Hlavní > Hematom

Což je lepší: Aspirinový komplex nebo Citramon P

Citramon a Aspirin jsou žádané. Jsou zaměřeny na zmírnění bolestí hlavy, migrény a bolestí způsobených zánětlivými procesy. Abyste mohli vést normální život a správně si vybrat mezi těmito prostředky, musíte být dobře obeznámeni s každým z nich..

Citramon a aspirin jsou zaměřeny na zmírnění bolesti hlavy.

Charakteristický

Aktivní složkou aspirinu je kyselina acetylsalicylová. Má antipyretické a analgetické účinky. Působí na centrální oblasti mozku, eliminuje bolest a nepohodlí a snižuje tělesnou teplotu. Je to rychle působící lék. Účinek se tedy dostaví do 10 minut po užití pilulky..

Tablety jsou potaženy speciálním potahem, který se rozpouští ve střevě.

Cílem je snížit výskyt peptických vředů. Tableta také obsahuje celulózu a kukuřičný škrob, ale nemají žádný terapeutický účinek.

Aspirin je k dispozici pouze ve formě tablet. Neexistuje žádná intravenózní nebo intramuskulární injekce tohoto léku. Najdete pouze analogy aspirinu, dodávané jako šumivé rozpustné tablety. Z tohoto důvodu je akce léčiva zrychlena a účinek nastává během několika minut..

Funkce 1

Citramon je kombinovaný lék. Obsahuje paracetamol, kyselinu acetylsalicylovou a kofein:

  1. Kyselina acetylsalicylová má protizánětlivé a antipyretické účinky. Podporuje potlačení agregace krevních destiček, normalizuje mikrocirkulaci ve zdroji zánětu.
  2. Kofein obsažený v citramonu v malé dávce nemá prakticky žádný účinek na centrální nervový systém, ale je schopen dilatovat krevní cévy, což zase zrychluje průtok krve a pomáhá normalizovat tonus kardiovaskulárního systému. Látka zvyšuje účinnost těla, tonizuje a snižuje pocit ospalosti a únavy tím, že zvyšuje reflexní vzrušivost míchy.
  3. Paracetamol ovlivňuje termoregulační centrum umístěné v hypotalamu. Díky tomu má antipyretické, protizánětlivé a analgetické vlastnosti..

Kofein obsažený v citramonu je schopen dilatovat krevní cévy, což zrychluje průtok krve a pomáhá normalizovat tonus kardiovaskulárního systému.

Indikace

Aspirin je nesteroidní léčivo, které snižuje zánět a má slabý analgetický a antipyretický účinek. Indikace pro použití aspirinu jsou následující nemoci:

  • bolest hlavy;
  • SARS, nachlazení;
  • srdeční choroby (prevence trombózy, mrtvice, infarkt myokardu);
  • oběhové poruchy;
  • angina pectoris;
  • embolie;
  • revmatismus;
  • horečka;
  • bolest zubů;
  • bolest během menstruace;
  • bolest z modřin a zranění.

Indikace pro použití Citramonu jsou:

  • migréna;
  • bolest hlavy;
  • bolest zubů;
  • neuralgie;
  • myalgie;
  • artralgie;
  • horečka s akutními respiračními infekcemi, chřipkou a jinými infekčními chorobami.

Společný efekt

Současný příjem aspirinu a citramonu je nebezpečný. Oba léky obsahují kyselinu acetylsalicylovou a taková interakce může vést k předávkování látkou. Projevuje se ve formě:

  • zvýšená tělesná teplota;
  • nevolnost;
  • zvracení;
  • závrať;
  • zvonění v uších a ztmavnutí v očích;
  • záchvaty;
  • tachykardie;
  • rychlé dýchání;
  • selhání jater / ledvin;
  • zvýšené riziko krvácení.

Aspirin spolu s citramonem může způsobit zvonění v uších a ztmavnutí očí.

V nejzávažnějších případech může dojít ke ztrátě vědomí a kómatu..

Kombinace kofeinu a paracetamolu s kyselinou acetylsalicylovou je považována za extrémně nebezpečnou pro zdraví, protože. zvyšuje se riziko vzniku nežádoucích účinků.

Indikace pro současné použití

Vzhledem k nekompatibilitě těchto léků neexistují žádné indikace pro jejich současné užívání..

Kontraindikace

Kontraindikace užívání aspirinu jsou:

  • individuální nesnášenlivost k léku;
  • špatná srážlivost krve (hemofilie);
  • astma;
  • vředy a eroze žaludku a další patologie gastrointestinálního traktu;
  • poškození jater nebo ledvin;
  • těhotenství a kojení.
  • telangiektázie;
  • věk do 14 let.

Citramon byste neměli užívat, pokud máte následující onemocnění:

  • přecitlivělost na léčivo;
  • žaludeční vřed nebo 12 duodenální vřed;
  • hemofilie;
  • arteriální hypertenze;
  • těhotenství a období kojení;
  • poškození ledvin / jater;
  • věk do 14 let.

Jak používat?

Aspirin by měl být užíván 1-2 tablety s velkým množstvím vody. Maximální jednotlivá dávka je 1 g. Denní dávka by neměla překročit 3 g. Mezi dávkami léku by měly uplynout alespoň 4 hodiny..

Citramon užívejte 1-2 tablety přísně po jídle. Užívání léku na prázdný žaludek je pro žaludek škodlivé.

Maximální denní dávka je 6 tablet. Interval mezi dávkami musí být nejméně 6 hodin.

Vedlejší efekty

Možné komplikace při užívání aspirinu:

  • krvácení do zažívacího traktu;
  • ulcerózní léze;
  • nevolnost;
  • zvracení;
  • anémie;
  • kožní vyrážky.

Při užívání přípravku Citramon jsou možné následující nežádoucí účinky:

  • nevolnost;
  • pálení žáhy;
  • krvácení ze žaludku;
  • snížená srážlivost krve;
  • Quinckeho edém;
  • léze sliznic;
  • kožní vyrážky.

Názor lékařů

Podle lékařů jednorázové dávky aspirinu nebo citramonu prakticky nemohou poškodit zdraví. Pokud však potřebujete systematický příjem léků, měli byste vyhledat radu odborníka..

Recenze pacientů

Alexander, 35 let, Taganrog: „Citramon zaujímá bezpečné místo v mé lékárničce. Pouze on zachrání před bolestí hlavy. Zkusil jsem Spazgana, ale nepomohlo to. “.

Alina, 43 let, Moskva: „Beru aspirin na nachlazení. Dobře zmírňuje příznaky a snižuje teplotu “.

Ruslan, 40 let, Krasnodar: „Mojí matce byl předepsán aspirin k ředění krve a prevenci trombózy. Všechno je v pořádku, žádné vedlejší účinky se neobjevily. ““.

Co je lepší používat Aspirin nebo Citramon?

Kdokoli po celý život prožívá mírné až středně silné bolesti. Pro jeho eliminaci se mnozí uchylují k prostředkům „sanitky“. Jedná se o aspirin a citramon, které jsou uloženy téměř v každé rodinné lékárničce. Jaké jsou podobnosti a rozdíly mezi těmito léky? Kdy a v jaké situaci by měl být každý z nich upřednostňován? Můžete na to přijít až po pečlivém zvážení každé drogy samostatně..

Aspirin

Lék je dostupný ve formě tablet. Hlavní složkou je kyselina acetylsalicylová. Každá jednotka obsahuje 500 mg účinné látky. Mezi další složky patří MCC, kukuřičný škrob. Tablety jsou baleny v blistrech.

Nástroj patří k nesteroidním protizánětlivým lékům, které mají následující účinky:

  1. Protizánětlivé.
  2. Antipyretikum.
  3. Analgetikum.
  4. Angiaggregatory.

Tablety jsou určeny k perorálnímu podání po jídle. Vyžaduje velké množství tekutiny k pití.

Tablety zastavují bolestivý syndrom a jsou předepsány v komplexní léčbě:

  • Furunky, karbunky nosu, obličeje.
  • VRV nosní přepážky.
  • Myokard izolován.
  • Ischemická choroba srdeční s angínou.
  • Angina lacunar, folikulární.
  • Otitis externě.
  • Zlomeniny.
  • Tromboflebitida NK.

Lék je účinný při akutních stavech: bronchitida, infarkt myokardu, lymfadenitida, subendokardiální infarkt myokardu, tonzilitida.

Je indikován pro mírný a středně těžký syndrom akutní bolesti:

  • Hlava.
  • Zuby.
  • Klouby.
  • Zády.

Používá se k odstranění příznaků horečky během nachlazení. Nepoužívá se déle než 5 dní, pokud nebylo doporučeno ošetřujícím lékařem. Od 15 let je povolena dávka 2 tablet najednou. Můžete to opakovat po 4-8 hodinách, ne dříve. Během dne můžete vypít ne více než 8 tablet.

Lidé, o nichž je známo, že dávají pozor na výběr drogy, by měli:

  • Přecitlivělost na složky přípravku a jiné salicyláty.
  • Srdeční selhání v akutní fázi.
  • Porucha funkce ledvin a jater v těžké formě.
  • Bronchiální astma na pozadí užívání NSAID a salicylátů.
  • Hemoragická diatéza.
  • Gastrointestinální vředy v akutním stadiu.

Je zakázáno používat Asperin v kombinaci s methotrexátem, zejména v dávce ≥ 15 mg / týden.

Je třeba poznamenat, že tento lék způsobuje řadu vedlejších účinků:

  1. Močový systém: dysfunkce ledvin, selhání ledvin.
  2. Gastrointestinální trakt: bolest ve všech částech gastrointestinálního traktu, dyspepsie, pálení žáhy, krvácení.
  3. Krev a lymfatický systém: krvácení (epistaxe, urogenitální, dásně), hematom, hemolytická anémie.
  4. Imunitní systém: alergické reakce, anafylaktický šok, angioedém, bronchospazmus u pacientů s BA.
  5. Nervový systém: rozmazané vědomí, dysfunkce sluchu, závratě a bolesti hlavy.

Při léčbě přípravkem je nutné dodržovat doporučené dávkování, jinak může dojít k otravě ve formě mírné, střední a těžké intoxikace z DS, CCC, NS.

Citramon

Kombinované léčivo se vyrábí ve formě tablet, které se skládají z kyseliny acetylsalicylové (NSAID), paracetamolu (analgetikum), kofeinu (psychostimulant). Tablety jsou baleny v blistrech, 6/10 kusů v každém.

S touto kombinací se provádějí následující akce:

  1. Protizánětlivé.
  2. Antipyretikum.
  3. Analgetikum.
  4. Ředění.

Složky přípravku zesilují vzájemné účinky. Kyselina acetylsalicylová působí prostřednictvím centrálního nervového systému na úrovni hypotalamu a poskytuje protizánětlivý účinek. Paracetamol analgetikum, snižuje horečku, má slabý protizánětlivý účinek. Kofein působí jako stimulant na centrální nervový systém a zvyšuje účinky předchozích složek.

Lék je účinný pro:

  • Panická porucha.
  • Neurocirkulační dystonie.
  • Faryngitida akutní fáze.
  • ARVI.
  • Bronchitida.

Je indikován k eliminaci syndromů mírné a středně silné bolesti s:

  • Bolest zubů.
  • Bolest hlavy (včetně migrény).
  • Dysmenorea (primární).
  • Neuralgie.
  • Artralgie.

Jako antipyretikum se Citramon používá k léčbě mnoha nemocí doprovázených horečkou.

Produkt musíte použít po jídle. Nepoužívejte déle než 5 dní pro úlevu od bolesti a déle než 3 dny pro snížení teploty.

Nástroj má řadu kontraindikací:

  • BA spojená s použitím salicylátů.
  • Diabetes mellitus (těžká forma).
  • Hypertrofie RV.
  • Akutní pankreatitida.
  • IHD, AH (závažné), SDS, ateroskleróza.
  • Hypertyreóza.
  • Epilepsie.
  • Uzavřený glaukom.
  • Trombóza, tromboflebitida.
  • Dysfunkce jater, ledvin.
  • Krevní nemoci.
  • Přecitlivělost na složky léčiva.
  • Starší věk.
  • Děti (kromě Kawasakiho choroby).

Při užívání léku ve vysokých dávkách se mohou objevit vedlejší účinky ze všech systémů života..

Obecná charakteristika

Obě léky jsou rozpočtové prostředky, a proto jsou k dispozici každé rodině.

  • K dispozici ve formě tablet.
  • Mají jeden farmakologický účinek.
  • Obsahují kyselinu acetylsalicylovou.
  • Určeno pro symptomatickou léčbu.
  • Mít mnoho kontraindikací a vedlejších účinků.
  • Neaplikujte v 1. a 2. trimestru těhotenství.
  • Dostupné bez lékařského předpisu.

Charakteristické vlastnosti

Navzdory skutečnosti, že léky mají jeden účinek na lidské tělo, existují rozdíly:

IndikátoryAspirinCitramon
Farmakologická skupinaNSAIDKombinace narkotických analgetik
SloženíKyselina acetylsalicylová (500 mg)Kyselina acetylsalicylová (220 mg) + paracetamol + kofein
KontraindikaceDěti do 15 letDěti do 18 let

Co si vybrat?

Vzhledem k tomu, že léky mají mnoho kontraindikací a vedlejších účinků, nelze je nazvat „neškodnými“, i když jsou dostupné v síti lékáren. A abyste je mohli vzít bez konzultace s odborníkem, musíte sami vzít v úvahu mnoho faktorů..

Ohroženy jsou těhotné ženy, děti, starší lidé, pacienti s gastrointestinálním traktem, s dysfunkcí jater, ledvin a slinivky břišní. Je nutné pečlivě prostudovat kontraindikace každého z fondů a přísně dodržovat předepsané dávkování, aby nedošlo k žádným vedlejším účinkům.

Pokud existuje konkrétní diagnóza a každý lék pokrývá různá onemocnění, nelze se obejít bez jmenování lékaře..

Kyselinu acetylsalicylovou a citramon lze pít společně

Citramon a Aspirin jsou žádané. Jsou zaměřeny na zmírnění bolestí hlavy, migrény a bolestí způsobených zánětlivými procesy. Abyste mohli vést normální život a správně si vybrat mezi těmito prostředky, musíte být dobře obeznámeni s každým z nich..

Citramon a aspirin jsou zaměřeny na zmírnění bolesti hlavy.

Kombinace antipyretik

Mnoho lidí se zajímá o to, zda je možné užívat aspirin s paracetamolem společně a v jakých případech je to nutné. Chcete-li odpovědět na tuto otázku, musíte pochopit, jak tyto léky ovlivňují lidské tělo. Aspirin a paracetamol jsou nesteroidní protizánětlivé léky, ale jejich mechanismus účinku se od sebe poněkud liší..
Antipyretické a analgetické účinky jsou u obou léčiv společné. Paracetamol a aspirin jsou součástí populárního citramonu proti bolesti hlavy. Současný příjem paracetamolu a aspirinu ve složení citramonu má dobrý terapeutický účinek, avšak jedna tableta citramonu obsahuje malé dávky těchto léků.

Analgin je účinné antipyretikum, paracetamol současně snižuje teplotu a zmírňuje bolest. Aspirin má antipyretickou složku a navíc ředí krev. Při současném použití je účinným prostředkem proti vysokým teplotám (nad 38 ° C).

Analgin stojí od 7 rublů, paracetamol - 19 rublů. Aspirin se prodává za cenu 256 rublů.

Každý určitě dobře ví, že nejefektivnější kombinace je považována za hromadu

. V této kombinaci působí léčivý účinek několikrát produktivněji. Lék rychle snižuje teplotu a díky kofeinu se zvyšuje koncentrace léku v mozku. Všimněte si, že kromě zmírnění horečky dodává kofein tělu energii potřebnou k boji s nemocemi..

Tato kombinace se často používá k léčbě nízkého krevního tlaku a zmírnění bolesti hlavy..

Kofein a paracetamol rozšiřují cévy a rychle ulevují od bolesti. Tyto látky jsou navíc obsaženy ve většině tablet pro zmírnění vysokých teplot..

Neméně účinná je banda paracetamolu a No-Shpy. Tyto léky rychle snižují tělesnou teplotu a zmírňují bolesti hlavy, nejčastěji u této kombinace ulevují dětem od horečky. Paracetamol účinně bojuje s horečkou a no-shpa zmírňuje křeče.

Nyní si promluvme o paracetamolu a analginu. Není to nejoblíbenější kombinace, hlavně proto, že obě léky mají stejnou roli. Proto se Analgin a Paracetamol obvykle používají pro subkutánní injekce. Pamatujte, že tyto léky nelze kombinovat s jinými protizánětlivými látkami.

Paracetamol a aspirin se často používají společně na teplotu, a to navzdory skutečnosti, že mají podobný mechanismus práce. Aspirin však pomáhá snižovat krev. A nezapomeňte, že Aspirin má mnoho kontraindikací. Užívání paracetamolu a aspirinu společně z teploty je zbytečné, s výjimkou vysoké teploty nad 40 stupňů. Jinak je nejlepší neužívat tyto léky společně..

Navíc tato kombinace tablet má dvojí účinek na játra a ledviny, proto je berte s rozvahou..

Ibufen a paracetamol jsou léky shodné v akci, ale jejich složení je zcela odlišné. Stojí za zvážení, že je nemůžete pít současně, je lepší nejprve vypít Ibufen a po hodině - paracetamolu, pak můžete dosáhnout maximálního účinku.

Nurofen a paracetamol jsou vynikající kombinací k úlevě od vysoké horečky. Je pravda, že také nemohou být spolu opilí. Po užití jednoho léku musíte vydržet nejméně 2 hodiny, zejména proto, že Nurofen působí mnohem déle než paracetamol a jeho účinek je mnohem stabilnější.

Suprastin a paracetamol jsou známou kombinací pro všechny alergiky. Suprastin má antihistaminový účinek a paracetamol zmírňuje teplotu. Jedná se o velmi účinnou kombinaci během horečky, navíc suprastin brání vzniku alergií, což je pro alergiky velmi důležité.

Zde můžete identifikovat celý seznam nepříjemných účinků, od vyrážky a svědění až po otok sliznice. Ve vzácných případech byly zaznamenány závratě, ztráta prostoru, nevolnost a zvracení. Pokud užíváte lék déle než týden ve dvojité dávce, může se vyvinout nefrotoxicita, anémie, agranulocytóza, leukopenie, pancytopenie a mnoho dalších nepříjemných patologií. Ale nebojte se, pokud užíváte drogu přesně podle pokynů, nemusíte se obávat vedlejších účinků..

Paracetamol nebo aspirin: Tyto léky jsou podobné, ale liší se režimem, způsobem účinku, bezpečností a účinností při bolesti a horečce.

Bolest a horečka jsou často spojeny se zraněním a nemocí.

Tyto podmínky silně ovlivňují každodenní život lidí a vyžadují kvalifikované lékařské ošetření..

Paracetamol a aspirin jsou některé z nejpopulárnějších antipyretik a léků proti bolesti, které jsou k dispozici na přepážce bez lékařského předpisu..

Paracetamol (acetaminofen) patří do skupiny narkotických léků proti bolesti a antipyretik - analgetik-antipyretik. K dispozici ve formě tobolek, tablet, čípků, suspenzí, sáčků a také ve formách pro intravenózní podání.

Slavné značky: Efferalgan, Panadol, Rapidol, Milistan, Tsefekon.

Paracetamol je součástí mnoha kombinovaných léků pro symptomatickou léčbu nachlazení: Fervex, Pharmacitron, Coldrex atd..

Aspirin (kyselina acetylsalicylová) patří do skupiny nesteroidních protizánětlivých léků nebo NSAID. Má výrazný antipyretický a mírný analgetický a protizánětlivý účinek; zabraňuje tvorbě krevních sraženin. K dispozici ve formě tablet, neexistují žádné formy pro intravenózní podání.

Slavné značky: Aspirin-Bayer, Upsarin, Asafen.

Kyselinu acetylsalicylovou lze nalézt v kombinovaných přípravcích, včetně společně s acetaminofenem: citramon, citropak, askofen, askopar atd..

Recenze pacientů

Alexander, 35 let, Taganrog: „Citramon zaujímá bezpečné místo v mé lékárničce. Pouze on zachrání před bolestí hlavy. Zkusil jsem Spazgana, ale nepomohlo to. “.

Alina, 43 let, Moskva: „Beru aspirin na nachlazení. Dobře zmírňuje příznaky a snižuje teplotu “.

Ruslan, 40 let, Krasnodar: „Mojí matce byl předepsán aspirin k ředění krve a prevenci trombózy. Všechno je v pořádku, žádné vedlejší účinky se neobjevily. ““.

Předchozí: Lze amoxicilin a paracetamol užívat současně? Další: 7 závažných příčin neustálé únavy

Jak fungují paracetamol a aspirin?

Oba léky se používají k úlevě od bolesti a horečky..

Mají podobný mechanismus účinku, který ovlivňuje centrální nervový systém. Hlavním cílem obou léků jsou cyklooxygenázy a prostaglandiny. Blokováním působení prostaglandinů v mozku paracetamol a aspirin účinně normalizují tělesnou teplotu.

První rozdíl spočívá v tom, že paracetamol nemá téměř žádný protizánětlivý účinek. Faktem je, že ve svalech a dalších periferních tkáních těla je účinek léku blokován speciálními enzymy - peroxidázami.

Na jedné straně si proto vystačíme pouze s centrálními účinky - antipyretikem a analgetikem. Na druhé straně, vzhledem k absenci škodlivého účinku na sliznici žaludku a střev, může být paracetamol užíván s gastritidou.

Druhým rozdílem je, že aspirin inhibuje syntézu tromboxanů - důležitých molekul pro proces srážení krve. Proto dlouhodobé užívání nízkých dávek léku snižuje riziko vzniku krevních sraženin (infarkt myokardu, ischemická cévní mozková příhoda).

Na rozdíl od paracetamolu může užívání aspirinu způsobit krvácení.

Lék lze užívat k úlevě od bolesti a zánětu způsobeného revmatickými stavy. Doporučeno pro bolesti svalů, podvrtnutí, bolesti zad, bolesti hlavy, zubů a bolesti během menstruace.

Používá se na příznaky chřipky a nachlazení pouze u dospělých.

V nízkých dávkách je předepsán k prevenci vzniku krevních sraženin.

Což je lepší - Citramon nebo Paracetamol?

Indikace pro použití obou léků se prakticky neliší, ale je lepší pít Citramon:

  • při nachlazení, pokud existuje silná horečka (pomáhá účinněji s teplotou díky kombinaci paracetamolu s aspirinem);
  • pokud vás hlava silně bolí (kofein zvyšuje analgetický účinek jiných složek);
  • s artralgií, myalgií nebo neuralgií, protože bolest kloubů, svalů a nervů je nejčastěji způsobena zánětem (aspirin poskytuje protizánětlivý účinek);
  • z tlaku pod normál, který se projevuje slabostí, tinnitem, bolestmi hlavy (v tomto případě pomáhají tonické vlastnosti kofeinu).

Je lepší zvolit paracetamol:

  • během těhotenství a kojení, protože aspirin je nebezpečný pro plod a malé děti;
  • na nachlazení a horečky u dětí do 14 let;
  • pokud se zhoršuje žaludeční vřed, duodenální vřed se zhoršuje;
  • pokud existuje tendence ke krvácení.

Kdo by neměl užívat Panadol?

Aspirin může způsobit problémy, jako jsou ulcerace žaludeční sliznice, krvácení, udušení („aspirinové astma“), problémy s játry a ledvinami

Kyselina acetylsalicylová není předepsána dětem do 15 let.!

• Přecitlivělost na salicyláty • Astma vyvolané NSAID a kyselinou acetylsalicylovou • Stavy náchylné ke krvácení • Akutní gastrointestinální vředy • Jaterní nebo ledvinové selhání • Srdeční selhání

Aspirin je nebezpečný s nedostatkem enzymu glukóza-6-fosfátdehydrogenázy.

Paracetamol je považován za nejbezpečnější z této dvojice. Pokud se užívá v obvyklých dávkách, málokdy způsobuje nežádoucí účinky. Hlavním problémem je hepatotoxický účinek - poškození jater při užívání vysokých dávek.

Lék je dobře snášen při astmatu, gastritidě a žaludečních vředech.

Ve zvláštních formách je předepsán dětem od 2 měsíců!

• Alkoholismus • Závažné poškození jater • Selhání jater a ledvin • Krevní onemocnění (těžká anémie) • Přecitlivělost

Potlačení syntézy prostaglandinů v periferních tkáních může negativně ovlivnit vývoj embrya a plodu, proto je užívání NSAID během těhotenství nežádoucí..

Aspirin by se neměl užívat během těhotenství, zejména v prvním a druhém trimestru. Ve třetím trimestru může kyselina acetylsalicylová způsobit předčasné uzavření ductus arteriosus a plicní hypertenzi.

Na konci těhotenství může lék inhibovat kontrakce dělohy.

Aspirin během laktace lze užívat bez překročení doporučených dávek a délky léčby. Lék přechází do mateřského mléka v minimálním množství. Negativní reakce dítěte nejsou popsány.

Paracetamol během těhotenství lze užívat kdykoli, pokud očekávané přínosy převažují nad možnými riziky. Studie in vivo neodhalily žádné abnormality ve vývoji plodu nebo negativní účinky na tělo matky.

Paracetamol během laktace je považován za bezpečnou volbu pro bolest a teplotu, pokud jsou přísně dodržovány doporučené dávky a doba podávání.

Vlastnosti léčiv a způsob aplikace

Hlavním problémem při výběru léku na bolest hlavy je účinnost léků proti bolesti. Je třeba poznamenat, že oba léky jsou docela účinné při zmírňování bolesti, zejména při bolestech hlavy. Složení léků je jiné. "Paracetamol" je monopreparát, obsahuje jednu hlavní složku. Citramon je kombinovaný lék, protože jeho složení je doplněno kofeinem, paracetamolem a kyselinou acetylsalicylovou, což umožňuje jeho použití k úlevě od bolesti různého původu.

Kyselina acetylsalicylová má schopnost ředit krev, zmírňovat bolesti a zmírňovat příznaky horečky. Paracetamol má stejné vlastnosti. Kofein zvyšuje všechny ostatní složky léčiva. Ale z bolesti hlavy s vysokým krevním tlakem to nepomůže, ale pouze zhorší situaci..

Po užití přípravku "Analgin" klesá intenzita bolesti a tělesná teplota s horečkou (v důsledku zvýšeného přenosu tepla). Jeho protizánětlivý účinek je založen na potlačení COX a prostaglandinů.

Všechny tyto léky se dobře vyrovnávají s jejich antipyretickými a analgetickými funkcemi, ve skutečnosti jsou navzájem analogické. Monopreparát „Paracetamol“ se však považuje za bezpečnější, pokud je užíván. To je způsobeno skutečností, že kyselina acetylsalicylová ve složení "Citramonu" je schopná provádět změny v krevním obrazu, konkrétně měnit hladinu krevních destiček, což může způsobit komplikace.

Indikace pro použití

Používá se proti chřipce, nachlazení a dalším onemocněním dýchacích cest, které jsou doprovázeny vysokou horečkou. Cvičí použití při radikulitidě, neuralgii při bolestech vnitřních orgánů. Směs nemá žádný terapeutický účinek, příznaky jsou zmírněny.

Léky způsobují:

  • bolest hlavy;
  • krvácející;
  • pankreatitida;
  • vyvolává tvorbu vředu;
  • možné poškození jater, mozku.

Troichka může způsobit alergickou reakci, která se projevuje výskytem kopřivky, otokem tkáně.

Triádu se nedoporučuje používat, když:

  • individuální nesnášenlivost k drogám;
  • selhání ledvin a jater;
  • onemocnění gastrointestinálního traktu;
  • nemoci kardiovaskulárního systému, krvetvorba.

Předepsáno s opatrností u dny, erozivní gastritidy.

Analgin s aspirinem lze kombinovat s difenhydraminem pouze pod lékařským dohledem. Používejte aspirin s novokainem opatrně, protože může dojít k alergické reakci.

Vysoká tělesná teplota a silná horečka způsobená infekčními chorobami. Při jednom použití byste se neměli bát vedlejších účinků, protože objevují se pouze tehdy, jsou-li akumulovány v procesu systematického příjmu.

  • přecitlivělost na složky kompozice;
  • aspirinové astma;
  • je to nemožné u onemocnění ledvin a jater;
  • patologie gastrointestinálního traktu.

Kdy a proč je lepší nekombinovat

Častěji nemá smysl kombinovat tyto léky, protože mají podobný účinek a navzájem nezvyšují účinek..

Současné užívání povede pouze k dvojímu zatížení těla.

Nedoporučuje se míchat léky, pokud:

  • onemocnění sliznice;
  • gastrointestinální problémy;
  • špatná srážlivost krve;
  • onemocnění jater a ledvin.

U onemocnění ledvin a jater se nedoporučuje míchat léky.

Jak to vzít dohromady?

V případě nouzového odvodu tepla se prostředky používají nejčastěji ve formě řešení pro intramuskulární podání. V medicíně existuje koncept "triády" - jedná se o kombinaci 3 léků, při použití dochází k účinku okamžitě a má prodloužený účinek. Kromě aspirinu a paracetamolu se k úlevě od cévních křečí používá Analgin nebo No-Shpa. Dávka se stanoví individuálně, standardně - 2 mg každého činidla.

Doporučuje se použít směs maximálně 1krát. Pokud se vám nepodařilo snížit teplotu poprvé, musíte zavolat sanitku. Používá se paracetamol 0,35 - 0,5 ml, aspirin - 0,25 - 0,5 mg, analgin - 0,5 ml. Vezměte drogu po jídle s velkým množstvím vody.

Složení tablet paracetamolu

V závislosti na formě uvolňování obsahuje složení paracetamolu v jedné tabletě účinnou látku stejného jména 200 nebo 500 mg. Tablety paracetamolu navíc obsahují takové pomocné složky, jako je škrob, povidon, sodná sůl kroskarmelózy. Tablety paracetamolu navíc obsahují kyselinu stearovou. Tablety, v závislosti na formě uvolňování, mohou být poloválcové, s rizikem a mají bílý nebo bílo-krémový odstín.

Jak správně užívat paracetamol a aspirin?

Tělo štěpí většinu standardní dávky paracetamolu a vylučuje ho močí. Část léčiva se transformuje na jaterní toxický vedlejší produkt.

Pokud užíváte Panadol ve vysokých dávkách nebo jej kombinujete s jinými léky obsahujícími acetaminofen, zvyšuje se riziko jater.

Průměrný zdravý dospělý by neměl užívat více než 4 000 mg acetaminofenu denně. U některých lidí mohou dávky 3000 mg nebo více způsobit problémy, proto tento údaj nepřekračujte..

Aspirin (Upsarin)

Dospělí a dospívající starší 15 let mohou podle potřeby užívat 300-900 mg kyseliny acetylsalicylové každé 4 až 6 hodin.

Maximální denní dávka léku by neměla překročit 4 000 mg.

Na co je v citramonu kofein?

Kofein je široce konzumován po celém světě, nachází se v potravinách, nápojích a má mnoho lékařských použití. To je často užitečné pro některé mírné formy primární nebo sekundární bolesti hlavy, takže silný šálek kávy nebo čaje může mít „léčivý“ účinek.

U léků proti bolesti se kofein používá jako adjuvans (enhancer). V roce 2007 provedla německá lékařská univerzita studii srovnávající účinky samotného paracetamolu a kofeinu. Kombinace poskytovala rychlejší a trvalejší úlevu od bolesti 30 minut po podání léku a vykazovala zvýšený účinek po celou dobu pozorování až 3 hodiny.

speciální instrukce

Před zahájením léčby radikálními metodami je nutné věnovat pozornost zvláštnostem užívání léků. To pomůže vyhnout se negativním zdravotním následkům..

Paracetamol je bezpečný během těhotenství a kojení.

Léky mohou mít negativní vliv na vývoj dítěte a během krmení a je lepší je odmítnout.

Dětství

Kombinace léků je zakázána pro děti do 15 let, nedoporučuje se používat Analgin pro kojence do 2 měsíců. S přihlédnutím k věku a hmotnosti dítěte určí pediatr dávku paracetamolu a aspirinu.

Starší věk

Kombinace léků může způsobit zvýšení krevního tlaku. Starší lidé nad 65 let proto raději volí jiný způsob, jak snížit horečku..

Mezi alkoholem a Citramonem

Doba potřebná k odstranění alkoholu z těla závisí na mnoha faktorech:

  • množství vypité;
  • individuální vlastnosti osoby;
  • zdravotní historie;
  • pravidelnost používání;
  • síla nápoje.

U žen trvá čištění těla déle než u mužů.

Jak dlouho trvá, než tělo neutralizuje 100 ml vodky, nelze s jistotou říci, ale přibližné průměrné hodnoty pro zdravé lidi:

  1. 0,10-0,15 ppm za hodinu u mužů;
  2. 0,85 - 0,1 - u žen.

To znamená, aby se zabránilo alergické reakci z kombinovaného užívání léků a alkoholu, je nutné po hostině vydržet po dobu nejméně 4-5 hodin.

Poločas "Citramonu" je od 1,5 do 2 hodin. Tělo je zcela očištěno po 4-5 hodinách - dočasná hodnota, stejně jako při užívání alkoholu, byla průměrná.

Lidé mají na léky individuální reakce. Ukazuje se, že můžete pít alkohol až po této době - ​​4-5 hodin.

Paracetamol a aspirin společně o teplotě: jak kombinovat lék s jinými léky

• Warfarin • Isoniazid • Karbamazepin • Fenobarbital • Fenytoin • Diflunisal

Pamatujte, že lékárny prodávají stovky produktů paracetamolu v různých kombinacích. Poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem, abyste neužívali tyto léky současně!

• Methotrexát • Diuretika • ACE inhibitory (kaptopril, enalapril atd.) • Warfarin a jiná antikoagulancia • Beta blokátory (atenolol, metoprolol atd.) • Další nesteroidní protizánětlivé léky • Kyselina valproová (Depakin a další) • Kyselina fenytoová.

Oba léky se nedoporučuje kombinovat s alkoholem!

Návštěva specialisty

Pokud má bolest v hlavě pravidelnou povahu, měli byste kontaktovat odborníka, který předepíše vyšetření, aby zjistil příčinu jejich vzhledu. Existuje řada závažných onemocnění, která mohou vyvolat časté bolesti hlavy, jedním z celkem běžných je přechodný ischemický záchvat..

Mnoho z nich odkládá návštěvu lékaře a pokračuje v užívání nekontrolovaných pilulek na bolest hlavy - Citramon nebo Paracetamol, což v konečném důsledku vede k vedlejším účinkům a komplikacím, jako je zhoršení nebo úplná ztráta vědomí..

Bolest hlavy často vyvolává svalové a nervové napětí, stresové situace, cévní křeče a další. Analgetika nebudou účinná ve všech případech, proto je nejlepší se před užitím tablet poradit se svým lékařem..

Nežádoucí účinky Analginu s paracetamolem a aspirinem

Aspirin je lék od německého výrobce Bayer. Nástroj patří do skupiny nesteroidních protizánětlivých léků. Aktivní účinná látka - kyselina acetylsalicylová - má široké spektrum účinku:

  • zmírňuje zánět cervikální osteochondrózy, artritidy, artrózy a dalších onemocnění kostí a chrupavkových tkání;
  • snižuje nepohodlí s menstruací, bolestmi zubů nebo bolestmi hlavy;
  • snižuje tělesnou teplotu;
  • ředí krev, zlepšuje oběh.

Droga je široce používána ve všech odvětvích medicíny. Vyrábí se ve formě tablet, ale existuje mnoho analogů v jiných dávkových formách, které se používají pro teploty, záněty, bolesti nebo onemocnění kardiovaskulárního systému.

Lék je založen na stejnojmenné složce paracetamolu. Je to silný lék používaný ke snížení horečky a bolesti v případě horečky, traumatu a jiných patologických procesů v těle..

Když je paracetamol absorbován, ovlivňuje mozkové centrum odpovědné za vnímání bolesti. Molekuly léčiva navíc ovlivňují syntézu prostaglandinů, které jsou odpovědné za zvýšení teploty, díky čemuž lék rychle uvolňuje i intenzivní horečku..

Lék neléčí horečku, nachlazení, chřipku a jiná infekční onemocnění a také nemá antivirové a antibakteriální účinky, proto je nevhodné užívat jej k léčbě.

Nežádoucí účinky se objevují pouze při dlouhodobém užívání:

  • nevolnost, zvracení, poruchy trávení;
  • poškození ledvin a jater;
  • poruchy hematopoetických orgánů;
  • alergické reakce, které se projevují svěděním, kopřivkou a vyrážkami.

Funkce 1

Citramon je kombinovaný lék. Obsahuje paracetamol, kyselinu acetylsalicylovou a kofein:

  1. Kyselina acetylsalicylová má protizánětlivé a antipyretické účinky. Podporuje potlačení agregace krevních destiček, normalizuje mikrocirkulaci ve zdroji zánětu.
  2. Kofein obsažený v citramonu v malé dávce nemá prakticky žádný účinek na centrální nervový systém, ale je schopen dilatovat krevní cévy, což zase zrychluje průtok krve a pomáhá normalizovat tonus kardiovaskulárního systému. Látka zvyšuje účinnost těla, tonizuje a snižuje pocit ospalosti a únavy tím, že zvyšuje reflexní vzrušivost míchy.
  3. Paracetamol ovlivňuje termoregulační centrum umístěné v hypotalamu. Díky tomu má antipyretické, protizánětlivé a analgetické vlastnosti..

Kofein obsažený v citramonu je schopen dilatovat krevní cévy, což zrychluje průtok krve a pomáhá normalizovat tonus kardiovaskulárního systému.

Co je lepší pro bolest a teplotu?

U bolesti preferoval paracetamol z důvodu lepšího bezpečnostního profilu.

Pouze kyselina acetylsalicylová má protizánětlivý účinek.

Jako antipyretikum si můžete vybrat jakýkoli lék, v závislosti na toleranci. Pro těhotné ženy a děti do 15 let, paracetamol - lék č. 1.

U astmatu, gastritidy, žaludečních vředů, sklonů ke krvácení nebo antikoagulační léčby je paracetamol bezpečnější.

U závažných onemocnění jater je lepší užívat aspirin..

Konstantin Mokanov: mistr farmacie a profesionální lékařský překladatel

Bolest v krku a přetrvávající kašel po nachlazení někdy trvají týdny: stojí za to si dělat starosti a jak zacházet se zbytkovým kašlem?

Pokud vás zajímají výhody intervalového tréninku s vysokou intenzitou (HIIT), existují nové důkazy, které tento program podporují..

Studie provedená v Salk Institute (USA) identifikovala dva.

Lepší metody sekvenování ve srovnání s analýzou bodových mutací.

Antipyretické léky se používají ke snížení tělesné teploty. Někdy jedna látka nestačí a lékaři se uchylují ke kombinaci několika léků. Zvažte aspirin a paracetamol, jejich intracelulární účinky, indikace a kontraindikace.

Je lepší neužívat paracetamol s kyselinou acetylsalicylovou společně, protože se zvyšuje riziko nežádoucích účinků. Aspirin má velmi negativní vliv na stav sliznice trávicího traktu a ovlivňuje také systém srážení krve. Společné podávání léků nezaručuje výrazné zlepšení stavu pacienta, ale značně zatěžuje játra a ledviny.

Paracetamol je mírnější a šetrnější lék, lze jej použít k léčbě nachlazení u dospělých i dětí..

Aspirin a paracetamol snižují teplotu stejně efektivně, takže není nutné je kombinovat. Pokud je onemocnění doprovázeno syndromem silné bolesti, můžete lék kombinovat s Analginem. Kombinované léky obsahující kofein se používají k rychlému a účinnému zmírnění příznaků intoxikace..

Aspirin, ibuprofen a další léky s výraznou protizánětlivou aktivitou se doporučují pro použití při zánětlivých onemocněních:

  • zuby a dásně;
  • klouby;
  • svalová tkáň;
  • orgány urogenitálního systému;
  • ORL orgány.

Aspirin se také používá k prevenci krevních sraženin u pacientů s kardiovaskulární patologií. Může být použit jako antipyretikum pro dospělé, kteří nemají zánětlivá onemocnění žaludku a střev, stejně jako sklon ke krvácení z nosu, krvácení zubů, dásní.

Někteří lidé věří, že společné užívání paracetamolu a aspirinu pomůže lépe snížit teplotu. K tomuto účelu by se však neměly používat společně, je lepší zvýšit účinek paracetamolu antihistaminikem (Diphenhydramin, Tavegil). Dlouhodobé užívání protizánětlivých léků bez lékařského předpisu může mít vážné následky na zdraví..

Článek ověřen Anna Moschovis - rodinný lékař.

Našli jste chybu? Vyberte jej a stiskněte Ctrl Enter

Společný efekt

Současný příjem aspirinu a citramonu je nebezpečný. Oba léky obsahují kyselinu acetylsalicylovou a taková interakce může vést k předávkování látkou. Projevuje se ve formě:

  • zvýšená tělesná teplota;
  • nevolnost;
  • zvracení;
  • závrať;
  • zvonění v uších a ztmavnutí v očích;
  • záchvaty;
  • tachykardie;
  • rychlé dýchání;
  • selhání jater / ledvin;
  • zvýšené riziko krvácení.

Aspirin spolu s citramonem může způsobit zvonění v uších a ztmavnutí očí.

V nejzávažnějších případech může dojít ke ztrátě vědomí a kómatu..

Kombinace kofeinu a paracetamolu s kyselinou acetylsalicylovou je považována za extrémně nebezpečnou pro zdraví, protože. zvyšuje se riziko vzniku nežádoucích účinků.

Paracetamol a kyselina acetylsalicylová: mohou být užívány současně (kompatibilita)

Paracetamol a kyselina acetylsalicylová (ASA) jsou léky zařazené do skupiny NSAID (nesteroidní protizánětlivé léky). Jsou předepsány jako antipyretické léky na febrilní syndrom, stejně jako narkotická analgetika ke snížení intenzity bolesti..

Jako antipyretické léky na febrilní syndrom jsou předepsány paracetamol a kyselina acetylsalicylová

Paracetamol je derivát paraaminofenolu, který je zařazen do 2. skupiny NSAID (léky se slabou protizánětlivou aktivitou). Působení léčiva je založeno na nevratné inaktivaci enzymů cyklooxygenázy (COX) a potlačení syntézy prostaglandinů (PG).

Nízká účinnost při snižování intenzity zánětlivého procesu je spojena se skutečností, že peroxidázy buněk periferní tkáně aktivují COX blokovaný působením léčiva. Analgetické a antipyretické vlastnosti paracetamolu jsou způsobeny pouze jeho účinkem na centrální nervový systém (CNS).

Relativní bezpečnost paracetamolu pro gastrointestinální trakt je způsobena nedostatečným potlačením tvorby PG v periferních tkáních a zachováním jejich cytoprotektivních vlastností. Nežádoucí účinky léku jsou spojeny s jeho hepatotoxicitou, proto se paracetamol nedoporučuje osobám závislým na alkoholu.

Kyselina acetylsalicylová (ASA) patří do 1. skupiny NSAID, která se vyznačuje výraznou protizánětlivou aktivitou.

Dávková forma uvolňování - tablety s dávkou účinné látky 500 mg / jednotku.

Mechanismus účinku ASA je založen na nevratném blokování dvou typů enzymů COX (COX-1 a COX-2), jakož i na účinku látky na fungování centrálního nervového systému a center termoregulace a vnímání bolesti umístěných v mozku. Blokování COX-2 má antipyretické a analgetické účinky. Inaktivace COX-1 má několik důsledků:

  • inhibice syntézy PG a interleukinů;
  • snížení cytoprotektivních vlastností periferních tkání;
  • potlačení syntézy trombooxygenázy.

Farmakodynamika ASA závisí na dávce:

  • v malých objemech (30-300 mg) vykazuje protidoštičkové vlastnosti (snižuje viskozitu krve, inhibuje tvorbu tromboxanů A2, které zvyšují agregaci krevních destiček);
  • ve středních dávkách (1,5-2 g) působí jako analgetikum a antipyretikum (blokuje COX-2);
  • ve vysokých dávkách (4–6 g) má ASA protizánětlivý účinek na tělo (blokuje COX-1, inhibuje syntézu skleníkových plynů).

Kromě hlavních vlastností ovlivňuje ASA vylučování kyseliny močové (MK) z těla:

  • v dávce ≥ 4 g se zvyšuje urikosurický účinek ASA;
  • v dávce lt; Snižuje se vylučování 4 g MK.

ASA ovlivňuje vylučování kyseliny močové z těla.

Hlavním vedlejším účinkem použití ASA je jeho gastrotoxicita, protože snížení cytoprotekce sliznice žaludku a dvanáctníku s přímým kontaktem s ASA vede k tvorbě eroze a vředů na tkáních jejich stěn.

Nedoporučuje se užívat ASA na virovou infekci (zejména u dětí mladších 15 let), protože existuje riziko akutního selhání jater (Reyeho syndrom).

Malé dávky ASA a paracetamolu jsou součástí přípravku Citramon.

Kombinace léků zvyšuje účinky charakteristické pro NSAID:

  • analgetikum;
  • antiagregační;
  • antipyretikum;
  • protizánětlivý.

Ale při užívání paracetamolu s jinými NSAID (včetně ASA) se zvyšuje jeho toxický účinek na játra.

Tyto léky mohou být předepsány společně pro symptomatickou léčbu:

  • bolest hlavy (včetně migrény a neuralgie);
  • nachlazení doprovázené syndromem horečky a bolesti kloubů.

ASA je kontraindikován za následujících podmínek:

  • hemoragická diatéza;
  • disekce aneuryzmatu aorty;
  • anamnéza peptického vředového onemocnění;
  • riziko vnitřního krvácení;
  • nesnášenlivost vůči ASA;
  • polypóza nosu;
  • bronchiální astma;
  • hemofilie;
  • portální hypertenze;
  • nedostatek vitaminu K;
  • Reyův syndrom.

Neužívejte Aspirin pro děti do 15 let, během těhotenství (zejména v I. a III. Trimestru) a během laktace.

Paracetamol se nedoporučuje používat:

  • s hyperbilirubinemií;
  • s virovou hepatitidou;
  • s alkoholickým poškozením jater.


Paracetamol se nedoporučuje používat: s hyperbilirubinemií, s virovou hepatitidou.

Kontraindikace obou léčiv jsou:

  • selhání jater, ledvin nebo srdce;
  • nedostatek glukóza-6-fosfátdehydrogenázy.

Kombinovat léky je nutné pouze po konzultaci s lékařem. Kombinované užívání těchto léků je přípustné pouze s minimálním dávkováním látek, pokud neexistují žádné kontraindikace pro žádnou z nich.

Vedlejší efekty

Současné užívání NSAID zvyšuje hepatotoxicitu léků.

Marinov IV, kardiolog: „Paracetamol a salicyláty ovlivňují krevní testy. Výhodou paracetamolu je, že jej lze použít k léčbě těhotných a kojících žen. “.

Asaulenko NK, terapeut: „Nedoporučuji užívat tyto léky společně. Zvláště pokud je v anamnéze onemocnění ledvin nebo jater, stejně jako cukrovka typu 2 nebo dna. “.

Recenze pacientů

Alisa, 35 let, Tula: „K léčbě svého dítěte používám pouze bezpečnější paracetamol. Užívám ASA sám, protože u dospělého rychle snižuje teplotu “.

Oleg, 57 let, Moskva: „Používám tyto léky jako antipyretika. Nemám žádné kontraindikace. Manželka měla záchvaty migrény, během kterých vypila ½ tablety ASA a paracetamolu ".

Aspirin a paracetamol - léky patřící do skupiny léků NSAID (nesteroidní protizánětlivé léky).

Tyto farmakologické látky jsou předepsány jako antipyretika pro febrilní syndrom a jako nenarkotická analgetika pro zmírnění bolesti (kloubů, svalů a hlavy)..

Aspirin má protidestičkové vlastnosti, proto se používá ke snížení intenzity zánětlivých procesů a prevenci kardiovaskulárních příhod (včetně ischemické cévní mozkové příhody a infarktu myokardu)..

Aktivní složkou aspirinu je kyselina acetylsalicylová (ASA), což je selektivní NSAID. Standardní dávka tablet je 500 mg.

Mechanismus účinku ASA je založen na nevratném blokování enzymů cyklooxygenázy (COX-1, COX-2). Potlačení tvorby COX-2 má antipyretické a analgetické účinky. Inhibice syntézy COX-1 má několik důsledků:

  • inhibice syntézy interleukinů a prostaglandinů (PG);
  • snížení cytoprotektivních vlastností periferních tkání;
  • potlačení tvorby trombooxygenázy.

Farmakodynamika aspirinu je charakterizována závislostí na dávce:

  • v malých dávkách (30-300 mg / den) se projevují antiagregační vlastnosti léčiva (klesá viskozita krve, inhibuje se syntéza tromboxanů, které zvyšují agregaci trombocytů, snižuje se riziko vazokonstrikce);
  • ve středních dávkách (1,5-2 g / den) působí ASA jako analgetikum a antipyretikum při potlačování COX-2;
  • ve vysokých dávkách (4 až 6 g / den) má lék protizánětlivý účinek na tělo (blokuje COX-1, inhibuje tvorbu PG).

Při užívání aspirinu je třeba mít na paměti, že ASA má vliv na vylučování kyseliny močové z těla:

  • při dávce ≥ 4 g / den se zvyšuje urikosurický účinek ASA;
  • v dávce lt; Vylučování 4 g / den klesá.

Hlavním vedlejším účinkem užívání aspirinu je gastrotoxicita. Snížení ochranných vlastností (schopnost obnovovat buňky) sliznice žaludku a dvanáctníku přímým kontaktem s ASA může vést ke vzniku eroze a vředů.

Aby se tento účinek eliminoval, vyvinula výrobní společnost (Bayer AG) kardioverzi léčiva. Tablety této dávkové formy mají filmový obal, který je schopen odolat agresivním účinkům žaludeční šťávy a rozpouští se pouze ve střevě. Aspirin Cardio obsahuje malé dávky kyseliny acetylsalicylové (100, 300 mg).

Nedoporučuje se užívat ASA za přítomnosti virové infekce (zejména u dětí mladších 15 let), protože to zvyšuje riziko Reyeho syndromu (akutní selhání jater).

Nedoporučuje se užívat Aspirin za přítomnosti virové infekce (zejména u dětí mladších 15 let), protože to zvyšuje riziko Reyeho syndromu (akutní selhání jater).

Paracetamol (acetaminofen) je derivát paraaminofenolu a patří k neselektivním NSAID (léky se slabou protizánětlivou aktivitou). Mechanismus účinku aktivní složky je založen na selektivním blokování enzymů COX-3 a inhibici syntézy PG.

Nízká účinnost při potlačení zánětlivého procesu je způsobena skutečností, že peroxidázy buněk periferních tkání neutralizují blokování syntézy cyklooxygenázy způsobené působením paracetamolu. Analgetické a antipyretické vlastnosti léčiva jsou realizovány díky účinku acetaminofenu na centrální nervový systém a centra termoregulace a bolesti v mozku.

Relativní bezpečnost paracetamolu pro gastrointestinální trakt je dána skutečností, že při jeho užívání nedochází ke snížení syntézy PG v periferních tkáních a jejich cytoprotektivní vlastnosti jsou zachovány. Vedlejší účinky acetaminofenu jsou spojeny s jeho hepatotoxicitou, která se zvyšuje při kombinaci s jinými NSAID nebo s antikonvulzivy.

Společný efekt

Při současném užívání dochází ke zvýšení následujících vlastností obou léků:

  • lék proti bolesti;
  • antipyretikum;
  • protizánětlivý;
  • antiagregační (díky aspirinu).

Malé dávky ASA a paracetamolu se používají při výrobě citramonu, který je předepsán k léčbě bolesti hlavy..

Kontraindikace

  • s hemoragickou diatézou;
  • s disekcí aneuryzmatu aorty;
  • s anamnézou peptického vředového onemocnění;
  • riziko vnitřního krvácení;
  • s intolerancí na kyselinu acetylsalicylovou;
  • s nosní polypózou;
  • s bronchiálním astmatem;
  • s hemofilií;
  • s portální hypertenzí;
  • s nedostatkem vitaminu K;
  • s Reyovým syndromem.

Aspirin nemůžete užívat pro děti do 15 let, během těhotenství (trimestr I a III) a kojící matky.

  • s hyperbilirubinemií;
  • s virovou hepatitidou;
  • s alkoholickým poškozením jater.


Paracetamol se nedoporučuje pro hyperbilirubinemii.

Citramon - národní značka

Droga pod obchodním názvem Citramon se vyrábí a vyrábí výhradně v Rusku. Existuje pouze jedna výjimka - to je Citramon-Borimed, který vyrábí běloruská farmaceutická společnost. Lze to však vysvětlit skutečností, že struktura organizace systému zdravotní péče ve většině zemí post-sovětského prostoru má stále mnoho společného, ​​a to navzdory skutečnosti, že od rozpadu SSSR uběhlo mnoho let..

Proto můžeme říci, že tento lék je nepochybně jednou z národních značek, protože žádná zahraniční farmaceutická společnost dosud nevytvořila jeho kopii. Proto má každý, kdo se zajímá o medicínu, logickou otázku: proč tento zázračný lék vyrábějí a užívají lidé výhradně v Rusku a z jakého důvodu se nezajímají o výrobce léčiv v jiných zemích?

V Rusku se prodává 48 verzí Citramonu vyráběných různými továrnami. Každá společnost přiřadí svůj název: Citramon Ultra, Citramon P, Aquacitramon atd. Podstata se však nemění, protože lék vždy obsahuje 3 nezměněné složky: kyselina acetylsalicylová (0,24 g), paracetamol (0,18 g) a kofein (0,03 g). Jedná se o moderní verzi drogy; v sovětských dobách měla mírně odlišné složení, které se vyznačovalo širokou škálou složek. Abychom pochopili mechanismus účinku tohoto léku, měla by být každá z jeho složek zvážena samostatně..

Kompatibilita aspirinu s paracetamolem. Mohu užívat aspirin a paracetamol současně?

Dříve se věřilo, že kombinované použití těchto 2 látek přispívá k rychlému snížení vysoké horečky. Je to, ale kromě výhod má kombinace léků mnoho vedlejších účinků, které negativně ovlivňují práci jater, ledvin a gastrointestinálního traktu. Lékaři proto používají tuto kombinaci pouze v případech krajní nutnosti..

Aspirin a paracetamol jsou nesteroidní protizánětlivé léky, ale jejich mechanismus účinku se od sebe poněkud liší..

Paracetamol působí hlavně na úrovni centrálního nervového systému a má nízkou protizánětlivou aktivitu, zatímco aspirin dobře eliminuje zánětlivé procesy a může působit lokálně v místě zánětu.

Současný příjem paracetamolu a aspirinu ve složení citramonu má dobrý terapeutický účinek, avšak jedna tableta citramonu obsahuje malé dávky těchto léků.

Je možné užívat oba léky společně ve standardních dávkách ke zvýšení protizánětlivého účinku, avšak taková kombinace může vést k dalším závažným komplikacím..

Drogy lze zakoupit v lékárně bez lékařského předpisu.

Společný efekt

  1. Analgetikum.
  2. Antiagregační.
  3. Antipyretikum.
  4. Protizánětlivé.

Podmínky skladování

Uchovávejte léky na tmavém místě mimo dosah dětí při teplotě nepřesahující 25 ° C.

Paracetamol - lék ze skupiny anilidů, který má protizánětlivé, antipyretické a slabé analgetické účinky.

Aspirin je silnější lék. Má podobný účinek.

Lék inhibuje syntézu prostaglandinů, protože ovlivňuje cyklooxygenázu. Lék působí na receptory, které vedou impuls do mozku. Zmírňuje pocity bolesti a snižuje tělesnou teplotu..

Jaký je rozdíl

Mezi ASA a paracetamolem existuje několik, ale významných rozdílů:

  • Paracetamol je bezpečnější pro všechny indikace;
  • Aspirin uvolňuje teplo rychleji a vydrží déle;
  • ASA se používá v boji proti kardiovaskulárním chorobám (kvůli své schopnosti ředit krev);
  • Paracetamol má nízkou protizánětlivou aktivitu a nezmiňuje příznaky;
  • Aspirin účinněji ovlivňuje produkci prostaglandinů (hojivých, protizánětlivých látek) v celém těle a paracetamol ovlivňuje pouze mozek (proto eliminuje pouze horečku a bolest, ale nezmiňuje zánět);
  • ASA je větší alergen.

Babiččino recepty

Kategorie

  • alergická a jiná kožní onemocnění (4)
  • Uncategorized (10)
  • Bradavice kukuřičný papilloma kandidóza plísňová onemocnění (5)
  • Vany (2)
  • Zánět plic (zápal plic) (11)
  • Zánět žaludku (18)
  • Hemoroidy gastrointestinální krvácení (5)
  • Červi (6)
  • chřipka (22)
  • Série diatéza scrofula (2)
  • Gastrointestinální (9)
  • Nemoci dýchacích cest (19)
  • Zácpa (5)
  • imunostimulační a tělové čisticí prostředky (20)
  • Kožní nemoci a poranění (5)
  • Kolitida (6)
  • Léčíme se doma (2)
  • Lišejník! svrab (5)
  • Genitourinární systém (16)
  • Nervový systém a svaly (4)
  • Popáleniny omrzlinami (8)
  • Pedikulóza (3)
  • Studená (22)
  • Ischias neuralgia ischias neuritida myositida lumbago paralýza paréza epilepsie (7)
  • Revmatismus dna patní kosti ostruhy artritida osteochondróza (6)
  • Recepty (15)
  • tuberkulóza (11)
  • Vaří pupínky akné (8)
  • Ekzém (10)

Mohou děti užívat Citramon?

Užívání léků obsahujících ASA k léčbě ARVI u dětí (s hypertermií nebo bez nich) je kontraindikováno bez předchozí konzultace s lékařem.

U některých virových infekcí (zejména infekcí způsobených virem plané neštovice nebo viry chřipky typu A nebo B) existuje možnost vzniku akutní jaterní encefalopatie (Reyeho syndrom), která vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Jedním ze znaků Reyeova syndromu je prodloužené zvracení..

Z výše uvedených důvodů je kontraindikováno užívání pilulek u pacientů mladších šestnácti let..

VÍCE: Sáčky pro přepravu inzulínu v Ťumeni, kupte si pouzdro na inzulín a stříkačky

Vzhledem k tomu, že droga má velké množství vedlejších účinků, je lepší zvolit bezpečnější léky u dětí s bolestmi hlavy nebo bolesti zubů..