprávném použití má lék negativní účinek na stěny žaludku. Při vysokých dávkách je možné krvácení. Aspirin může pomoci zmírnit mírné bolesti hlavy.
Názor pacienta
Daniil Burov, 26 let, Saransk
Užívám obě drogy, jen různými způsoby. Aspirin pomáhá zmírnit bolestivé a ostré bolesti. Užívám paracetamol při vysoké teplotě, nebojím se dávat pilulky 5letému dítěti. Kyselinu acetylsalicylovou nepoužívám jako antipyretikum, protože negativně ovlivňuje stav žaludku. Oba léky považuji za účinné a levné..
Polina Kravchenko, 35 let, Moskva
Užívám aspirin na nachlazení. Tablety dobře snižují teplotu a snižují bolest v krku. Antipyretický účinek zaznamenávám do hodiny. Líbí se mi dostupná cena - cena 1 balení je 10 rublů. Pomáhá dobře čtrnáctiletému dítěti s anginou pectoris, ale děti do 10 let nemohou pít aspirin. Nebyly zjištěny žádné vedlejší účinky. Paracetamol považuji za méně účinný. Trvá 2–3 hodiny, poté se vrátí vysoká teplota.
Paracetamol nebo aspirin: co je lepší a jaký je rozdíl, rozdíl mezi složením a recenzemi lékařů
Ve své domácí lékárničce musíte mít základní sadu léků. Mezi tyto léky patří paracetamol a kyselina acetylsalicylová (aspirin). Často se používají jako antipyretická nebo protizánětlivá léčiva, liší se však ve farmakologické aktivitě a indikacích pro přijetí.
Charakteristika léků
Oba léky blokují bolestivý syndrom a zmírňují stav. Snižuje tělesnou teplotu. Jejich působení však probíhá v různých orgánových systémech, což vysvětluje rozdíl v dalších vlastnostech.
Paracetamol je metabolit fenacetinu, nenarkotického analgetika ze skupiny anilidů.
Paracetamol
Je to metabolit fenacetinu, nenarkotického analgetika ze skupiny anilidů. Má antipyretický účinek. Protizánětlivé vlastnosti jsou špatně vyjádřeny.
Blokuje enzymy cyklooxygenázy, čímž zpomaluje syntézu prostaglandinů. To zmírňuje bolest. V buňkách periferních tkání je paracetamol neutralizován, což je spojeno se slabým protizánětlivým účinkem.
Farmakodynamika je soustředěna hlavně v centrální nervové soustavě, kde jsou umístěna centra termoregulace a bolesti.
Jmenován v následujících případech:
- horečnatý stav;
- syndrom mírné až střední bolesti;
- artralgie;
- neuralgie;
- myalgie;
- bolest hlavy a zubů;
- algodismenorea.
Používá se pro symptomatickou léčbu, neovlivňuje vývoj onemocnění.
Paracetamol je předepsán pro horečnatý stav. Paracetamol je účinný při artralgii. Lékaři často předepisují paracetamol na neuralgii. Paracetamol pomáhá zmírnit bolesti hlavy a bolesti zubů. Myalgie je indikací pro použití paracetamolu.
Kyselina acetylsalicylová
Jedná se o salicylový ester kyseliny octové, patří do skupiny salicylátů. Má analgetické, antipyretické a protizánětlivé účinky. Je široce používán jako antirevmatikum.
Jmenován:
- se syndromem bolesti, včetně bolesti hlavy;
- zmírnit horečnatý stav;
- s revmatismem a revmatoidní artritidou, neuralgií;
- jako profylaktické činidlo proti trombóze a embolii;
- k prevenci infarktu myokardu;
- jako prevence oběhových poruch v mozku ischemického typu.
Lék se používá při pooperační resuscitaci a k prevenci rakoviny.
Farmakodynamika je způsobena blokováním enzymů podílejících se na syntéze prostaglandinů a tromboxanů. Působí jako nesteroidní protizánětlivé léčivo. Účinná látka snižuje kapilární propustnost, snižuje aktivitu hyaluronidázy.
Inhibuje tvorbu kyseliny adenosintrifosforečné, což vede ke zpomalení zánětlivého procesu. Má antipyretický účinek díky působení na centra termoregulace, snižuje citlivost na bolest. Má účinek na ředění krve.
Srovnání paracetamolu a kyseliny acetylsalicylové
Účinné látky se liší svou chemickou strukturou a mechanismem účinku. Rychlost nástupu účinku, povaha a pravděpodobnost vzniku nežádoucích účinků se liší..
Léky lze kombinovat podle pokynů lékaře.
Nedoporučuje se to dělat sami, protože zvyšuje se riziko výskytu a závažnost vedlejších účinků. Existují léky, které obsahují obě účinné složky v malých dávkách..
Podobnost
Oba léky inhibují v různé míře zánětlivé mediátory, blokují bolestivý syndrom. Působí na centrum termoregulace, díky čemuž dochází k silnému podchlazení.
Jaký je rozdíl
Paracetamol je aktivní na úrovni centrálního nervového systému, aspirin působí přímo v ohnisku zánětu.
Hlavní rozdíly mezi účinnými látkami:
- Vzhledem ke své nízké protizánětlivé funkci paracetamol nezvládá zánětlivé procesy, ale jako antipyretikum má méně kontraindikací.
- Aspirin má silné protizánětlivé účinky, ale má širší seznam vedlejších účinků.
- Paracetamol neovlivňuje oběhový systém a metabolismus, proto se používá v dětství a je předepsán také těhotným a kojícím ženám. V případě bakteriálních infekcí však může ošetřující lékař předepsat Aspirin.
- Jako antipyretický lék funguje aspirin rychleji, ale ovlivňuje jaterní buňky. S tím je spojeno riziko Reyeova syndromu..
- Kyselina acetylsalicylová závažněji ovlivňuje gastrointestinální trakt, proto při jejím užívání existuje vysoké riziko vzniku žaludečních vředů.
- Aspirin ředí krev, která se používá k prevenci trombolytických komplikací.
Kyselina acetylsalicylová má analgetické, antipyretické a protizánětlivé účinky.
Léky na bázi aspirinu jsou předepisovány pouze dospělým pacientům. dětství je kontraindikací.
Což je levnější
Balíček paracetamolu s 20 tabletami a kyselinou acetylsalicylovou ve stejném množství stojí od 15 do 50 rublů. Oba léky jsou levné a ve stejné cenové kategorii.
Lékárny nabízejí farmaceutické výrobky od domácích i zahraničních výrobců, jejichž cena může být díky dalším komponentům vyšší. Například komplex aspirinu s hořčíkem nebo kombinace paracetamolu s kyselinou askorbovou, antivirotika. Takové léky mohou stát 200-400 rublů, cena řady léků přesahuje 1000 rublů.
Cena také závisí na formě vydání.
Paracetamol jako antipyretikum má méně kontraindikací.Paracetamol neovlivňuje oběhový systém, proto se používá v dětství.
Aspirin má účinek na jaterní buňky a při užívání kyseliny acetylsalicylové existuje vysoké riziko žaludečních vředů..
Aspirin ředí krev, která se používá k prevenci trombolytických komplikací.
Co je lepší Paracetamol nebo kyselina acetylsalicylová
Každá z drog má své vlastní výhody a nevýhody. Který je lepší, záleží na individuálním klinickém obrazu..
Je třeba vzít v úvahu kontraindikace. Pacientům se sklonem ke krvácení není předepsán aspirin.
Léky s touto látkou také nejsou vhodné pro lidi s patologiemi sliznice žaludku a střev. Tento lék je však účinnější v přítomnosti ložisek zánětu..
Pouze ošetřující lékař si může vybrat správnou drogu a dávkování látek..
S cukrovkou
Aby se zabránilo komplikacím při cukrovce typu 2, je často předepisován aspirin. To pomáhá snížit pravděpodobnost kardiovaskulárních komplikací, cévních blokád. Optimální hustota krve je zachována. Potřebu přijetí hodnotí ošetřující lékař.
Diabetes mellitus není kontraindikací pro použití paracetamolu jako antipyretika nebo léku proti bolesti. Je třeba mít na paměti, že tito lidé mají snížené ochranné funkce těla, proto se zvyšuje riziko nežádoucích účinků. Při dlouhodobém užívání této látky je nutná opatrnost.
Přípravky s touto látkou nejsou vhodné pro osoby s patologií sliznice žaludku a střev. Tento lék je však účinnější v přítomnosti ložisek zánětu..
Při teplotě
Oba léky mohou rychle snížit tělesnou teplotu.
Aspirin se s tímto úkolem vyrovná rychleji, ale jeho použití má vysoké riziko komplikací u virových onemocnění. Řada patogenů má toxický účinek na stejné jaterní buňky jako účinná látka. Při angíně, pyelonefritidě a jiných bakteriálních infekcích, na jejichž pozadí se vyvíjí hypertermie, se tento lék osvědčil.
Recenze lékařů
Galina Vasilievna, 50 let, terapeutka, Moskva: „Je důležité vzít v úvahu zvláštnosti účinků paracetamolu a aspirinu na tělo. První je považován za nejbezpečnější antipyretikum. V některých případech se však při absenci kontraindikací upřednostňuje druhý lék. “.
Vladimir Konstantinovič, 48 let, neurochirurg, Nižnij Novgorod: „Aspirin se často používá při operacích krčních tepen a mozkových cév. Ve všech případech se bere v úvahu stav sliznic a přítomnost dalších kontraindikací. Tento lék by neměl být užíván bez dohledu odborníka, se všemi pozitivními vlastnostmi existuje riziko nebezpečných komplikací ".
Fedor Stepanovič, 53 let, terapeut, Petrohrad: „Aspirin je nejdostupnějším lékem na artritidu. V komplexní terapii vám umožňuje dosáhnout pozitivní dynamiky. Salicyláty účinně snižují algogenní účinek bradykininu ".
Aspirin je často předepisován k prevenci komplikací spojených s diabetem 2. typu.
Recenze pacientů o paracetamolu a kyselině acetylsalicylové
Maryana, 39 let, Krasnojarsk: „Pediatr nedovolí dávat dítěti aspirin na horečku. Koupím antipyretické sirupy obsahující paracetamol, vhodná forma ".
Nikolay, 27 let, Kursk: „Tablety paracetamolu pomáhají při nachlazení a chřipce. Nikdy jsem nezaznamenal žádné vedlejší účinky. Myslel jsem si, že tento lék a Aspirin jsou jedno a totéž, díky vysvětlení terapeuta jsem pochopil rozdíl. Piju kyselinu acetylsalicylovou na bolesti hlavy a kloubů, hodně to pomáhá “.
Antonina, 55 let, Moskva: „Oba léky vždy uchovávám ve své lékárničce. Používám je v různých případech. V případě virových onemocnění v zimě pomáhá paracetamol zmírnit horečku, na srdce užívám aspirin v malých dávkách ".
Co je lepší: Aspirin nebo Paracetamol? Víte o těchto drogách dost??
Aspirin a paracetamol jsou dva protizánětlivé léky, které jsou na první pohled velmi podobné ve svých indikacích. Nejedná se však o totéž. Rozdíl mezi léky je poměrně významný, což je to, co stojí za to pochopit a určit, který z léků je lepší z teploty: Aspirin nebo Paracetamol.
Složení
- V paracetamolu se účinná látka neliší od názvu samotného léku. Jedna dávka pro dospělého je 500 mg, denní dávka je až 4 g.
- Aspirin obsahuje kyselinu acetylsalicylovou. Dávkování pro dospělé: 500 mg najednou, až 3 gramy denně.
Mechanismus účinku
- Aspirin inhibuje aktivitu enzymu cyklooxygenázy-2 (COX-2). Tato sloučenina se podílí na tvorbě biologicky aktivních látek v ohnisku zánětu, což v konečném důsledku vede ke zvýšení teploty, bolesti a dalších příznaků. Lék také snižuje schopnost destiček "držet se", což činí krev méně viskózní a zabraňuje tvorbě krevních sraženin. Nevýhodou aspirinu je, že také blokuje „dobrý“ COX-1, který se podílí na vytváření ochranné vrstvy žaludeční výstelky. Při dlouhodobém užívání léku to může vyvolat rozvoj gastritidy, vředů.
- Paracetamol je jediný lék, který blokuje COX-3. Tento enzym provádí svou práci v centrech termoregulace mozku. Snížení aktivity COX-3 vede k tomu, že centrální nervový systém přestane vysílat signály o zvýšení tělesné teploty stejně jako během nemoci. Nevýhodou léku je jeho toxický účinek na játra při dlouhodobém užívání..
Indikace
Indikace pro použití paracetamolu:
- Bolesti z jakéhokoli místa;
- Symptomatická léčba nachlazení;
- Tělesná teplota nad 38 ° C.
Indikace pro užívání aspirinu:
- Jakékoli nemoci srdce a cév - jako součást komplexní terapie k prevenci tvorby krevních sraženin v blokování lumen cévy;
- Zvýšená tělesná teplota při infekčních a zánětlivých procesech;
- Bolesti jakéhokoli původu a umístění;
- Pro autoimunitní onemocnění - jako součást komplexní terapie k potlačení zánětu a prevenci komplikací.
Kontraindikace
Aspirin by neměl být používán v následujících situacích:
- Individuální nesnášenlivost;
- Věk do 15 let;
- „Asprinózní“ astma (vznik astmatických záchvatů po užití jakýchkoli protizánětlivých léků);
- Akutní a chronické krvácení nebo hrozba jejich vývoje;
- Gastritida a žaludeční vředy;
- Porušení normální srážení krve;
- Závažné poškození funkce jater nebo ledvin;
- Těhotenství;
- Kojení.
Kontraindikace pro paracetamol:
- Individuální nesnášenlivost k léku;
- Těžké poškození ledvin nebo jater;
- Alkoholismus;
- Věk do 6 let (s výjimkou případů vysoké tělesné teploty odolné vůči užívání jiných léků).
Paracetamol je schválen pro použití u těhotných a kojících žen.
Vedlejší efekty
Nežádoucí účinky při užívání aspirinu:
- Porucha srážení krve;
- Poruchy trávicího systému;
- Alergické reakce, vč. "Aspirin" astma;
- Při použití u dětí do 15 let na pozadí virových onemocnění - Reyeho syndrom (závažné akutní poškození jater, často vedoucí k úmrtí).
Nežádoucí účinky paracetamolu:
- Alergická reakce;
- Poškození jater nebo ledvin;
- Snížení počtu buněk v krvi.
Formy uvolnění a cena
Náklady na aspirin:
- Tablety 100 mg, 28 ks. - 130 - 140 rublů;
- Tablety 300 mg, 20 ks. - 80 - 100 rublů;
- Ve vodě rozpustné tablety 500 mg, 12 ks. - 240 - 260 RUR.
Cena paracetamolu silně závisí na výrobci:
- Suspenze nebo sirup pro orální podání pro děti 120 mg / 5 ml, 100 ml - 45 - 90 r;
- Rektální čípky (pro děti) 100 mg, 10 ks. - 20 - 30 rublů;
- Tablety 500 mg, 20 ks. - 14 - 53 rublů.
Což je lepší: Aspirin nebo Paracetamol?
Oba léky jsou schopny dobře eliminovat příznaky nachlazení a pomoci z hlavy..
Aspirin se dnes častěji používá při onemocněních srdce a cév k prevenci krevních sraženin, protože jako protizánětlivý prostředek může způsobit žaludeční vředy.
Paracetamol je v tomto ohledu absolutně bezpečný, nicméně se také nedoporučuje pro dlouhodobé užívání kvůli jeho škodlivým účinkům na játra. Paracetamol lze také podávat dětem starším 6 let, zatímco aspirin je přísně zakázán do 15 let..
Což je lepší pro teplotu: Aspirin nebo Paracetamol?
Při vysokých teplotách mohou být oba léky stejně účinné. Paracetamol, i když je schopen silněji snížit hodnoty teploměru, nezlepšuje tolik obecný stav. Výhodou aspirinu je jeho schopnost „ředit“ krev, což má pozitivní účinek při jakýchkoli zánětlivých procesech.
Aspirin a paracetamol společně
Oba léky mají dobrou kompatibilitu a navzájem posilují analgetické a antipyretické účinky. Existuje dokonce i kombinovaná léčba, která zahrnuje paracetamol, kyselinu acetylsalicylovou (Aspirin) a kofein - Citramon. Tato kombinace látek je dobrá při snižování tělesné teploty a eliminaci většiny příznaků nachlazení..
Což je lepší: Paracetamol nebo Aspirin?
Každý z těchto dvou léků má své vlastní výhody a nevýhody, takže před zahájením léčby jedním z nich byste měli pečlivě zvážit výhody a nevýhody. Při použití protizánětlivých léků je také velmi důležité dodržovat správné dávkování a přísně dodržovat pravidla podávání..
Jak léky působí na tělo
Acetaminofen a kyselina acetylsalicylová jsou nejstarší a nejpoužívanější nesteroidní protizánětlivé léky..
Mechanismus jejich působení spočívá v inhibici zánětlivých mediátorů, avšak paracetamol působí hlavně na úrovni centrálního nervového systému a aspirin působí lokálně v zánětu.
Paracetamol a aspirin dobře snižují tělesnou teplotu, ale ostatní účinky těchto léků se liší..
Protizánětlivá aktivita paracetamolu, na rozdíl od ibuprofenu nebo aspirinu, je považována za poměrně nízkou, proto samotný tento lék nestačí k léčbě závažných zánětlivých procesů.
Nejčastěji se užívá jako antipyretikum při nachlazení, protože rychle a spolehlivě snižuje vysoké teploty..
Proto je při hypertermii bezpečnější užívat paracetamol, protože má méně kontraindikací a vedlejších účinků..
V protizánětlivém účinku je kyselina acetylsalicylová výrazně lepší než acetaminofen.
Účinná látka působí přímo v ohnisku zánětu, což poskytuje dobrý terapeutický účinek. Tento lék je však také toxičtější a má mnoho vedlejších účinků a kontraindikací pro použití. V některých případech aspirin snižuje teplotu lépe, ale musí být používán s velkou opatrností..
Charakteristika paracetamolu
Hlavní indikací pro jmenování tohoto léku je horečka u infekčních a zánětlivých onemocnění. Rozdíl mezi paracetamolem a aspirinem je v tom, že acetaminofen je mnohem bezpečnější. Mezi jeho výhody patří:
- nedostatečný vliv na krevní systém a metabolismus;
- nedostatek škodlivých účinků na orgány trávicího systému;
- možnost použití od raného věku (dítě do 3 měsíců je předepsáno výhradně lékařem);
- vzácný výskyt nežádoucích účinků;
- lze kombinovat s jinými léky (Analgin, Papaverin).
Nízká protizánětlivá aktivita je považována za významnou nevýhodu, takže lék někdy nepomůže eliminovat příznaky onemocnění. V takových případech je nutné se rozhodnout, zda paracetamol nebo aspirin, s ohledem na závažnost stavu pacienta, věk a přítomnost kontraindikací.
indikace pro použití paracetamolu
Aspirinová charakteristika
Hlavní rozdíl mezi aspirinem a paracetamolem spočívá v tom, že kyselina acetylsalicylová má řadu vedlejších účinků:
- zvyšuje riziko žaludečních a duodenálních vředů;
- má vlastnosti ředění krve, které mohou vést ke krvácení;
- důsledkem předávkování je závažné toxické poškození jater a ledvin;
- při dlouhodobém užívání může vést k anémii.
Tento léčivý přípravek mohou používat dospělí, pokud existují jasné lékařské indikace. Je nutné vzít v úvahu všechna rizika užívání léku a určit, která je pro pacienta účinnější - paracetamol nebo kyselina acetylsalicylová. Léčba musí nutně probíhat pod dohledem lékaře..
Co je lepší: Aspirin nebo Paracetamol? Víte o těchto drogách dost??
Popis léků
Aspirin a paracetamol jsou dva protizánětlivé léky, které jsou na první pohled velmi podobné ve svých indikacích. Nejedná se však o totéž. Rozdíl mezi léky je poměrně významný, což je to, co stojí za to pochopit a určit, který z léků je lepší z teploty: Aspirin nebo Paracetamol.
Složení
- V paracetamolu se účinná látka neliší od názvu samotného léku. Jedna dávka pro dospělého je 500 mg, denní dávka je až 4 g.
- Aspirin obsahuje kyselinu acetylsalicylovou. Dávkování pro dospělé: 500 mg najednou, až 3 gramy denně.
Mechanismus účinku
- Aspirin inhibuje aktivitu enzymu cyklooxygenázy-2 (COX-2). Tato sloučenina se podílí na tvorbě biologicky aktivních látek v ohnisku zánětu, což v konečném důsledku vede ke zvýšení teploty, bolesti a dalších příznaků. Lék také snižuje schopnost destiček "držet se", což činí krev méně viskózní a zabraňuje tvorbě krevních sraženin. Nevýhodou aspirinu je, že také blokuje „dobrý“ COX-1, který se podílí na vytváření ochranné vrstvy žaludeční výstelky. Při dlouhodobém užívání léku to může vyvolat rozvoj gastritidy, vředů.
- Paracetamol je jediný lék, který blokuje COX-3. Tento enzym provádí svou práci v centrech termoregulace mozku. Snížení aktivity COX-3 vede k tomu, že centrální nervový systém přestane vysílat signály o zvýšení tělesné teploty stejně jako během nemoci. Nevýhodou léku je jeho toxický účinek na játra při dlouhodobém užívání..
Indikace
Indikace pro použití paracetamolu:
- Bolesti z jakéhokoli místa;
- Symptomatická léčba nachlazení;
- Tělesná teplota nad 38 ° C.
Indikace pro užívání aspirinu:
- Jakékoli nemoci srdce a cév - jako součást komplexní terapie k prevenci tvorby krevních sraženin v blokování lumen cévy;
- Zvýšená tělesná teplota při infekčních a zánětlivých procesech;
- Bolesti jakéhokoli původu a umístění;
- Pro autoimunitní onemocnění - jako součást komplexní terapie k potlačení zánětu a prevenci komplikací.
Kontraindikace
Aspirin by neměl být používán v následujících situacích:
- Individuální nesnášenlivost;
- Věk do 15 let;
- „Asprinózní“ astma (vznik astmatických záchvatů po užití jakýchkoli protizánětlivých léků);
- Akutní a chronické krvácení nebo hrozba jejich vývoje;
- Gastritida a žaludeční vředy;
- Porušení normální srážení krve;
- Závažné poškození funkce jater nebo ledvin;
- Těhotenství;
- Kojení.
Co si vybrat: Aspirin nebo Paracetamol? Co je lepší
Spolu s aspirinem jsou to pravděpodobně nejoblíbenější léky s analgetickými, antipyretickými a protizánětlivými účinky. Alespoň jeden z těchto léků je pravděpodobně ve vaší domácí lékárně v té či oné formě..
Pokud jste si někdy dali nápoj z prášků jako Teraflu, Coldrex nebo Fervex, buďte si jisti, že 95% účinku z nich bylo dosaženo díky paracetamolu. Mimochodem, na západě je samozřejmě široce používán také paracetamol, ale jeho jiný název je tam běžnější - acetaminofen, pamatujte jen pro případ.
Mnoho léků proti bolesti zahrnuje paracetamol nebo ibuprofen. Nejde jen o pilulky na zmírnění bolesti, jako je Novigan, pravděpodobně jste museli použít levnou mast na podlitiny a vyvrtnutí, nejpravděpodobněji pomohl ibuprofen, který je jeho součástí.
Je čas zjistit, zda ibuprofen nebo paracetamol - které pomohou v různých situacích, na co byste měli věnovat pozornost, když buďte opatrní.
Ibuprofen a paracetamol - rozdíl
Pro snadné srovnání, jak se ibuprofen liší od paracetamolu, budou výhody a nevýhody zváženy ve formě malé tabulky.
Jak je patrné z tohoto srovnání, ibuprofen je v boji proti horečce, bolesti a zánětu silnější než paracetamol a paracetamol z hlediska bolesti kloubů a hlavy (i když ve svém antipyretickém účinku není pozadu). Ve většině případů je však paracetamol bezpečnější než ibuprofen, pokud jej příliš mnoho neužíváte..
Mimochodem, kolik je příliš mnoho? Maximální přípustná denní dávka je přibližně 3-4 gramy a maximální jednotlivá dávka je 1 g (2 tablety po 500 mg). Mějte na paměti, že je to pro zdravého dospělého s ideální játrou, zejména proto, že dosažení požadovaného účinku obvykle trvá méně.
Nezapomeňte, že vždy je nejlepší užít nejmenší účinnou dávku, i když jen na krátkou dobu..
Současně se riziko poškození jater při užívání paracetamolu, a to i v maximální povolené dávce, mnohonásobně zvyšuje, pokud jste konzumovali alkoholické nápoje během dne před nebo po. To platí také pro ibuprofen, protože může zvýšit alergickou reakci.
Neužívejte ibuprofen a paracetamol, pokud jste alergičtí na aspirin nebo jiná NSAID
Hlavně kvůli pravděpodobnosti způsobení alergií a možnému negativnímu vlivu na stěny žaludku a střev je ibuprofen považován za méně bezpečný. Jeho riziko se zvyšuje, pokud máte více než 60 let, máte chronické gastrointestinální vředy, užíváte steroidy nebo jiné nesteroidní protizánětlivé léky..
Pokud potřebujete dlouhodobé užívání, poraďte se se svým lékařem. Vzhledem k tomu, že se tyto léky metabolizují v těle různými způsoby, v případě nežádoucích účinků u jednoho z nich může lékař doporučit jejich nahrazení nebo střídání.
Paracetamol je aspirin
Co je lepší pít z teploty? Aspirin nebo paracetamol?
Přísně vzato neexistují žádné čistě antipyretické léky a neexistuje taková farmakologická skupina. Všechny tyto léky jsou klasifikovány jako nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID). Celkově existuje 15 skupin NSAID, původních léků - asi 150. Téměř všechny mají tři hlavní terapeutické účinky: protizánětlivé, analgetické (analgetické) a antipyretické (antipyretické). Nejsilnějším antipyretikem je nimesulid a jeho synonyma (aponil, aulin, cockstral, nise, mesulid, nimesil atd.). Jedná se o léky druhé generace. Mezi vedlejší účinky patří kardiotoxicita a možnost tvorby trombů. Při jediném použití byste se toho ale neměli bát. Pokud si vyberete z těch, které jsou uvedeny v otázce, zvolil bych paracetomol (derivát para-aminofenolu), protože nemá mnoho vedlejších účinků NSAID. Zaznamenávají jeho hepato- a nefrotoxicitu (poškozuje játra a ledviny), ale je to možné pouze při vysokých dávkách nebo při dlouhodobém užívání (například pokud okamžitě vypijete 20 tablet po 0,5 g).
Aspirin (kyselina acetylsalicylová) je jedním z nejstarších léků (užívaných od roku 1889). Starší pouze antipyrin (od roku 1884), ale nyní se používá jen zřídka. Aspirin by se neměl užívat na chřipku a SARS. To může poškodit centrální nervový systém a játra. Také musíte lék užívat velmi opatrně pro ty, kteří mají problémy s gastrointestinálním traktem..
Možné nežádoucí účinky: silné pocení, tinnitus a ztráta sluchu, angioedém, kůže a jiné alergické reakce.
Při dlouhodobém (bez lékařského dohledu) užívání kyseliny acetylsalicylové se vyskytují nežádoucí účinky, jako jsou dyspeptické poruchy a žaludeční krvácení, poškození sliznice nejen žaludku, ale také duodena, intersticiální nefritida, azotémie, akutní selhání ledvin, nefrotický syndrom a příznaky městnavého srdečního selhání.
Ke snížení ulcerogenního působení (tj. Vedoucí k ulceraci) a
žaludeční krvácení kyselina acetylsalicylová by se měla užívat až po jídle, doporučuje se tablety důkladně rozdrtit a zapít dostatečným množstvím tekutiny (nejlépe mléka).
Ke snížení dráždivého účinku na žaludek se po užívání kyseliny acetylsalicylové doporučuje používat alkalické minerální vody nebo roztok hydrogenuhličitanu sodného (jedlá soda), který urychluje uvolňování salicylátů z těla..
Podle své analgetické a antipyretické účinnosti jsou paracetomol a aspirin přibližně stejné.
Do 39 let nemůžete nic pít. A tak. Stejné kecy. Není nic horšího než oni. Nurofen nebo ibuprofen je lepší pít. Ještě lepší je, že analgin je nejlevnější a nejspolehlivější, ale neposlouchejte příběhy inzerentů o jeho vedlejších účincích, protože vás vůbec neohrožují. Jako antipyretikum z hlediska účinnosti: analgin gt; indomethacin gt; ibuprofen gt; paracetamol gt; aspirin
Jaký je rozdíl mezi aspirinem a paracetamolem?
Jak aspirin, tak paracetamol působí na zmírnění bolesti a snížení horečky, ale jsou aktivní v různých oblastech těla a mají různé další výhody.
Aspirin také snižuje zánět a poskytuje antikoagulační účinek, zatímco paracetamol tyto příznivé účinky neprodukuje. Který lék je účinnější, závisí na pacientovi a situaci..
Oba léky lze snadno najít v jakékoli lékárně a pacienti si mohou v konkrétní situaci poradit s lékařem o nejvhodnějším léku..
Paracetamol, známý také jako acetaminofen, je inhibitor prostaglandinu, který působí omezením produkce cyklooxygenázy, což je chemická látka, kterou tělo používá k odesílání signálů bolesti. Aspirin je také inhibitorem prostaglandinu, ale působí na jiné látky, jako jsou tromboxany.
Jak aspirin, tak paracetamol blokují signály bolesti a zvyšují pohodlí pacientů.
Paracetamol působí primárně na receptory bolesti v centrálním nervovém systému a blokuje signály dříve, než se dostanou do mozku. Aspirin působí lokálně v místě bolesti a brání vzniku signálů bolesti. Snižuje také zánět, pokud existuje. Oba léky snižují horečku u pacientů s horečkou.
Aspirin je v gastrointestinálním traktu často závažnější než paracetamol, což může být důvodem k obavám u pacientů se žaludeční poruchou.
Jak aspirin, tak paracetamol mohou být potenciálně škodlivé pro játra, pokud jsou užívány ve velkém množství. Pacienti by měli být opatrní při dávkování a načasování těchto léků, aby se ujistili, že užívají lék v dostatečném množství, aniž by došlo k ohrožení jater. V případě předávkování je v nemocničním prostředí nutná lékařská péče.
Když se objeví problémy, jako jsou bolesti hlavy, může být paracetamol lepší možností léčby, protože blokuje bolest a činí pacienta pohodlnějším, aniž by způsoboval gastrointestinální vedlejší účinky.
Aspirin může být nejlepší volbou, pokud má pacient také zánět, protože tento lék řeší příčinu bolesti a blokuje signály současně.
Pacienti, kteří si vyberou mezi aspirinem a paracetamolem, by proto měli zvážit, zda potřebují, aby droga měla protizánětlivé vlastnosti, či nikoli..
Aspirin lze užívat po delší dobu jako opatření k prevenci vzniku krevních sraženin.
Taková léčba aspirinem by měla být prováděna pouze pod lékařským dohledem. Kromě toho je důležité si uvědomit, že léčivo nebude působit na bolest nebo zánět, ale pouze sníží pravděpodobnost vzniku krevních sraženin. K úlevě od bolesti budou zapotřebí vyšší dávky léku.
Při opakovaném tisku materiálů z webu je vyžadován hypertextový odkaz na web.